Hlavní navigace

Blogy

 • Jak se čte CZ.NIC: znovu a lépe

  Původní anketa zmátla spoustu lidí, takže teď ještě jednou a lépe. Takže pokud máte čas, můžete zahlasovat ještě jednou. Minulý týden jsem se vás ptal, jak vy osobně čtete název CZ.NIC. Bohužel vznikly zmatky kolem samotné ankety, která obsahovala zápis ve fonetické transkripci, řada lidí nepochopila rozdíl mezi [nic] a [ňic] a tak budou výsledky zřejmě dost zkreslené.
  14. 6. 2010 10:12
 • Totálne netradičné použitie Twitteru

  Twitter asi poznáte… nehovorím že každý, no myslím, že velikánska časť čitateľov tohoto servera určite. Nemusím písať, že je veľmi fajn pre rôzne tie exrémy… ak si tam niekto chce napísať, že sa škrabe za uchom alebo niečo typu „sakra, zase som zabudol kľúče a to musím byť v meste ešte 2 hodiny. našťastie mám náhradné v kvetináči“, tak to samozrejme môže… či je to samozrejme „správne“, tak na to sa názory líšia… a sem tam ani moc nie…
 • Knižka o Ubuntu 10.04... kúpiť, či nekúpiť?

  Nie je tajomstvo, že kníh o Ubuntu a celkovo o Linuxe (a celkovo o slobodnom SW) je čoraz viac. Či už sa to niekomu páči alebo nie, tak to pribúda. Viac používateľov, viac nápadov, viac možností ⇒ viac publikácií a rôznych návodov. Kým veľmi veľa ich je v angličtine alebo niektorom pre väčšinu miestnej populácie nečitateľnom jazyku (brazílska portugalčina, francúzšina a podobne), sem tam sa niečo nájde aj v slovenčine alebo češtine…
  11. 6. 2010 11:27 (aktualizováno)
 • OCR v linuxu II - co dnes opravdu můžeme používat

  Přemýšlel jsem, jestli nové zkušenosti, které jsem získal z podnětné diskuze pod textem OCR v linuxu nebude lepší přidat jako další odstavec do zmíněného textu. Ale pak jsem se rozhodl se trochu rozepsat i s návodem k instalaci. UPDATE: Novější informace o OCR najdete v tomto článku. Hledáme-li pohodlný program pro slušené skenování textu, můžeme si podle mě vybrat ze čtyř možností.
  19. 10. 2014 22:49 (aktualizováno)
 • Jak čtete název CZ.NIC?

  V pondělí a úterý jsem se zúčastnil zajímavé konference, kterou pořádala organizace CZ.NIC. Jak vyslovujete její název? V pondělí a v úterý probíhala zajímavá konference Internet a Technologie 10, kterou pořádala organizace CZ.NIC. Ta je známým českým správcem domény .cz a psali jsme o ni už mnohokrát. Byli jsme hlavními partnery akce, u nás bylo také možné sledovat živý videopřenos a vůbec to bylo docela zajímavé.
  9. 6. 2010 8:43 (aktualizováno)
 • OCR v linuxu

  Pod příspěvkem „Tip na skvělou multifunkční barevnou tiskárnu“ se v diskuzi objevilo téma OCR – rozpoznávání textu z naskenovaného dokumentu. Přiznám se, že jsem už dlouho neměl potřebu takové věci provádět, naposled asi před pěti lety s programem ABBYY FineReader, který jsem dostal ke skeneru. Tehdy jsem o linuxu neměl ani tušení, takže pod WinXP.
 • IP adres je 6 %, dojdou za rok

  Mluví se o tom dlouho, píše se o tom dlouho a už se nám to i blíží. Počítadlo volných IPv4 adres skočilo ze sedmi na šest procent. Jsou to čtyři měsíce, co jsem tu psal o tom, že počítadlo volných IPv4 adres skočilo z desítky na devítku. Poslední spořící opatření posunula termín konce IPv4 rozsahu na září 2011 a zatím se tato prognóza drží. Hodiny tikají a počítadlo padá…
 • Tip na skvělou multifunkční barevnou tiskárnu

  Blog je asi lepší místo pro prezentaci vlastních myšlenek a nápadů než pro shromažďování různých návodů, ale mě to prostě nedá. Ve své práci si filozofování užiju dost a u počítače jsem asi spíše praktik nebo hračička. Pokud vás tedy zajímá informace o skvělé laserové multifunkční tiskárně, která pod linuxem šlape jako hodinky, čtěte dál.
  7. 6. 2010 22:13 (aktualizováno)
 • Květen přinesl novou trojici nejpoužívanějších prohlížečů v ČR

  Podíly prohlížečů se s každým měsícem mění o nějaké to procento či jeho desetinku. Ovšem letos v květnu došlo k události, která v ČR nenastala již minimálně čtyři roky. Došlo ke změně trojice nejpoužívanějších prohlížečů.  O co se jedná? Po řadu let byly nepoužívanější prohlížeče ČR v tomto pořadí: Internet Explorer, Firefox, Opera.
  3. 6. 2010 23:17 (aktualizováno)
 • Jak nahrát zvuk z jakéhokoliv programu

  Po delší době jsem měl volný den a tak jsem se rozhodl vrátit se ke svému koníčku a složit si nějakou tu muziku. Vše šlo jako po másle (nápad jsem měl v rukávě, použil jsem Rosegarden a nějaké softwarové syntezátory) až do chvíle, kdy jsem potřeboval vygenerovat výsledný wav, případně mp3 soubor. Vzpoměl jsem si, že existuje utilitka arecord, spouští se z příkazového řádku a dělá přesně to, že zvukový výstup, který jde do reproduktorů, ukládá ve zvoleném formátu a kvalitě dosouboru…
  1. 6. 2010 12:57 (aktualizováno)