Témata označená nálepkou Ubuntu

  • Oživte si svůj Debian (i Ubuntu)

    Skripty pro vytvoření „živé“ linuxové distribuce z aktuálně nainstalovaného systému jsou již řadu let k dispozici na www.linux-live.org. Vždy byly primárně určené hlavně pro vyrobení Slaxu ze Slackware. Nyní došlo na několik potřebných úprav, které umožňují snadné použití skriptů na Debianu a Ubuntu.
    9. 6. 2017 10:43 (aktualizováno)
  • GeoIP firewall na UBUNTU 16.04

    Pred par tyzdnami som narazil na problem, kedy som potreboval niektore sluzby na serveri povolit len z urcitych GeoIP lokacii…
    1. 11. 2017 19:07 (aktualizováno)
  • Jak komunikuje Linux s Androidem

    Linux a Android spolu dokáží docela dobře komunikovat, doplňovat se a vzájemně si vypomoci. Některé funkce jsou už vestavěné v obou systémech, jiné je třeba doinstalovat. Nejedná se ale o žádné složité operace a výsledek potěší…
  • Čtečka e-knih a Linux

    Několik měsíců máme doma čtečku e-knih, dlouho jsem odkládal zakoupení tohoto přístroje, klasika mi prostě připadala lepší, také jsem velký přiznivce audioknih, které občas poslouchám ze svého smartfounu. Nabídka e-knih je ale mnohem větší než knih načtených a k zakoupení čtečky mě vedlo několik přesvědčivých argumentů mé ženy :-) …
    26. 6. 2015 8:48 (aktualizováno)
  • Jak změnit rozlišení obrazovky při špatné detekci displeje

    Rozhodl jsem se podělit o zkušenost při řešení potíží s nastavením rozlišení displeje, snad to někomu ušetří čas a nervy. Před lety jsem zakoupil notebook s grafikou od Intelu (pro přesnost GMA 3500, což ale není až tak důležité, podobné potíže mohou nastat i u jiných typů), nainstaloval tehdy Ubuntu 10.10 a radoval se, že vše jede „out-of-the-box“. Trochu mi bylo divné, že výrobce udává rozlišení 1600×900 a mě Linux nabízí „jen“ 1440×768, ale nevadilo mi to…
    18. 6. 2014 13:50 (aktualizováno)
  • Levný notebook s předinstalovaným Ubuntu

    Potřeboval jsem do firmy koupit levný kancelářský notebook, samozřejmě „bez operačního systému“. Protože jsem dost vytížený a nemám teď moc čas složitě zprovozňovat hardware, které se samo nedetekuje při instalaci Linuxu, hledal jsem zejména model, který bude „Linux-friendly“. Přiznávám, že v této cenové kategorii (pod 10 000 Kč) mě značka moc nezajímala…
    7. 11. 2013 18:03 (aktualizováno)
  • Stremovaná hudba v Androidu i Linuxu

    Tak nám konečně zpřístupníl Google své hudební služby. Protože je účet neomezeného streamování na měsíc zdarma a při aktivaci do konce měsíce pak o dvacet korun levnější (129 Kč měsíčně), rozhodl jsem se to vyzkoušet. Žiju v Praze, takže dostatečně rychlé internetové pokrytí není problém, operátoři k paušálům nabízejí FUP, se kterým se dá streamovaná hudba používat – proč to tedy nezkusit.
    7. 10. 2013 17:08 (aktualizováno)
  • Za málo peněz hodně muziky, díl 2.

    V předchozím příspěvku jsem se podělil o zkušenosti s fungováním externí USB zvukové karty Lexicon Omega a USB midi kláves M-AUDIO v linuxu. Podle mě je to výborný základ pro domácího muzikanta. Teď bych se rád věnoval tomu, jak v linuxu s vytvářením hudby (skládáním, nahráváním) začít. Proč potřebuji jádro s nízkou latencí
  • Nová verzia distribúcie každé dva roky? Dobrý nápad?

    Ubuntu a Fedora rozmýšľajú o prechode na dvojročný cyklus vydávania nových vydaní. Je to dobre, alebo nie? Len čo som sa o tom dozvedel, napadlo ma hneď niekoľko myšlienok. Ako myslím dosť liberálny človek vítam zmeny, zvlášť tie k lepšiemu, no nie som (až tak veľmi) naivný na to, aby som si myslel, že všetky zmeny budú k lepšiemu. Ak by sa naozaj prešlo na dvojročný cyklus, čo presne by to znamenalo…
    28. 1. 2013 14:51 (aktualizováno)
  • Za málo peněz hodně muziky

    Linuxový desktop rozhodně není mrtvý, jedna z možností jeho rozvoje a uplatnění je podle mě v jeho specializaci na určité odvětví. Následující text může být inspirací pro všechny, kteří mají rádi hudbu, nebojí se experimentovat a nemohou či nechtějí investovat velké peníze do drahých nástrojů či hudebního software.
    26. 1. 2013 9:44 (aktualizováno)