Hlavní navigace

Proč nikdo neprodává krásné linuxové PC?

15. 4. 2010 20:31 Lukáš P.

Linuxové PC je jako démon, obvykle je poskládané doma, protože si ho staví lidi, co tomu rozumí. A tím se staví slušná bariéra nám ostatním, co nedostaneme šanci, vlastnit taky pěkný kousek doma.

Typický čtenář Root.cz bere svoje linuxové PC jako čistě technickou záležitost, která mu má posloužit k tomu, aby fungovala a byla na výši odpovídají hladině hotovosti v peněžence. Já se na to dívám už jinak… že nechci aby mi ta škatule hyzdila byt na několik následujících let. Ale zase nejsem ochoten nakupovat komponenty a skládat je doma s tím, že na konci bastlení zjistím, že jsem zapomněl koupit polovinu věcí, bez kterých to prostě… fungovat nebude.

Prohledal jsem český Internet křížem krážem a nenašel jsem jednoduchý webshop, který by mi nabídl jednoduchá řešení mých linuxových potíží. To množné číslo je důležité, mít v nabídce jeden stroj mi nepřijde jako nabídka, protože si chci taky trochu vybrat.

Webshop, kde na mě vypadnou tři základní nabídky – tichá domácí kancelář, domácí počítač i pro hry, domácí server a HTPC. Každou si budu moci zkorigovat podle svého uvážení, abych měl pocit výběru, zaplatím kartou a za pár dní můžu čekat, že mi přijde kurýrem balík s návodem, jak to celé zprovoznit. A budu mít jistotu, že je to celé dobře vyvážené a vyzkoušené. Že když je slib, že to bude tiché, tak že to tiché i opravdu bude. A že klávesnice je kvalitní a monitor k tomu taky. Jak často lidi investují do procesoru a grafické karty, aby potom psali na příšerné klávesnici za stovku a dívali se na monitor, kde červená není červená, ale je to spíš různobarevný flek.

Pokud si spočítám podnikatelské riziko, je prakticky nulové, protože lidi platí dopředu, pokud jsem schopen sehnat komponenty ještě ten samý den. Je to takový „kutilský byznys na dlouhé zimní večery“.

Tak proč se tomu nikdo nevěnuje? Že bych s tím snad měl začít já? Nebo tu někdo prodává opravdu hezký linuxový stroj, co nevypadá v pracovně jako pěst na oko? On i design je důležitý.

Sdílet