Dlouho jsem používal Palm Treo a na něm Operu Mini. Ta se nyní dostala i na můj aktuální telefon, kterým je iPhone. Jaká je Opera na první pohled?
Opera Mini měla na iPhone velmi strastiplnou cestu. Nejdříve byla dlouho slibována, pak byla skutečně představena a následně odeslána Apple ke schválení. Otázka byla, zda Opera Mini neporušuje poměrně přísná pravidla Apple a bude schválena. Apple totiž hlídá, jaké aplikace se dostávají k uživatelům iPhone. Každý software je ručně prověřen, otestován a zkontrolován a pak teprve je případně schválen. Svou logiku to má – uživatelé mají jistotu, že nainstalovaný program prostě funguje a nebudou s ním potíže.
Každopádně se nakonec po 21 dnech podařilo a Opera Mini se skutečně dnes objevila v AppStore. Neváhal jsem, napsal jsem zprávičku a hned se jal instalovat a zkoušet. Podělím se s vámi o první dojmy. Něco už napsal Patrick do zprávičky na Lupě. Ne všechno je tam ale podle mě správně, ale všechno popořádku.
Instalace je bezproblémová (jako obvykle) a po prvním spuštění vás čeká podivná uvítací obrazovka, která vypadá jakoby nedokončeně. Je tam jen odstavec textu a tlačítko. V každém případě je vše od první chvíle česky, za což dávám Opeře jedničku. Aplikace se spouští malinko déle než jsem zvyklý, ale není to žádná tragédie. Zhruba za čtyři sekundy je připravena.
Na první pohled je jasné, že aplikace nevypadá jako nativní program pro iPhone. Má vlastní grafiku, vlastní ovládací prvky, vlastní styl ovládání, všechno je jinak. Působí to jako pěst na oko, je to jediná „jiná“ aplikace, kterou jsem na iPhone viděl. Asi jako WinAmp ve Windows, prostě to tam nepatří.
Pokud jste ale někdy používali Operu Mini v Javě, pak budete doma. Je to zřejmě nějakým způsobem zkonvertované, ale hodně podobné javové verzi. Použitelné to ale je. Program umí prohlížení v panelech, umí komprimovat nebo úplně vypnout obrázky a přizpůsobuje stránky malému displeji.
Poslední zmíněné kritizuje na Lupě Patrick, ale nejedná se o chybu, ale o vlastnost. Patrickovi se nelíbilo, že Opera renderuje stránky jinak a nechává vedle odstavců prázdné místo. Je to tak schválně – stránky jsou přizpůsobovány šířce displeje, takže při plném zvětšení se pak vždycky odstavec vejde na displej najednou a není třeba horizontálně scrollovat. Mě se tahle funkce vždycky líbila a klasické (nemobilní) weby jsou tak výrazně lépe čitelné než v Safari.
Opera se umí samozřejmě i otáčet na šířku a chová se úplně stejně jako na javových telefonech. Zoomovat je možné „poiphonovsku“ pomocí dvou prstů nebo prostým poklepáním na odstavec. Všechno funguje velmi svižně, jsem také rád za možnost vypnutí obrázků. Při běžném prohlížení je mám vypnuté i v Safari, ale tam je na to třeba speciální hack.
Tomáš Krause se mě na Twitteru ptal, jestli není lepší používat nativní plnohodnotný prohlížeč. Obecně samozřejmě ano a jsem rád, že jej iPhone má. Zobrazí naprosto všechno. Bohužel na GPRS nebo EDGE je načítání některých stránek pekelně pomalé a čekat skoro minutu na načtení je neúnosné. V tomhle je Opera šikovná v tom, že stránky na serveru komprimuje a zmenšuje. Načítání je pak podstatně rychlejší.
Osobní shrnutí tedy zní: Opera Mini ano, na prohlížení webů na cestách. Pro rychlé a pohodlné zjištění informací, přečtení Roota, sledování novinek a podobně je to skvělý nástroj. Na Wi-Fi, 3G a na plnohodnotnou práci v redakčním systému a jiných webech zůstanu určitě u Safari. Mít velký prohlížeč je často šikovnější. Ale je fajn mít možnost volby podle aktuální situace.
[5] Výhoda Opery je hlavně v té kompresi dat, kdy se přenáší jen asi šestina dat (kdysi jsem to měřil) a s vypnutím obrázků dokonce jen asi dvacetina. To je na pomalém připojení samozřejmě projeví řádově rychlejším načtením stránky. Na Wi-Fi a na 3G (Vodafone dává v Praze 1,5 Mbit) je rozdíl neznatelný protože data přijedou okamžitě.
[6] Ma to i sve nevyhody - synchronizace bookmarku, ... Vyzkousel jsem a smazal. Kdyz neco ctu, tak si klidne pockam i na EDGE/GPRS. Minimalni prenos dat ma vyhodu v zahranici.
P.S. Ctu si ted roota na iPadu a vypada to skvele, mnohem lepe nez na pocitaci. Dobra prace ;)
Taky jse vyzkousel. Nabehlo, neco to rikalo, stranky nacetlo celkem svizne. Zoomovani hrozny (jen zazoomovano-odzoomovano, nic jinyho nejde), scrollovani trhany (neiphonovsky) a neskutecnej problem zaskrtnout blbej checkbox nebo kliknout na tlacitko - clovek se musi neskutecne snazit trefit presne, ne "tak nejak nekam k tomu".
Velmi me to zklamalo, ale nainstalovany zustane, uvidime co to udela na GPRS
Abych nebyl ovlivnen spekulacemi v ruznych clankach :-) Provedl jsem test rychlosti prohlizece Opera na GPRS :-) Test jsem delal na strance www.cssmania.com. Safari tuto stranku nacitalo neuveritelnych 275.533 vterin a Opera krasnych 75.539 vterin. Pote jsem zapnul wifi a prohlizece opet vyzkousel tentokrat na strance www.zive.cz Safari tuto stranku nacetlo za 22.2 a Opera za 11.632 vterin. Rozhodne si nemyslim, ze by Opera byla k nicemu. I nadale budu pouzivat Safari ale verim, ze Operu vyuziji hodne casto tam kde budu mimo wifi. Vzhledem k tomu, ze je zdarma nevidim duvod proc si ji do iPhone nestahnout a nemit ji tam pro tyto pripady.
Operu Mini beru jako jednu z nejlepších aplikací pro mobilní telefony. Internet v mobilu mám hlavně kvůli rychlému zjištění informací (idos, zpravy, doprava) a případně kontrolu svých webů. Rozhodující je tedy rychlost! A (mimo Prahu u VF) je komprese nutná a Opera to řeší nejlépe (=nejjednodušeji).
skusal som ju len kratko ale to co ma opera mini ako renderovanie textu do stlpca na sirku obrazovky je nieco v style reflow co ma normalna opera na wm. A to je podla mna jedna z najdolezitejsich veci. Nechapem ako moze niekto povedat ze safari je lepsie na citanie a podobne. Ked nieco otvorim v safari, povedzme ten najhorsi priklad nejake forum, tak sa horizontalne uscrollujem k smrti len aby som si precital prispevok.Vo WM ma reflow automaticky opera tusim aj iexplorer a aj vecsinou predinstalovany adobe reader.
Já jsem Operu Mini 5 zkoušel na Symbianu (Nokia E51) a pak jsem se vrátil k verzi 4.2. Vadilo mně, že odstranili shortcut pro RSS čtečku, že RSS odkaz pro subscribe se při prohlížení stránky neukáže (musím hledat, jestli stránka RSS vůbec má), že nejdou vypnout vizuální efekty (nesnáším plynulé skrolování a všelijaké zajíždění a vyjíždění obrazovek), že nejde rychle přepínat "Mobile view" (u verze 4.2 tlačítkem 1), že chybí možnost zobrazit "Page info" (u verze 4 shortcut #6) a ještě pár drobností.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 109 226×
Přečteno 88 815×
Přečteno 71 985×
Přečteno 57 646×
Přečteno 54 035×