Hlavní navigace

Ubuntu font i v prohlížeči

10. 10. 2011 11:32 (aktualizováno) Petr Krčmář

Pokud se vám líbí nový Ubuntu font, možná jste si říkali, jestli by nebylo možné jej využít i při prohlížení webů. Je to jednoduché a funguje to.

Jednou z nejhezčích novinek čerstvého Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat, kterou jsem ocenil i já debianista, je nový Ubuntu font. Musím uznat, že se moc povedl a tak jsem si ho přidal i do Debianu. V Meerkatu se s ním potkáte na každém rohu včetně menu, nabídky v aplikacích a podobně.

Náhodou jsem hledal nějaká rozšíření pro Chrome a narazil jsem na jedno, které vám umožní mít tento font i na webových stránkách. To rozšíření se jmenuje Ubuntu 10.10 (unified font style) a dělá jednu jedinou věc: vnutí všem webům nový Ubuntu font. Ten se objeví skutečně všude, včetně výpisů zdrojových kódů stránek.

Pokud nepoužíváte Chrome, ale předinstalovaný Firefox, je situace ještě jednodušší. Firefox už totiž má Ubuntu font nastavený jako standardní. Neřekne-li tedy stránka jinak, bude jí nastaveno toto písmo. Firefox ale webům umožňuje, aby si vybraly písmo jiné. Zabránit se tomu dá snadno: jděte na Úpravy → Předvolby → Obsah → Rozšířené.

Tady stačí vypnout položku Povolit stránkám používat vlastní písma namísto výše zvolených. Po návratu do prohlížeče už budou mít všechny stránky předvolené písmo.

Uznávám, že ne každému by se takové nastavení líbilo. Já sám jsem si to jen vyzkoušel a zaujalo mě, že je možné to takhle jednoduše udělat. Nemám ale potřebu mít někde Ubuntu font nastavený jako standardní. Existují ale dva druhy lidí, kteří budou s podobným nastavením spokojení: ti, kteří se beznadějně zamilovali do nového Ubuntu fontu a ti, kteří chtějí mít design svého systému sjednocený i s webem.

Sdílet