Hlavní navigace

Blogy

 • Moje vznášedlo je plné úhořů

  Možná už jste se s tím setkali: stojíte v zemi plné cizinců a neumíte jejich řečí ani slovo. Mám pros vás naprosto univerzální řešení! Známá Necyklopedie uvádí několik způsobů, jak se domluvit kdekoliv na světě. Obzvláště chytrý je ten poslední: Poslední způsob vám skýtá kouzelná věta „Mé vznášedlo je plné úhořů“. Co s ní? Spoustu věcí!
  15. 2. 2010 10:11
 • Jak vypadat líp, když dávám něco zdarma

  Na českém trhu existuje jistá firma, která prodává zahradní techniku. Jako každý rok láká se zákazníky k nákupu právě u ní a to speciálními dárky v podobě elektroniky pro masy. Vím, že se říká, že se darovanému koni nemá dívat na zuby, ale když ony ty zuby skoro chybí. Tou firmou je Mountfield a letos rozdává digitální kamery a navigace. Řízením osudu jsem se dostal k tomu, že mám v ruce z Mountfieldu darovanou navigaci. Na prodejně se deklaruje, že tento dárek má reálnou hodnotu přes 6 000 Kč.
  15. 2. 2010 12:30 (aktualizováno)
 • Ubuntu 10.04 bude vyhledávat přes Bing

  Shodou různých okolností nastane v Ubuntu zajímavý paradox: jeho uživatelé budou standardně využívat vyhledávač Bing od Microsoftu. Podle nedávného vyjádření Marka Shuttlewortha firma Canonical stále ještě nevydělává, ačkoliv je vše na dobré cestě. Jednou ze změn, které mají zřejmě zlepšit finanční situaci kolem Ubuntu, je přechod na model, se kterým úspěšně už mnoho let funguje Mozilla…
  10. 10. 2011 11:32 (aktualizováno)
 • WebGL bude ráj pro chemiky

  Ještě před léty jsme na něco takového potřebovali plugin (a vzpomínám i na doby, kdy s ním byl problém při použití v různých prohlížečích): S WebGL nebude problém zobrazit vše, na co jsme byli zvyklí, elegantně přímo pomocí prohlížeče. Nevěříte? Podívejte se na webový 3D modul ChemDoodle. (WebGL je zatím v experimentálním stádiu, pro použití ve vašem prohlížeči postupujte dle návodu.)
  12. 2. 2010 10:27 (aktualizováno)
 • Internet Explorer a jeho reálna obľúbenosť

  O tom, že internetový prehliadač je veľmi dôležitý kúsok softvéru, je asi každému jasné na tomto serveri. Predsa len, kto ho používa pri čítaní tohoto (nudného) textu? Napadla ma však veľmi zaujímavá otázka – má ho vlastne niekto rád? Predsa len, vo firmách sa často používa na nejaké tie firemné záležitosti, no na bežné surfovanie skôr Firefox, Opera, Chrome alebo niečo tomu viac či menej podobné…
  12. 2. 2010 10:23 (aktualizováno)
 • Vývoj modelem One Man Show

  Řada projektů a programů je vyvíjena pod svobodnými licencemi. Je to fajn, ale pokud na daném projektu dělá jen jeden člověk, může to mít za následek řadu problémů. V poslední době se také několikrát stalo, že ten nejdůležitější nechce/nemůže dále vyvíjet, což má za následek, že se s ním vezou všichni nadšení uživatelé, kteří jen užívají a nemohou/nechtějí vývoj převzít.
 • Červené tlačítko jako špeh za miliony (aktualizováno)

  Včera se začalo mluvit o nové české iniciativě nazvané Červené tlačítko. Má prý pomoci bojovat se závadným obsahem na internetu. Místo toho špehuje uživatele. Včera jsem byl pozván jako host do ČRo Radiožurnál, kde jsme probírali nový český projekt Červené tlačítko (záznam v mp3, posuňte na 36:10). Druhým hostem byl Zdeněk Záliš z Českého národního centra bezpečnějšího internetu…
  10. 2. 2010 16:33 (aktualizováno)
 • Oxymoron dne: občanská žurnalistika

  Že jsem skeptický ke všem sociálním sítím a podobným žhavým novinkám, už asi víte. Teď mi to byly některé domněnky potvrzeny z „oficiálních míst“. Nechci vypadat jako chlubil, ale já to říkal. Veřejně a celkem často presentuji svou skepsi ohledně „nových médií“ a pojmů jako je „občanská žurnalistika“. Myslím že nic takového neexistuje a baví mě velkoústá prohlášení „internetových vizionářů“ o tom, že blogy a Facebook porazí tradiční žurnalistiku a pošlou ji na smetiště dějin.
  10. 2. 2010 12:31 (aktualizováno)
 • Méně než 10 % IP adres!

  Znovu se o tom začíná mluvit a je to dobře – IP adres začíná povážlivě docházet. Už je jich méně něž 10 % a situace se rychle zhoršuje. Co s tím? Píšeme o tom poměrně pravidelně, dnes mi ve čtečce RSS přistál článek Ondřeje Filipa z CZ.NIC a tak jsem se rozhodl přidat do klubu těch, kteří na problém upozorňují. Snad se k nám přidají další.
  9. 2. 2010 12:38 (aktualizováno)
 • Banánový hack dostává mediální tvář

  Pokročilejší uživatelé počítače asi zaregistrovali celkem profláklou story s hackem webhostingu Banán.  O víkendu jsem se však dozvěděl, že k mnoha „obyčejným“  postiženým se přidala i mediálně známá tvář. Navzdory tvrzení majitelů webhostingu, že jde o čistě formální útok bez následků podává ona osobnost zprávu o tom, že to není pravda.