Hlavní navigace

Blogy

  • Open source, vizionářství a projektové řízení

    Open source se často prezentuje jako tržiště, kde si každý dělá co chce a každý si může vyvíjet, co je mu libo a celé je to řízené tím neprogramovatelným chaosem tržiště jako celku. Hezká myšlenka, jen trochu nefunguje v praxi. Ale na druhou stranu chápu, že se na to dívám až příliš deformovaně svou profesí.
    7. 4. 2010 19:03
  • Will it blend? aneb iPad v mixéru

    Určitě znáte vtíravou otázku „Will it blend?“ Zatímco všichni stojí fronty na iPad, Tom Dickson už dává tablet do mixéru. Rozmixuje ho? Tom Dickson je velký borec, už jsem ho viděl mixovat kde co – zapalovače, videokameru, hrábě, golfové míčky, iPhone a další zajímavé předměty. Jedině Chucka Norrise se mu zatím rozmixovat nepodařilo. Teď je tu ale jedno zbrusu nové video s dlouho očekávaným a mnohými chtěným iPadem. Užijte si ho…
    5. 4. 2010 21:41
  • iPad a jeho účel – ještě jednou a přehledně

    iPad je placička, která motá technickým typům hlavu. Nemá to USB port, nedá se do toho strčit vůbec paměťová karta, nedá se v automaticky vyvolat konzole a vůbec celý to vypadá divně. Uživatele to trápit nebude. Hlavní benefit pro ně bude, že cestou ve vlaku se budou moci zabavit, přečtou si noviny, co se jim předstáhnou nebo si je dostahují v průběhu cesty a pro stažení fotek si pořídí nový foťák, kterému už WIFI není cizí. Takže žádné USB není třeba.
    4. 4. 2010 19:11 (aktualizováno)
  • iRevoluce 2.0

    Dnes odstartovala další část revoluce, Apple poslal iPad do prodejen. Zatím si na něj mohlo sáhnout jen pár vyvolených (a jistě ze strany Applu dobře zvolených) rukou, které iPad pochválily a našly jen pár much. Počkat, on to nedostal do ruky žádnej pravej linuxák, který by odhalil, že vevnitř chybí konzole, gcc, bash a dokonalá správa uživatelských účtů. :-)
    4. 4. 2010 18:17 (aktualizováno)
  • Co tomu Linuxu chybí? Dotaženost a smysl pro detail.

    Je to jednoduchý jako facka. Linux je tu s námi už téměř 20 let a už 15 let se intenzivně mluví o tom, že letos, maximálně příští rok nastane masívní nástup Linuxu na desktop. No, letos to asi zase nebude. Ale proč se Linuxu na desktop tak hrozitánsky nechce? Protože ho tam nechtějí uživatelé. Ano… jsem připraven, že za tenhle názor dostanu pěkně přes držku (virtuálně samozřejmě, v realitě si na 100 kilovýho chlapa zase hned tak někdo netroufne).
    3. 4. 2010 18:36 (aktualizováno)
  • O zrádné češtině

    Čeština nedokáže zradit jenom Čechy z různých koutů naší malé země, ale mnohem větší nebezpečí představuje pro naše bývalé krajany, kteří se rozhodli, že zkusí svoje životní štěstí v trochu jiném koutu světa. Stačí se podívat na následující video (pozor, opravdová zábava začíná až na 45. vteřině), aby si člověk uvědomil, že někteří z nás se nenaučí výslovnost nové země ani po 40 letech. Ale co člověka zarazí ještě víc, je to, že najednou zmizel z češtiny ten krásný „emerický přízvuk“.
    4. 4. 2010 8:01 (aktualizováno)
  • Jaký byl letošní apríl

    Apríl může být zábavný, ale také pěkně otravný. Ten letošní byl decentní a proto příjemný. Co konkrétně jsem zaznamenal? Na úvod se musím přiznat: opravdu mě dostal kolega Dalibor Chvátal (Měšec.cz), který do naší vnitrofiremní konference poslal poplašný mail, ve kterém upozornil na to, že mBanka zavádá poplatky za odchozí platby. Vážně mě dostal, věřil jsem mu to několik hodin, až jiní kolegové upozornili na to, že je to apríl.
    2. 4. 2010 0:08 (aktualizováno)
  • Já bych všechny ty letní časy zakázala

    Zase se nám to překulilo a lidi mají každoroční problémy. Nestíhají nebo se nemůžou dospat. Co s tím? Není na čase to zrušit? Letní čas je zvláštní úprava hodin, která obvykle posune ručičku na určité období (duben až říjen) o hodinu vpřed. Poprvé byl v Česku (tehdy ještě Rakousko-Uhersko) zaveden v roce 1916. Pokud jste si mysleli, že je to starší záležitost, asi jsem vás překvapil. Je to pořád ještě „novinka“, které není ani sto let.
    31. 3. 2010 0:24 (aktualizováno)
  • Český guláš s moravskými knedlíky

    Poučný článek Petra Krčmáře na věčné téma „Čeština a její uživatelé“ mne inspiroval k malé inventuře toho, jaké jazykové problémy řeší člověk pocházející ze Slezska, s rodinou na Jižní Moravě a Hané, který se natrvalo přestěhoval do Prahy. Může to být překvapivě těžké… Já už v Praze žiju více než deset let, takže mám své malé „nejasnosti“ už za sebou. A můžu se jim smát. Jenom pro dokreslení situace. Z našeho panelového domu v Karviné to je na polskou hranici asi tak 500 metrů…
  • ...a ted něco pro fanoušky Foursquare

    Pokud holdujete Foursquare (co je to, proč to používat; klíčová slova: sociální síť, rozšířená realita), nejspíš vás zaujme, že se blíží mezinárodní Foursquare day. Jeho českou variantu připravujeme s Matesolou. O co se jedná Chcete osobně potkat uživatele Foursquare, které znáte jen virtuálně? Chcete dostat odznáček Swarm, k jehož získání je zapotřebí sraz 50 uživatelů na jednom místě? A chcete se dozvědět o Foursquare něco, co ještě nevíte?
    29. 3. 2010 20:43