Hlavní navigace

inkvizitor

  • Bezpečné programování v C++ III

    Dnešní článek by měl být v tomto seriálku poslední, který se bude věnovat teorii. Nebo minimálně bych si chtěl s teorií dát chvíli pauzu. Přesto si tento díl neodpustím, protože z diskuse pod předchozími díly vyplynulo, že mnoho čtenářů napadlo moje pozice prostě proto, že jsem vycházel z nevyslovených předpokladů a to je moje chyba, kterou uznávám.
    18. 4. 2009 20:10 (aktualizováno)
  • Bezpečné programování v C++ II

    V dnešním díle bych chtěl blíže pohovořit o tom, proč považuji používání naší funkce filter() za bezpečné a rozebrat ji z pohledu jednoho z kritérií správnosti kódu. Předpokládejme, že tzv. Murphyho zákony platí a tudíž není obecně možné projít zdrojový kód celé aplikace, dokonale mu porozumět ve všech souvislostech a odhalit všechny potenciální chyby…
    18. 3. 2009 0:59 (aktualizováno)
  • O rohlíkových a chlebových lidech

    Milí čtenáři, svůj blog na Rootu jsem založil již před rokem a půl a za tu dobu jsem napsal pouhých sedm článků. To je jistě málo, je to trestuplné mrhání bloggerským účtem. Proto jsem se rozhodl dohnat a předehnat jiné bloggery, kteří jsou schopni napsat několik zcela zásadních příspěvků za týden a z bohaté studnice svých myšlenek rozdávat plnými hrstmi.
    12. 3. 2009 1:51 (aktualizováno)
  • Bezpečné programování v C++ I

    Nedávno jsem měl debatu s Laelem Ophrirem, který tvrdil, že linuxové prostředí, kde se používají zejména jazyky C a C++, je z principu náchylnější k chybám v kódu, než prostředí Windows, kde se čím dál tím více prosazují „managed“ jazyky typu C#. Tenkrát jsem slíbil, že napíšu do blogu, proč to není pravda. V principu každý alespoň trochu rozumně napsaný program je možné pomocí statické analýzy vyšetřit a zjistit, zda je napsán korektně…
    9. 3. 2009 23:54 (aktualizováno)
  • KDE 4 - první dojem

    Pod dojmem zprávičky o vydání první ostré verze KDE 4 jsem se rozhodl tuto novou verzi vyzkoušet. Ze dvou live CD distribucí, vzpomenutých P. Tomešem v diskusi pod zprávičkou jsem zvolil OpenSUSE – soubor byl o kousek kratší a navíc SUSE je tak nějak na řadě – (ostrou) distribuci Ubuntu jsem zkoušel nedávno.
    12. 1. 2008 16:23 (aktualizováno)
  • Kudy dál v kompilovaných jazycích?

    Nejpoužívanější programovací jazyk pro programování linuxových aplikací je pravděpodobně pořád C, v závěsu za ním bude asi C++. C je jazyk, který byl navržen pro psaní operačního systému někdy v roce 1972. A 35 let poté se ještě stále používá pro tvorbu uživatelských aplikací. Sice už díky Bohu méně, ale stejně ještě pořád. Přiznám se, že tento jazyk, jakožto i jeho objetově orientovaného bratra se dvěma plusy nemám moc rád…
  • Test začíná

    Dost bylo teorie, začneme praktikovat. Rozhodl jsem se, že budu experimentovat s desktopovými distribucemi v prostředí virtuálního stroje. Důvod je takový, že mě nebaví rebooty. Kromě toho nemám vhodný prázdný diskový oddíl ani místo pro nový. Zvolil jsem VirtualBox – mám relativně dobré zkušenosti s QEMU i s VMware, ale VirtualBox je, zdá se, v kursu. VirtualBox je hezký, klikací, intuitivní. Moje Gentoo mi (někdy ve čtvrtek večer, VBoxSVC.log.0 má datum a čas 25.10…
    28. 10. 2007 13:15 (aktualizováno)
  • Idealisté a pragmatici

    Přiznám se, že jsem měl původně v úmyslu v tomto blogu postupně přecházet od obecného ke konkrétnímu. Hezky rozebrat hlavní oblasti problémů, které podle mě linuxová platforma na desktopu má a pak na konkrétních příkladech tyto problémy ukazovat a snad i navrhovat řešení. Moc se mi ale do toho nechce. Mimo jiné proto, že bez těch konkrétních příkladů bude ta teorie stát dost na vodě a blog není kniha…
    28. 10. 2007 13:26 (aktualizováno)
  • Inkvizitor se představuje

    Vážení přátelé, Linux používám už poměrně dlouhou dobu, přibližně od dob RedHatu 4.x. Musím se přiznat, že začátky byly těžké a že jsem se spoustou věcí nebyl spokojen. Přesto mi tento systém vyhovoval natolik, abych jej byl schopen i ochoten používat jako hlavní systém svého desktopu. Nemiluju jej ale opičí láskou, netrpím nedostatkem kritického myšlení. Byl bych rád, kdybych jej mohl používat výhradně…
    24. 10. 2007 1:08