Hlavní navigace

Blogy

 • Umíte najít dobré knihy k tématu? A zkusili jste možnosti Amazonu?

  Jsem knižní fanda a dokážu trávit čas procházením knihkupectví, e-shopů a hledáním knižních skvostů. Nedávno jsem objevil netradiční způsob, jak prostřednictvím Amazonu najít zajímavé knihy k tématu. Není třeba si nic objednávat, stačí na Amazonu mít účet. Amazon si totiž trochu hraje i na sociální síť. Jakmile jsem si vytvořil profil, mohl jsem přidávat přátele, vytvářet seznamy, udržovat kalendář akcí atd.
  16. 2. 2010 11:30 (aktualizováno)
 • Jsem Facebook skeptik... a hodně

  Často se mě lidi ptají na to, co si myslím o Facebooku a o té či oné kauze s ním spojené. Naposledy se mě na to ptal JXD a Český rozhlas. Já ve Facebook nevěřím. Před pár dny mi napsal JXD, jestli si ho ještě pamatuji z našeho rozhovoru a jestli bych mu mohl odpovědět na pár otázek ohledně Facebooku. Kus mojí odpovědi dnes vyšel v Reflexu. Shodou okolností mi dneska volali z Českého rozhlasu a chtějí mě na večer do studia… na stejné téma…
  14. 1. 2010 16:42 (aktualizováno)
 • SQL pro začátečníky

  Kdo nezná jazyk SQL jako kdyby nebyl. Tak lze stručně charakterizovat dnešní význam SQL v IT. Pokud se chcete naučit tento jazyk, tak navštivte naše školení SQL. Školení je určené začátečníkům, a proto se začíná od skutečných základů. Kromě samotného SQL se účastíci školení seznámí i se základy PostgreSQL, což je databáze, která se díky své shodě se standardem ANSI SQL a komfortem, který poskutuje svým uživatelům, zvlášť hodí pro výuku SQL.
  19. 1. 2012 15:38 (aktualizováno)
 • Je Android životný nebo neživotný?

  Dnes se nám díky jedné zprávičce v redakci rozjela zajímavá debata o tom, jak skloňovat operační systém Android. Co vy na to? Adam dnes napsal zprávičku Spojení české android komunity, pod kterou mu někdo vytýká, že špatně skloňuje slovo Android. Uživatelé Androida nebo Androidu? Androidu mi jde úplně proti srsti, psal mi dopoledne Adam.
  13. 1. 2010 21:38 (aktualizováno)
 • Ray Bradbury: Zen a umění psát (recenze)

  Pokud chcete umět dobře psát, čekají vás roky dřiny. Tato kniha vám může být pomocnou rukou. Napsal ji mistr pera Ray Bradbury (Marťanská kronika, Pampeliškové víno) a jmenuje se Zen in the Art of Writing. Vyšla i v češtině pod názvem Zen a umění psát; tato recenze se týká anglického originálu. Jedná se o sbírku esejí z autorova profesního vývoje. Popisuje Bradburyho zkušenosti z doby, kdy se sám učil psát, a hledal svůj styl…
  8. 5. 2010 21:50 (aktualizováno)
 • Recenzia OpenMagazínu 11/2009

  Nie je žiadne tajomstvo, že ľudia čoraz menej čítajú. Predsa len, kto z Vás si len tak zoberie nejakú tú dobrú knihu a prečíta ju od začiatku do konca? Nájdu sa taký… no na druhú stranu takých ľudí až tak veľa nie je. Dôvodov je celá hromada – málo času, málo zaujímavý obsah nejedného diela či samozrejme potreba zháňať niečo a kupovať. Tak som sa pustil do OpenMagazínu. Teda open magazín pre open ľudí s open hlavami. A len tak medzi rečou, je to zadarmo. Vyplatilo sa to?
 • Gtk-WARNING **: cannot open display

  Určitě už jste se setkali s takto nepříjemnou a odmítavou hláškou. Jak problém pořešit aneb návod typu snadno, rychle a bez stresu. (A hlavně pro mě, kdybych to někdy potřeboval a zapomněl.) Možná se vám už stalo, že jste se přihlásili na vzdálenou mašinu, na které běžel X server, ale nedokázali jste na ní vzdáleně spustit nějaký GUI nástroj. Vždycky vás aplikace vyhodila s tím, že se nemůže připojit k X serveru. Hláška vypadá asi tak…
  10. 1. 2010 12:39 (aktualizováno)
 • Dávkové zpracování obrázků v GIMPu

  Určitě jste často proklínali GIMP, že neobsahuje možnost dávkově zpracovat množinu obrázků pomocí jednoduchého klikátka, kde by si člověk jednoduše vybral, které pluginy a v jakém pořadí chce na obrázek aplikovat. Po frustrujícím hledání jste, nejspíše stejně jako já, zjistili, že existuje něco jako script-fu a python-fu a přepínač -b v konzolovém režimu GIMPu.
  8. 1. 2010 10:48 (aktualizováno)
 • Má malá knižní bilance roku 2009

  Nový rok bývá ve znamení bilancí. Pojďme na malou bilanci knih, které jsem loni přečetl, a které vám (víceméně) mohu doporučit. Nezahrnuji knihy, které čtu v elektronické podobě, a jsem přesvědčen, že na několik knih si prostě nemůžu vzpomenout. Klikněte pro plnou velikost. Planeta Google je téměř povinná kniha pro všechny, kdo se zabývají Googlem, už jen protože komentuje jeho vývoj v posledních letech v míře, kterou jsem nikde jinde nenašel – má recenze.
  28. 1. 2010 20:59 (aktualizováno)
 • SVG v Internet Exploreru není pohádka

  S SVG na Webu je to složité. Webdesigneři by dokonce mohli SVG právem označit jako propadák. Už téměř desetiletí tu s nimi je, aniž by na Webu dosáhlo byť  minimálního rozšíření. Jedním z problémů je nulová podpora SVG v nejrozšířenějším prohlížeči na světě. Můžete si říkat co chcete, ale pro webdesignery bude takový prohlížeč nekompromisním metrem.
  16. 2. 2010 11:27 (aktualizováno)