Hlavní navigace

Články označené nálepkou Software

Jak vypálit Blu-Ray video v Linuxu

Už nějaký ten pátek mám v laptopu Blu-Ray palírnu, ale doposud jsem neměl příležitost (důvod) ji použít. Nicméně ta doba nastala nyní. Pořídil jsem si deluxe edici re-releasu vynikajícího alba Amused to Death od Rogera Waterse a protože muziku si člověk přehrává podstatně častěji než film, rozhodl jsem se, že by se mi hodila záloha, aby originál mohl zůstat pěkně v bezpečí krabičky.
19. 8. 2016 20:26 (aktualizováno) | Blu-Ray Hardware Linux Návod Software Vypalování

Změnila se doba, změnilla...

Ne to není překlep a není to jen o jedné, z kdysi, vlajkových lodí open source. Ať dělám co dělám, tak už nemám kam utéct. Ne, opravdu neutíkám od Firefoxu definitivně, používám její unbrandovanou verzi Iceweasel na hlavním desktopu na webové rozhraní e-mailu na systému Debian Linux 7.x. Na notebooku testuji Debian Linux 8.x a na e-maily opět Iceweasel. Na ostatní browsení mám Chrome. Co však nechápu, je originální Firefox pro Android…
30. 7. 2016 23:34 | Debian firefox Software systemd |

Black Tuesday shrnutí: nezáplatovaná 0day pro Flash a 16 bulletinů od Microsoft

Tento měsíc se Adobe a Microsoft rozhodly vydat 45 aktualizací pro své produkty, záplatovaly vše co je možné. Adobe vydala 5 bezpečnostních bulletinů záplatujících 6 zranitelností v Adobe DNG SDK, Brackets, Creative Cloud and ColdFusion. Zero-day zranitelnost CVE-2016–4171, kterou objevila Kaspersky Lab, ještě nebyla záplatována. Dodavatel slíbil vydání aktualizace během tohoto týdne.

Já a elektronické knihy aneb přelomový rok 2016 : Výběr

Čtu knihy. Čtu poměrně dost knih. Protože dojíždím do práce MHD a na cestě strávím cca 40 minut, je to denně docela dost času. Už před několika lety jsem si pro tyto „čtecí“ účely zakoupil čtečku elektronických knih na bázi e-inku. Byl jsem s ní poměrně spokojen, jenže se u ní projevily mechanické problémy – mačkání tlačítek pro obracení stránek ne vždy funguje a celkově byla už taková dýchavičná. Dozrál asi čas k tomu, vyměnit čtečku za novou. Ale za jakou? 
15. 7. 2016 11:28 (aktualizováno) | e-ink e-knihy e-reading.cz Hardware Kindle PocketBook Software

Cesta do hlubin uživatelovy duše

Otevřený, svobodný versus uzavřený. Tohle se neustále na odborných IT webech typu root.cz řeší. Jenže to řešíme my, podivínové z IT. Okolní svět to nezajímá. Má čerstvá zkušenost mi to jasně ukázala. Máte-li čas na trošku kontroverznější zamyšlení, pokračujte dál. Před mnoha lety jsem se rozhodl, že zkusím dát šanci svobodnému software. A vyhovuje mi to. V mém případě hlavně proto, protože dané produkty mají jistou kvalitu, kterou očekávám…

Emulátor Z80 na Motorole 680x0 z roku 1994 v dnešním kontextu

Emulátor byl uložen v archívu a nebyl nikdy zcela dokončen. Projekt byl spuštěn v mých 19 letech, když jsem učil na střední průmyslové škole 16-leté studenty používání kancelářského softwaru na desktopu. Konkrétně ClarisWorks na počítačích Apple (16/20MHz 680×0). Počítače byly spojeny do sítě AppleTalk (fyzicky propojené klasickými telefonními kabely).
21. 5. 2015 5:47 (aktualizováno) | Software

COW filesystémy V praxi...

V praxi… ZFS používám již asi 2 roky na několika serverech. Během této doby jsem se nesetkal s žádným problémem. Jeho nasazením jsem získal možnost inkrementálního zálohování a jednoduše nastavitelných kvót. ZFS jsem testoval také na portu Debian GNU/kFreeBSD. Ani zde se neobjevily žádné problémy.
22. 10. 2014 12:36 (aktualizováno) | Software |

COW filesystémy BTRFS

BTRFS je mladším kolegou ZFS. Stejně jako ZFS se snaží o implementování rozšířených vlastností s důrazem na toleranci chyb, opravy a jednoduchou administraci. Název může mít několik významů: BetterFS, BtreeFS, ButterFS, ButterFace. Nemá tak vysoké cíle jako ZFS. Chce být stejně tak dobré nebo dokonce lepší než stávající Linuxové systémy souborů (ext4, ReiserFS, XFS). Důraz klade na škálovatelnost a výkon. Používá pevnou velikost bloků, které seskupuje do extentů…
22. 10. 2014 12:35 (aktualizováno) | Software |

COW filesystémy ZFS

Tento systém byl navržen Sun Microsystems. Poprvé byl představen v roce 2005 v distribuci OpenSolaris. Je licencován CDDL, která není kompatibilní s GPL, pod kterou je vydáván Linux. Proto jsou jeho hlavní doménou operační systémy rodiny BSD a Solaris. ZFS byla původně zkratka pro Zettabyte File system, ale v součastnosti již neznamená nic. Oproti většině file systémů používá proměnnou velikost bloku. Nepoužívá inody, ale různé struktury pro konkrétní operace (block-pointer, space-map…).
22. 10. 2014 12:35 (aktualizováno) | Software |

COW filesystémy Úvod

Proč bychom se vůbec měli zajímat o nové souborové systémy? Žurnálovací systémy mají jeden velký problém. Starají se pouze o integritu a konzistenci metadat. Pokud bychom uvažovali nad tím, že budeme do žurnálu zapisovat i změny dat, narazíme na výkonostní problém. Oproti tomu Copy On Write (COW) představuje model pro ACID transakce, které jsou známé například ze světa databází, bez použití žurnálu. COW ve světě souborových systémů představuje jednu malou, ale velmi důležitou věc…
22. 10. 2014 12:25 (aktualizováno) | Software