Hlavní navigace

Témata označená nálepkou Sítě

 • Jak vypnout IPv6 privacy extensions na novém Androidu

  Pod stromečkem jsem rozbalil nový mobil s Androidem 4.4 Kitkat. Bohužel musím konstatovat, že ani zcela nová verze operačního systému, která v USA pracuje v IPv6-only, pořád kašle na dodržování RFC 4941, se kterým byl Android až do verze 4 konformní: Použití dočasných adres (pro ochranu soukromí) může způsobovat nečekané obtíže s některými aplikacemi. Servery mohou odmítnout spojení od klientů bez reverzního DNS záznamu…
  26. 12. 2013 19:52
 • Podivné chování EURidu s DNSSEC

  Člověk zhýčkaný komfortem české národní domény si často ani nedovede představit, jaké problémy na něj čekají u jiných top level domén. Tento zápisek bude o tom, jak se jedna banální změna nastavení .eu domény protáhla z několika minut na několik dní. Po dlouhou dobu byla doména s anglickou verzi stránky Neběží.cz hostována přímo u registrátora, společnosti Gransy, s. r. o. Bylo to především z toho důvodu, že tehdy to byla jediná možnost, jak u .eu domény u registrátora získat DNSSEC…
  13. 8. 2013 18:21 (aktualizováno)
 • Restart sítě v Debianu: jak správně na to

  Restartovat síť v Debianu není taková sranda, jak by se mohlo zdát. Když to uděláte špatně, odříznete se třeba od serveru. Před čtrnácti dny jsem na Strahově v rámci Střediska unixových technologií (SUT) přednášel o Debianu. Na konci hodinu a půl trvajícího povídání a ukazování přišly na řadu dotazy. I přišel jeden nevinně vypadající: „Jak se v Debianu restartuje síť?“ Vypadá to triviálně – stačí restartovat init skript…
  19. 11. 2012 22:27
 • E-mailové služby neběží po šestce

  A je to tady, i velcí poskytovatelé obsahu přestali IPv6 ignorovat a svět pomalu začíná přecházet na Nový Internet. Na afterpárty letošního Installfestu jsme s Petrem Krčmářem přemýšleli, že bychom mohli „udělat něco s IPv6“ u příležitosti jeho světového jeho spuštění. Tak vznikl nápad na server http://www.nebezi.cz, který běží jen na protokolu IPv6.
  15. 7. 2012 19:12 (aktualizováno)
 • Spammeři jsou zase mazanější

  E-mailové schránky českých uživatelů byly v posledních dnech pod útokem cílené kampaně spamů, přesněji tedy spíše scamů. Cílem tentokrát bylo nalákat uživatele na podvodnou službu GSMlocator, nabízející údajné zjištění polohy mobilního telefonu na základě telefonního čísla. Jako u každého scamu podfukář vytvoří u oběti dojem, že je všechno v naprostém pořádku a k získání polohy zbývá poslední drobný krůček – test pro vyloučení robotů. Ten se neprovádí pomocí opisování obrázku, ale posláním SMS.
  2. 8. 2011 22:56
 • Veřejné IP adresy potřebujeme úplně všichni

  Dnes oficiálně došly na globální úrovni volné bloky IP adres. Někdo to považuje za banalitu, ale veřejné IP adresy potřebujeme úplně všichni. Dnes k tomu po letech slibů skutečně došlo – IP adresy došly. Samozřejmě bude ještě trvat řadu měsíců než se problém skutečně projeví, ale dnes nastal začátek konce. Tedy minimálně konce IPv4 adres. Nedojde samozřejmě k žádnému dramatickému kolapsu, ale časem se prostě dostaneme do nepříjemných problémů.
  3. 2. 2011 16:10 (aktualizováno)
 • Nastavení nově nainstalovaného OpenWRT

  Aktualizoval jsem OpenWRT a při té příležitosti jsem si znovu instaloval některé věci. Zapsal jsem si je proto, třeba se vám budou hodit. Nejdřív důležité poznámky: chtěl jsem dělat aktualizaci pomocí webového rozhraní, ale řvalo to na mě: The uploaded image file does not contain a supported format. Make sure that you choose the generic image format for your platform.
  28. 12. 2010 13:55 (aktualizováno)
 • Praktické problémy s IPv6, část třetí

  Od napsání předchozích epizod se na poli českého IPv6 udála zásadní událost. Servery společnosti Internet Info, včetně tohoto blogu, jsou přístupné přes IPv6. Že jste si ani nevšimli? Tak to má být. Zřejmě to s těmi problémy kolem IPv6 není tak žhavé… I přesto si dovolím dokončit několik kapitol o problémech s tímto protokolem.
  10. 12. 2010 7:23 (aktualizováno)
 • Čím si vyzkoušet IPv6?

  Minulý týden jsem se zabýval rozchozením IPv6 v domácí síti pomocí 6to4. Povedlo se a já jsem hledal způsoby, jak to zkontrolovat pomocí různých webových testů. Mimochodem o 6to4 si můžete přečíst v našem článku a uchodil jsem si to na WRT routeru, takže mi to teď krásně chodí v celé síti. Abych to prověřil, hledal jsem a našel několik různých testíků. Podělím se s vámi o seznam a krátkou charakteristiku.
  3. 2. 2011 9:53 (aktualizováno)
 • Praktické problémy s IPv6, část druhá

  Jak jsem minule slíbil, v dnešním díle seriálu se zaměřím na problematiku IPv6 z pohledu správce sítě. Ani oni to nemají s příchodem IPv6 snadné, zvlášť pokud si chtějí v síti zachovat pořádek. Automatická konfigurace Na začátek malá exkurze do historie. V době, kdy vznikal protokol IPv4, se rozměry počítačů neudávaly v jednotkách U, ale v počtu sálů…
  11. 12. 2010 11:05 (aktualizováno)