Hlavní navigace

Blogy

  • Proč nikdo neprodává krásné linuxové PC?

    Linuxové PC je jako démon, obvykle je poskládané doma, protože si ho staví lidi, co tomu rozumí. A tím se staví slušná bariéra nám ostatním, co nedostaneme šanci, vlastnit taky pěkný kousek doma. Typický čtenář Root.cz bere svoje linuxové PC jako čistě technickou záležitost, která mu má posloužit k tomu, aby fungovala a byla na výši odpovídají hladině hotovosti v peněžence. Já se na to dívám už jinak… že nechci aby mi ta škatule hyzdila byt na několik následujících let…
    15. 4. 2010 20:31
  • Operační systém Android

    Operační systém Android trhá rekordy v prodejích a nevypadá to, že by se mělo něco změnit. I když je telefon s Androidem výborným pomocníkem, tak se znalostí jeho vnitřností může být ještě lepší. Toto školení vám ukáže, jak se dostat k Linuxu (tzv. „rootování“), který se pod hezkou tváří Androida skrývá a jak ho naplno využít…
    16. 1. 2012 14:47 (aktualizováno)
  • OpenWRT - linuxový router

    OpenWRT je minimalistická linuxová distribuce, která ulehčuje konfiguraci sítě a je připravená pro instalaci na nejrůznější embedded zařízení. Obsahuje spoustu softwaru, který známe z běžného Linuxu a překrývá klasickou konfiguraci služeb svými konfiguračními soubory. Celý systém se vejde do několik jednotek MB a je tak vhodný i do zařízení, kde máme k dispozici pouze 4 MB flash paměti…
    12. 12. 2011 15:23 (aktualizováno)
  • XML – nejen nový formát pro výměnu dat

    Seznamte se s novým jazykem XML, který přináší mnoho revolučních změn do oblasti elektronického publikování, výměny a sdílení dat a elektronického obchodu. Hlavní důraz školení je kladen na možnosti využití XML v nejrůznějších aplikacích a informačních systémech. Cílem školení není praktické zvládnutí technologií XML, ale naopak získání širokého přehledu v této oblasti, pochopení významu jednotlivých technologií a jejich vzájemného vztahu.
    12. 12. 2011 15:25 (aktualizováno)
  • Jaká je nová Opera Mini pro iPhone

    Dlouho jsem používal Palm Treo a na něm Operu Mini. Ta se nyní dostala i na můj aktuální telefon, kterým je iPhone. Jaká je Opera na první pohled? Opera Mini měla na iPhone velmi strastiplnou cestu. Nejdříve byla dlouho slibována, pak byla skutečně představena a následně odeslána Apple ke schválení. Otázka byla, zda Opera Mini neporušuje poměrně přísná pravidla Apple a bude schválena. Apple totiž hlídá, jaké aplikace se dostávají k uživatelům iPhone…
    10. 10. 2011 11:28 (aktualizováno)
  • Kam já jsem ten Flash dala?

    Na webu je Flash něco jako Microsoft ve světě operačních systémů. Dlouho neporazitelný, dlouho nenahraditelný (ano, bez reklamy by Internet byl podstatně chudší a to i informačně). Flash všechny štval, ale byla to technologie, která všem pomáhala dělat web zajímavější a hravější. Byl prostě akceptován jako standard (však i do Linuxu se Flash plugin instaloval nakonec velmi lehce).
    13. 4. 2010 20:37
  • Hrají Romea a Julii. Právě teď! Na Twitteru

    A nemá v tom prsty nikdo jiný než Královská shakespearovská společnost, která se rozhodla uspořádat veřejné představení na méně obvyklém jevišti – na Twitteru. Více říká web Such Tweet Sorrow, kde se píše: Two families in the same town have loathed one another for years. But a boy from one and a girl from the other fall in love – deep, sweet and destructive. You know the tale of Romeo and Juliet but now you can see it happening live and in real time – in modern Britain and on Twitter…
    4. 3. 2011 0:43 (aktualizováno)
  • Umí tohle i váš prezentační systém? Aneb jak jsem zkoušel Prezi

    Nedávno jsem vyzkoušel poněkud netradiční systém na tvorbu prezentací – Prezi. Je možné, že se bude hodit i vám. Zde jsou moje zkušenosti. Budu Prezi hodnotit hlavně z pohledu tvůrců prezentací, nikoliv z pohledu jejich „konzumentů“. Pro tvůrce je totiž Prezi poměrně jasná výhra. Nevím jak vy, ale já nikdy netvořím prezentace s jasnou představou v hlavě. Vím samozřejmě, o čem chci mluvit, k tomu mám pár připravených poznámek, které mají zaznít a zhruba tuším závěr.
    7. 10. 2010 17:49 (aktualizováno)
  • S Mintem na věčné časy a a pak možná jinak

    Linuxové distribuce se dnes smrskly do dvou kategorií – Ubuntu a ty ostatní (Fidorky, Debianisti a Kloboučníci už vytahují kudličky z kapsy, je mi to jasný). Každá distribuce si zažila několik měsíců (v ojedinělých případech i let) slávy, získala si určitou základnu a stala se standardním produktem nebo zanikla. Hodně distribucí je založeno na Ubuntu a udržují si „jakýs-takýs“ základ tvořený právě usilovnou prací týmu Canonical.
    10. 4. 2010 20:30
  • Jak si do Chrome přidat kořenový certifikát

    Opět jeden ze zápisků pro mou děravou hlavu. V Linuxu řeší Chrome certifikáty jinak než ve Windows. Jak si přidat jeden kořenový? Chtěl jsem si přidat kořenový certifikát autority CAcert.org. Nevím jestli o ní víte, ale rozdává serverové certifikáty zdarma. Problém je, že zatím není její kořenový certifikát standardní součástí prohlížečů. Není problém si jej ale naimportovat.