Hlavní navigace

Kritické množství Dannyho

 • Minipříhoda: Permission denied pro roota aneb jak si Wireshark myslí, že je chytřejší než uživatel

  Jak se vám tak může stát, že rootovi zahlásí Linux „permission denied“ a není tam ani SELinux ani AppArmor? Měl jsem v podadresáři skript na odchytávání paketů přes wireshark, ale pak jsem měl všechny skripty v /root, tak jsem ho dal do /root, pustím ho a Wireshark hlásí, že nemůže zapisovat do výstupního souboru: tshark: The file to which the capture would be saved („dump.cap“) could not be opened: Permission denied. cožeto…
  9. 9. 2022 8:50 (aktualizováno)
 • Linux místo Longhornu (parodie na "Blízko Little Big Hornu")

  na diskusním serveru je linuxácká zem tak tam potom z Windowsů chodí troll za trollem modrá smrt nehrozí tomu, kdo se skryje v /usr/bin a dnes v Linuxu na hraní člověk rozchodí i Steam říkal to Linus Torvalds, já měl jsem v noci sen jak po zmršeném updatu jdou Windows do kolen svět Linuxů je bezpečný, když člověk svůj OS zná proč troll neposlouchá ta slova varovná windowsový troll dokončil postů sérii stahuje crack na hru, říká „ruce si myji“ marně mu antivirus radí „zpátky povel dej, jedinou ša
  2. 9. 2022 4:49
 • Dannyho linuxová galerie

  tato linuxová galerie pochází přibližně z let 2001 – 2004 a ukazuje, jak tehdy vypadalo grafické uživatelské rozhraní tohoto operačního systému. Pikantní je, že daný počítač v té době nebyl ani připojený k Internetu (čili na něm z dnešního pohledu vlastně „nebylo co dělat“) a stejně jsem si s ním pořádně vyhrál. Zkoušel jsem různé window manažery a v nich různé skiny. V dnešní době mají tyto snímky obrazovky nádech nostalgie.
  2. 7. 2021 10:56 (aktualizováno)
 • Nové Dannyho webové stránky

  Ahoj, tento post bude krátký a čistě informační: nová Dannyho homepage je k dispozici na snadno zapamatovatelné adrese http://www.danielsoft.cz/ .
  30. 6. 2021 17:04
 • /usr/bin/timeout: méně známá GNU utilita

  To jsem takhle jednou měl za úkol napsat skript, který bude pouštět různé příkazy a reagovat v závislosti na tom, zda dopadnou dobře nebo ne. Ale co se stane, když nějaký takový příkaz může skript zablokovat, tedy neustále „viset“ a neukončit se? Potřeboval jsem mechanismus timeoutu. Nakonec jsem použil řešení přímo z dílny GNU: příkaz „timeout“ je v systému v rámci balíčku coreutils a měl by být tedy na dostatečně moderním systému přítomen „všude“.
  4. 3. 2021 9:42
 • Dragon Quest XI: Skvělé tahové RPG

  Ke svým čtyřicátým narozeninám jsem si od rodiny „objednal“ Nintendo Switch a stihnul jsem na něm zahrát nějaké ty hry. Nejvíce se mi zatím líbilo RPGčko Dragon Quest XI. Mám docela problémy s postřehem, takže jsem byl vděčný za to, že souboje probíhají na tahy a nikoli v reálném čase. Také příběh, který hra nabídla, byl zajímavý, zůstal v „pohádkovém“/„fantasy“ rámci, aniž bychom však přišli o dějové zvraty či originální prvky.
  18. 1. 2021 19:20
 • PF 2021 od Dannyho

  1. 1. 2021 11:20
 • Daniel's File Selection Hack

  V dnešním blogpostu bych vám rád popsal jeden prográmek, takovou minimalistickou utilitku, kterou jsem si vyvinul pro vlastní potřebu a posléze se rozhodl ji distribuovat i na Internetu. Program se jmenuje „Daniel's File Selection Hack“, přičemž to slovo „hack“ je tam míněno v původnějším významu, česky bychom řekli něco jako „vychytávka“. Dále budu program označovat zkratkou dfish.
  18. 10. 2020 0:28 (aktualizováno)
 • Moje linuxová historie

  Každý z nás nějak začínal. Moje linuxová historie začíná v roce 1998. Nastupoval jsem na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity a na jejich internetových stránkách jsem se dozvěděl, že používají UNIXové systémy. O prázdninách mezi gymnáziem a vysokou školou jsem si koupil knížku „Jemný úvod do systému UNIX“ a z ní se naučil základy.
  11. 10. 2020 9:28
 • Minisklizeň, převážně "řádková"

  Jsem minimalista a rád používám drobné šikovné utilitky. Nehodlám sice konkurovat Softwarové sklizni, která tu na rootu probíhá v rámci klasických článků každou středu, ale rád bych představil malé pomocníky, které mi zlehčují život s Linuxem. Předpokládám, že jsou v repozitáři distribuce, tak ani nebudu dávat odkazy na stažení.
  3. 10. 2020 17:24