Hlavní navigace

Já bych všechny ty letní časy zakázala

31. 3. 2010 0:24 (aktualizováno) Petr Krčmář

Zase se nám to překulilo a lidi mají každoroční problémy. Nestíhají nebo se nemůžou dospat. Co s tím? Není na čase to zrušit?

Letní čas je zvláštní úprava hodin, která obvykle posune ručičku na určité období (duben až říjen) o hodinu vpřed. Poprvé byl v Česku (tehdy ještě Rakousko-Uhersko) zaveden v roce 1916. Pokud jste si mysleli, že je to starší záležitost, asi jsem vás překvapil. Je to pořád ještě „novinka“, které není ani sto let.

Lidé se často ptají, proč vlastně taková věc existuje. Odpověď je snadná: aby byla lépe využita světlá část dne. Vychází se z úvahy, že lidé více pracují večer než ráno a je proto logičtější využít večerní přírodní světlo, pracovat déle a šetřit tak energii. To možná platilo v osmnáctém století, kdy se o zavedení začalo poprvé mluvit, ale dnes energetici přiznávají, že pokud je rozdíl měřitelný, je v řádech několika procent. Prostě spotřebováváme energii na jiné věci než na světlo.

Naopak problémy vyplývající ze změny jsou jasné: lidé mají problémy se vstáváním, nastávají zmatky kvůli nepřeřízeným hodinkám, vlaky musejí řešit chybějící nebo přebývající hodinu a podobně. Známe to všichni a je to otrava.

Není tedy na čase po (skoro) sto letech celý koncept letního času přehodnotit a zrušit ho? Proč to nemá některá politická strana ve svém programu? :-)

Co s letním časem?

Sdílet