Hlavní navigace

Jaká je nová Opera Mini pro iPhone

10. 10. 2011 11:28 (aktualizováno) Petr Krčmář

Dlouho jsem používal Palm Treo a na něm Operu Mini. Ta se nyní dostala i na můj aktuální telefon, kterým je iPhone. Jaká je Opera na první pohled?

Opera Mini měla na iPhone velmi strastiplnou cestu. Nejdříve byla dlouho slibována, pak byla skutečně představena a následně odeslána Apple ke schválení. Otázka byla, zda Opera Mini neporušuje poměrně přísná pravidla Apple a bude schválena. Apple totiž hlídá, jaké aplikace se dostávají k uživatelům iPhone. Každý software je ručně prověřen, otestován a zkontrolován a pak teprve je případně schválen. Svou logiku to má – uživatelé mají jistotu, že nainstalovaný program prostě funguje a nebudou s ním potíže.

Každopádně se nakonec po 21 dnech podařilo a Opera Mini se skutečně dnes objevila v AppStore. Neváhal jsem, napsal jsem zprávičku a hned se jal instalovat a zkoušet. Podělím se s vámi o první dojmy. Něco už napsal Patrick do zprávičky na Lupě. Ne všechno je tam ale podle mě správně, ale všechno popořádku.

Instalace je bezproblémová (jako obvykle) a po prvním spuštění vás čeká podivná uvítací obrazovka, která vypadá jakoby nedokončeně. Je tam jen odstavec textu a tlačítko. V každém případě je vše od první chvíle česky, za což dávám Opeře jedničku. Aplikace se spouští malinko déle než jsem zvyklý, ale není to žádná tragédie. Zhruba za čtyři sekundy je připravena.

Na první pohled je jasné, že aplikace nevypadá jako nativní program pro iPhone. Má vlastní grafiku, vlastní ovládací prvky, vlastní styl ovládání, všechno je jinak. Působí to jako pěst na oko, je to jediná „jiná“ aplikace, kterou jsem na iPhone viděl. Asi jako WinAmp ve Windows, prostě to tam nepatří.

Pokud jste ale někdy používali Operu Mini v Javě, pak budete doma. Je to zřejmě nějakým způsobem zkonvertované, ale hodně podobné javové verzi. Použitelné to ale je. Program umí prohlížení v panelech, umí komprimovat nebo úplně vypnout obrázky a přizpůsobuje stránky malému displeji.

Poslední zmíněné kritizuje na Lupě Patrick, ale nejedná se o chybu, ale o vlastnost. Patrickovi se nelíbilo, že Opera renderuje stránky jinak a nechává vedle odstavců prázdné místo. Je to tak schválně – stránky jsou přizpůsobovány šířce displeje, takže při plném zvětšení se pak vždycky odstavec vejde na displej najednou a není třeba horizontálně scrollovat. Mě se tahle funkce vždycky líbila a klasické (nemobilní) weby jsou tak výrazně lépe čitelné než v Safari.

Opera se umí samozřejmě i otáčet na šířku a chová se úplně stejně jako na javových telefonech. Zoomovat je možné „poiphonovsku“ pomocí dvou prstů nebo prostým poklepáním na odstavec. Všechno funguje velmi svižně, jsem také rád za možnost vypnutí obrázků. Při běžném prohlížení je mám vypnuté i v Safari, ale tam je na to třeba speciální hack.

Tomáš Krause se mě na Twitteru ptal, jestli není lepší používat nativní plnohodnotný prohlížeč. Obecně samozřejmě ano a jsem rád, že jej iPhone má. Zobrazí naprosto všechno. Bohužel na GPRS nebo EDGE je načítání některých stránek pekelně pomalé a čekat skoro minutu na načtení je neúnosné. V tomhle je Opera šikovná v tom, že stránky na serveru komprimuje a zmenšuje. Načítání je pak podstatně rychlejší.

Osobní shrnutí tedy zní: Opera Mini ano, na prohlížení webů na cestách. Pro rychlé a pohodlné zjištění informací, přečtení Roota, sledování novinek a podobně je to skvělý nástroj. Na Wi-Fi, 3G a na plnohodnotnou práci v redakčním systému a jiných webech zůstanu určitě u Safari. Mít velký prohlížeč je často šikovnější. Ale je fajn mít možnost volby podle aktuální situace.

Sdílet