Hlavní navigace

Co tomu Linuxu chybí? Dotaženost a smysl pro detail.

3. 4. 2010 18:36 (aktualizováno) Lukáš P.

Je to jednoduchý jako facka. Linux je tu s námi už téměř 20 let a už 15 let se intenzivně mluví o tom, že letos, maximálně příští rok nastane masívní nástup Linuxu na desktop. No, letos to asi zase nebude. Ale proč se Linuxu na desktop tak hrozitánsky nechce? Protože ho tam nechtějí uživatelé. Ano… jsem připraven, že za tenhle názor dostanu pěkně přes držku (virtuálně samozřejmě, v realitě si na 100 kilovýho chlapa zase hned tak někdo netroufne).

Linux se dodnes nedopracoval k něčemu, o čem by se dalo říct, že je to linuxový desktopový standard. To znamená, že definuje základní technologie, od kterých se ostatní odvozují. Dám malý příklad ze své praxe, kdy funguju pod Mac OS X. Pokud jednou někde uložím adresu, dokážou ostatní aplikace tuto adresu automaticky použít a pokud někde provedu v adrese změnu, tato změna se automaticky rozšíří všude. V Linuxu si můžu vybrat mezi Gnome a KDE a obě prostředí nespolupracují a dělají to po svém. Takže končím obvykle s dvěma sadami stejných adres.

Jasně, můžu zůstat věrný jen jednomu prostředí, ale jak na potvoru, v něčem je lepší Gnome a v něčem KDE. Takže místo soustředění na výsledek snažení (což by mě mělo ve finále živit), se soustředím na překonání odlišností a sdílení stejných informací v obou základních platformách.

Tohle jsou samozřejmě z pohledu pravověrného linuxáka pouhé malichernosti, protože v příkazový řádce udělám cokoliv, ale přátelé, ruku na srdce, editor vi není nejlepší program pro napsání obchodního dopisu. Pokud si myslíte, že je, tak radši studujte do konce života, okolí vám nebude nikdy rozumět. A vy jemu taky ne.

Linux má své vizionáře (my jim říkáme hezky leaders a české slovo vůdce se zásadně nepoužívá), ale chybí mu ti praktici, projektoví manažeři, kteří uchopí myšlenku a přetaví ji ve funkční a dotažený produkt.

Dokud se neobjeví snaha o dotažený produkt, kde budou jednotlivé části do sebe zapadat, budou respektovat jednotné rozhraní mezi sebou i směrem k uživateli, může Linux na vítězství v desktopovém tažení zapomenout.

Google s nenáviděným Androidem ukázal cestu. Prostě silou vystavěl standard a ten jsou všichni nuceni dodržet, pokud chtějí hrát androidí hru. Linux čeká to samé.

Sdílet