Hlavní navigace

Blogy

Zpoza NULLED.IO hack

Před několika dny se veřejnost dozvěděla o útoku na oblíbené hackerské webové stránky nulled.io. Hackerům se podařilo získat výpis databáze a zveřejnili ji na internetu. Bohužel databáze byla upravena a ve výčtu chyběla spousta zajímavých tabulek (například diskusní příspěvky). Nicméně uniklé informace jsou stále cenné, protože obsahují e-mailové adresy návštěvníků webových stránek, jejich hash hesla, IP adresy atd.
24. 5. 2016 15:41 (aktualizováno)

Magento vydal záplaty na několik kritických zranitelností

Včera byla vydána nová verze populární e-komerční platformy Magento 2.0.6. Aktualizované adresy několika kritických zranitelnností mohou vést ke vzdálenému spuštění PHP kódu, úniku informací a XSS útokům. Podle bezpečnostního bulletinu poskytovatele nejsou známé žádné útoky proti uživatelům Magento, avšak vzhledem k povaze webové aplikace a její popularitě, věříme, že plně funkční exploit bude k dispozici během několika dní.
19. 5. 2016 14:16 (aktualizováno)

Sdílený cloud v prohlížeči přes WebRTC

Základní potřeba lidí na internetu je sdílení dat – k těm legálně šiřitelným patří třeba fotky a videa z dovolené či opensource software, k těm méně legálně distribuovatelným pak filmy, muzika, porno (byť i vlastní). Až doteď k tomu byl vždycky potřeba server – počítač stále připojený do internetu, kde byly sdílené data uložené. Jako příklad můžeme uvést třeba youtube.com. Cloud, jak ho známe, není defakto žádný obláček ve vzduchu, je to nějaká mašina u někoho ve firmě.
3. 5. 2016 10:21 (aktualizováno)

Malina v komerčním provozu - část první

Rozkaz od vedení naší firmy zněl jasně: vytvořit něco, co bude shromažďovat data o výrobě. Takové to „co, kdy, kde a kdo“ dělal. V době zadání už se jakýsi systém používal, ten byl ale dost omezený, běžel v prostředí MS-DOS na starých PC, které postupně začaly dosluhovat. Starý systém byl postavený na čtení 1D čárového kódu. Naskenované údaje se ukládaly do .txt souborů lokálně a pokud byla k dispozici síť, tak se tyto soubory kopírovaly na firemní file server a tam ležely dokud někdo něco nepot
27. 4. 2016 13:21 (aktualizováno)

Seznámení s SQLite - díl druhý

Autor: Martin Kumst – www.kumst.net – martin.kumst@seznam.cz Co bude obsahem dnešního dílu? V minulém díle jsme se stručně seznámili s odlehčenou databázovou knihovnou SQLite. Dále jsme probrali její výhody a nevýhody, popsali její instalaci a ukázali jsme si, jak se v ní vytvoří jednoduchá databáze. Dnes bych chtěl čtenáře seznámit s řádkovým klientem SQLite. Dále bych se chtěl věnovat použití SQLite v nejpoužívanějších programovacích jazycích.
25. 4. 2016 23:15 (aktualizováno)

Conky a Lua skript v1.0

Nová verze Lua skriptu pro Conky. Základ skriptu nyní obsahuje několik funkcí pro podporu současných i budoucích modulů. Celý skript včetně modulů byl zásadně přepracován s cílem, vše zjednodušit. Momentálně jsou dostupné jen moduly systém, procesy, počasí, network a disky. Modul s televizním programem a modul pro informace o doručeném emailu ve skriptu nejsou zahrnuty, neboť vykazují neočekávané chování.
18. 4. 2016 12:38 (aktualizováno)

Seznámení s SQLite

Autor: Martin Kumst – www.kumst.net – martin.kumst@seznam.cz Motivace Sám jsem se s projektem SQLite seznámil poměrně nedávno a musím říci, že se mi velice zalíbil. Také lituji toho, že jsem jej neobjevil již dříve, protože bych si jeho použitím pro některá nasazení usnadnil život a ušetřil nemalé množství práce. Doufám, že vám následující text tento šikovný projekt přiblíží a třeba bude inspirací k tomu, že sami SQLite zkusíte a třeba i někde nasadíte.
6. 4. 2016 19:37 (aktualizováno)

Conky a LUA - TV program

Modul pro Conky zobrazující právě vysílaný pořad na vybraných stanicích. Pokud máte dvb-t kartu v PC, spustí se ve VLC stanice po kliknutí na její název (nutno doplnit frekvence, podle vašeho příjmu) Tento modul je sice funkční, ale stále jej považuji za testovací (2 večery – narychlo splácaný skript). Prosím vás o případné poznatky chování modulu (i návrhy ohledně dalších modulů).
17. 3. 2016 7:22 (aktualizováno)

Conky a LUA - počasí

Modul pro Conky zobrazující předpověď počasí pro ČR. Skript modulu stačí vložit na konec již uveřejněného základního nastavení LUA skriptu a do tabulky ‚modul‘ zadat název modulu. Název modulu naleznete za nápovědou v proměnné: /---pre local name = „pocasi“ \--- Skript modulu: function modul_pocasi() -----
8. 3. 2016 7:36 (aktualizováno)

Conky a LUA - disky

Modul pro Conky zobrazující lokální disky, připojené oddíly (lvm a crypt) – není nastaven na sledování raid polí. Skript modulu stačí vložit na konec již uveřejněného základního nastavení LUA skriptu a do tabulky ‚modul‘ zadat název modulu. Název modulu naleznete za nápovědou v proměnné: /---pre local name = „disky“ \---
8. 3. 2016 7:38 (aktualizováno)