Hlavní navigace

Kam já jsem ten Flash dala?

13. 4. 2010 20:37 Lukáš P.

Na webu je Flash něco jako Microsoft ve světě operačních systémů. Dlouho neporazitelný, dlouho nenahraditelný (ano, bez reklamy by Internet byl podstatně chudší a to i informačně). Flash všechny štval, ale byla to technologie, která všem pomáhala dělat web zajímavější a hravější. Byl prostě akceptován jako standard (však i do Linuxu se Flash plugin instaloval nakonec velmi lehce).

Dlouho se zdálo, že Macromedia a potom Adobe mají neohrozitelnou pozici. Sice se občas někdo drápal na jejich pozice a snažil se je ohrozit zprava nebo zleva, ale k ničemu to ve finále nevedlo. Prostě jsme si zvykli, že když se načítá stránka obohacená o pár „cool flash“ efektů, roztočí se všechny větráky v širokém okolí a v Temelíně musí přitopit pod kotlem.

Útok přišel ze strany, ze které to snad ani nikdo nečekal. Apple a Adobe byly vždy firmy, co měly nadstandardní vztahy. Přece jenom Photoshop je program, který byl dlouho primárně k dispozici jenom pro Apple a pro nikoho jiného.

Dlouholeté přátelství asi pomalu končí. iPhone a hlavně iPad se staly nečekanou kudličkou v zádech. Apple nevzal Flash na palubu a byl z toho malér. A dokonce stále tvrdošíjně Flash odmítá a nenabízí žádné kompromisní řešení. Adobe najednou tahá za velmi krátký konec provazu. Ne proto, že by už si iPad koupilo tolik lidí, ale jde o to, jací lidé si iPad koupili. Ti, co mohou utrácet a jsou citliví na oslovení reklamou. A najednou – by ji prostě na stránkách neviděli a odešli by bez zásahu o dům dál.

Velké weby začaly s uvedením iPadu spouštět nové verze svých webů bez Flashe. A světe, div se, ono to funguje. Flash není třeba a HTML5 najednou úplně stačí.

Čeká nás snad nová internetová revoluce? (Mimochodem, všimli jste si, jak si v poslední době začínají dávat přes hubu firmy, co dlouho společně táhly proti Microsoftu?)

Sdílet