Dokáži se učit novým věcem pokud je mohu ihned zkoušet. Proto jsem si stanovil tento případ:
„Svíticí logo, které se dá ovládat přes příkazy v chatu při online streamování na platformě twitch.tv.“
Narazil jsem na streamera pod přezdívkou Apendyks, kterému jsem nabídl, že mu zcela zdarma (zaplatil si pouze poštovné ;) vytvořím logo, které budou moci jeho fanoušci ovládat přes chat pomocí příkazů.
Souhlasil a tady je sepsáno, jak jsem se s tím popral… Rozdělil jsem to na 3 jednotlivé části, protože jsem netušil, že to bude vcelku obsáhlé…
Rozměry loga:
Použité materiály:
Měl jsem k dispozici šablonu v nízké kvalitě, ale i přesto se dala použít. Zjistil jsem, že Windows malování (nikdy bych to neřekl) má skvělou funkci, která vám dokáže obrázek zmenšit / zvětšit na určitý počet listů papírů. První pokus byl obrovský, a ještě k tomu jsem bezmyšlenkovitě tiskl barevně (facepalm). Každopádně papíry na sebe sedí na milimetr a člověk se nemusí rozčilovat, s konfigurací a řezáním obrázku. Existuje-li něco podobného v Linuxu, budu rád za doplnění.
Vytisknuté logo bylo potřeba vystříhnout. Tam kde se logo překrývalo jsem si ponechal přebytečný papír, aby se jednotlivé díly daly lépe slepit pomocí čiré izolepy.
Pro boky jsem si vybral růžový polystyren. Hlavně z důvodu jednoduchého opracování v paneláku a neznalosti jak postupovat. Dnes bych nechal boky vyříznout laserem ze sololitu. Jednotlivé vrstvy bych slepil dohromady, dokud bych nedostal dostatečnou tloušťku (cca 1 cm) pro nalepení LED pásku. Růžový polystyren má jednu nevýhodu – je velmi hořlavý. Ve výsledném logu ho není velké množství, ale i přesto je potřeba dbát na bezpečnost a tedy takto vyrobené logo nesmí zůstat zapnuté bez dozoru.
Šablonu jsem umístil na polystyrén. Pomocí špendlíků jsem ji zafixoval na jednom místě. Pro případ chyby jsem šablonu ještě obtáhl fixou. Výsouvacím nožem šlo polystyrén krásně řezat podél šablony. Velmi mne překvapila práce s tímto typem polystyrénu.
Postup jsem měl netradiční, protože jsem nejprve koupil polystyrén a domníval se, že ve sklepě ještě nějaký sololit mít budu. No, neměl jsem. :)
Bočnice jsem umístil na sololit a pomocí tafixu zafixoval. Následně lihovým fixem obkreslil, co musí ze sololitu pryč. Doporučuji 2× měřit, než zbytečně 50× vrtat. V panelákových podmínkách to úplně nešlo řezat ruční bruskou, musel jsem tedy přistoupit k vrtání. Nakonec jsem zjistil, že sololit se umí rovně odštěpovat s pomocí skřípaček. Pak byla práce hned hotová.
Po úspěšném vyříznutí sololitu, jsem božnice přilepil pomocí tafixu. Tekutý tafix se nadherně pojí se sololitem a polystyrénem. Žádných dalších podpůrných části nebylo potřeba. Polystyrén pevně držel a neprojevoval se prakticky žádný pohyb.
Následně jsem se věnoval již lepení RGB pásku na vnitřní boky loga. Vyhnul jsem se děsivému přerušení pásku, a podařilo se mi ho natáhnout po celém vnitřku. Ještě jsem ho na místě zafixoval pomocí tafixu. Mimojiné tafix pomohl rozptylu světla pod plexisklem.
Vnitřní sololit jsem nabarvil lesklou bílou barvou na kov. Barva se výborně vstřebávala do sololitu. Důvodem bylo získat co největší odraz světla od LED pásku do plexiskla.
Plexisklo jsem nejprve opracovával stejně jako sololit vrtáním, ale to se neukázalo jako dobrý nápad. Po hodinách studia a několika metrů zničeného plexi, jsem přišel na to, že ho stačí pořádně naříznout a přes ostrou hranu stolu plexisklo zlomit. Hrubým lámáním jsem se dostal k zakladnímu obrysu. Zbytek už pomohla flexa se šmirglovým kotoučkem.
Dále už stačilo plexisklo přilepit na horní stranu polystyrénu. Dokreslit tučnou linku po stranách plexiskla a schování růžové a dřevěné konstrukce pod černou duct tape pásku.
Již nyní se dá logo plně používat. V balení s RGB páskem je standardně IR ovladač, kterým je možné logo ovládat dle nastavených barev a programů.
Příště se podíváme na vyrobení krabičky pro ESP8266 a jeho naprogramování, včetně zapojení. Od vlastního webového serveru, přes vlastní konfiguraci WiFi sítě, až po ovládání IR diody, která doplní výše zmíněný dálkový ovladač.
Diky za clanek.
Opravte si prosim "ducktape". Je to "duct tape" od slova duct (sachta) nikoliv od slova duck (kachna).
Ahoj! Bastlím všechno se vším a tenhle bastl tady ještě k tomu sdílím a někdy i live. :)