Hlavní navigace

Můj vztah s linuxem - kdy mi pomáhá a kdy mě ničí

  • Variabilita tabletů s Androidem

    Tablet s Androidem není jen placka pro konzumaci zábavy, jde o velmi silný pracovní a kreativní nástroj. Ukážeme si v několika příkladech, jaké periferie s podporou kvalitního software můžeme pro práci a tvořivost využít. Úvodem Kamarád mě požádal, abych mu pomohl vybrat pro jeho dceru přenosné zařízení do školy na psaní, internet a nějakou další základní práci. Má to být lehké a levné. K posouzení mi poslal kousek Lenovo Miix 300–10IBY za pět tisíc Kč…
    18. 5. 2018 12:24 (aktualizováno)
  • Bitwig Studio - skládejte a produkujte hudbu v Linuxu profesionálně

    Článek je tu pro všechny, kteří mají rádi hudbu a nějak jí aktivně tvoří – skládají vlastní věci (klidně i do šuplíku), míchají muziku pro své DJ projekty nebo experimentují se zvuky. Chci se s vámi podělit o roční zkušenosti s multiplatformním DAW programem Bitwig Studio, který je podle mne tím nejlepším, co můžeme na Linuxu použít a jedním z nejlepších software svého druhu vůbec…
    14. 7. 2017 17:25
  • Kdo pohlídá dědu?

    Jak s pomocí běžně dostupné elektroniky a drobného programování pohlídat dědu, o tom to bude. Trochu netradiční téma na webu, zabývajícím se počítačovými technologiemi a programováním, ale podle mne to sem patří. Jde vlastně o aplikované využití dostupných věciček s trochou toho českého „udělej si sám“ k pomoci starému člověku, který žije sám. Vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu potřebuje pomoc, je v kontaktu s rodinou, která s ním nemůže trávit čas každý den.
    13. 4. 2017 18:25
  • Jak komunikuje Linux s Androidem

    Linux a Android spolu dokáží docela dobře komunikovat, doplňovat se a vzájemně si vypomoci. Některé funkce jsou už vestavěné v obou systémech, jiné je třeba doinstalovat. Nejedná se ale o žádné složité operace a výsledek potěší…
  • Čtečka e-knih a Linux

    Několik měsíců máme doma čtečku e-knih, dlouho jsem odkládal zakoupení tohoto přístroje, klasika mi prostě připadala lepší, také jsem velký přiznivce audioknih, které občas poslouchám ze svého smartfounu. Nabídka e-knih je ale mnohem větší než knih načtených a k zakoupení čtečky mě vedlo několik přesvědčivých argumentů mé ženy :-) …
    26. 6. 2015 8:48 (aktualizováno)
  • Zrakově postižení a Android

    Jsou dotykové telefony a tablety vhodné pro nevidomé uživatele nebo lidi se zrakovou vadou? Je Android připravený pro tyto zákazníky? Jaká je nabídka v oblasti hlasového výstupu, převodu digitálního dokumentu na text (OCR), navigace bez použití zraku? Lze telefon použít pro rozpoznávání barev? Text volně navazuje na povídání o Linuxu pro zrakově postižené, kde jsem prezentoval závěr, že Linux pro slabozraké ANO, pro nevidomé MOC NE. Hlasový výstup nebo OCR jsou užitečné i pro „bystrozraky“.
  • Tip na pracovní notebook s Linuxem

    Uvažujete o koupi nového notebooku, chcete na něm hlavně pracovat, občas si zahrát hry, chcete mít velký a kvalitní displej a nebudete ho často přenášet? A hlavně – poběží na něm Linux „out-of-the-box“? Pak mám tip: Koupil jsem notebook Acer Aspire V3 772G Black bez operačního systému (předinstalovaný Linpus). Jde o variantu s 17" matným displejem a klávesnicí, na které se opravdu dobře píše. Cena kolem 20 000 Kč.
    28. 10. 2014 16:08 (aktualizováno)
  • Zrakově postižení a linux

    Už je to více než čtyři roky, kdy jsem psal krátký článek o řečové syntéze pro zrakově postižené. Od té doby jsem se potkal s několika lidmi, kteří špatně vidí nebo nevidí vůbec a s různou mírou úspěchu a spokojenosti používali či používají Linux pro běžnou práci. Jaká je dnes realita? Nevidomý potřebuje úplnou kontrolu nad počítačem přes hlasový výstup, případně v kombinaci s brailským řádkem…
    19. 10. 2014 22:45 (aktualizováno)
  • Užitečné mobilní aplikace na dovolenou

    Rád bych se podělil o zkušenosti s několika prográmky, které mi dost pomohly při letním cestování po ČR i v zahraničí. Nejde o žádný ucelený seznam, spíše pár tipů, které snad v diskuzi pod článkem někdo rozšíří o vlastní zkušenost. K čemu můžeme chytrý mobil / tablet na cestách kromě komunikace a čtení zpráv či knížek využít…
    15. 9. 2014 9:41 (aktualizováno)
  • Jak změnit rozlišení obrazovky při špatné detekci displeje

    Rozhodl jsem se podělit o zkušenost při řešení potíží s nastavením rozlišení displeje, snad to někomu ušetří čas a nervy. Před lety jsem zakoupil notebook s grafikou od Intelu (pro přesnost GMA 3500, což ale není až tak důležité, podobné potíže mohou nastat i u jiných typů), nainstaloval tehdy Ubuntu 10.10 a radoval se, že vše jede „out-of-the-box“. Trochu mi bylo divné, že výrobce udává rozlišení 1600×900 a mě Linux nabízí „jen“ 1440×768, ale nevadilo mi to…