Hlavní navigace

Blogy

Pohádka o Softwarovi

Pan Software byl zralý otec rodiny. Byl úspěšný podnikatel, měl šťastné GNU/GPL manželství a několik BSD dětí, se kterými si sousedovic uzavřené děti dělaly co chtěly. Jednu vadu na kráse to však mělo. Celé městečko Softwarov bylo plné lidí s nadváhou. Pan Software se svou rodinou sice měl nadváhu nejmenší ze všech sousedů, ale přesto ji měl. I jeho děti měly nadváhu a mohly by s klidem bojovat v těžké váhové kategorii. Ale proti teroru sousedovic uzavřených silně obézních dětí neměly šanci.
11. 8. 2013 13:10 | |

Tip: DTRX aneb Do The Right Extraction

Určitě vás už někdy naštval autor komprimovaného archivu tím, že dovnitř nedal adresář. Kdo má čistit ten nepořádek na disku? DTRX je jednoduché řešení. Na letošním CryptoFestu jsem se potkal s Jendou Hrachem. Jako obvykle jsme si povídali o všem možném a on se během oběda zmínil o utilitě s krkolomným názvem DTRX. Jde o zkratku slov „Do The Right Extraction“ neboli „rozbal to správně“.
7. 8. 2013 13:37 | |

Jedeme dál a víc ;)

LinuxMarket po krátké dovolené opět přijímá objednávky. A od září 2013 se můžete těšit na rozšíření sortimentu o: 1. Destiláty a vína s originálními etiketami s tématikou Linuxu 2. Nový typ keramického půllitru s konfigurátorem motivů 3. Termosky, termo-hrnky, termo-láhve s tučňákem 4. Doplňky pro Vaše auto – podložky pod SPZ, přívěsky, fólie, magnetické nálepky atd.
7. 8. 2013 9:30 |

Precvičte si logické myslenie!

Keď som dnes cestoval stopom, tak som trochu rozmýšľal nad rôznymi možnosťami zamestnania sa a nad spôsobom, ako sa k zamestnaniu dostať. Ako iste viete, napríklad Google dával v niektorých prípadoch rôzne logické úlohy, namiesto klasických spôsobov. A niečo také som práve vymyslel. Predstavte si, že by sa 10 ľudí malo ubytovať v dvoch privátoch. Ako by sa mali rozdeliť? Jeden privát, zelený, je na okraji mesta pri lese, zatiaľ čo druhý, červený, je neďaleko centra…
9. 7. 2013 14:09 (aktualizováno) | |

Nomofobie - kdo je sluha a kdo pán?

Dnes trochu z jiného soudku – snad nikoho neurazí, když na webu o informačních technologiích se zaměřením na linux narazí na téma spíš psychologické. Chci se s vámi podělit o něco, s čím se poslední dobou setkávám stále častěji v práci, ale i v kontaktu s přáteli. Jde o téma, jak jsme nebo nejsme závislí na používání mobilních telefonů – je pro nás mobil nástroj ke komunikaci (organizátor času, hračkou atd) nebo se nám stal pánem, který nás nepustí a „ovládá“ naše pocity a plány?
5. 7. 2013 21:05 (aktualizováno) |

Upozornění - LinuxMarket

Provoz o prázdninách! V době od 20.07.2013 do 11.08.2013 nebude LinuxMarket vyřizovat objednávky z důvodu dovolené. Všechny objednávky z této doby budou vyřízeny až od 12.08.2013! Děkujeme za pochopení! Tým LinuxMarketu
1. 7. 2013 14:32 |

Odstranění bílého pozadí z obrázků v editoru Gimp

Jak z obdélníkového obrázku s bílým (či jinak barevným) pozadím udělat krásně průhlednou záležitost, která se hodí třeba na web nebo do fotomontáží. Určitě to znáte: Děláte pro někoho web a on vám logo dodá v nevhodném formátu bez průhlednosti. Bílý obdélník vám tedy překrývá úžasné pozadí a vy ho potřebujete nějak odstranit. Naštěstí to v Gimpu není žádná hrůza. Protože to používám docela často, rozhodl jsem se to sepsat jako návod.
17. 6. 2013 11:27 | |

Trička s límečkem

Zajistil jsem na LinuxMarketu nový typ triček – oblíbená polo trička s límečkem. Polo triko je ze 100% bavlny, s límečkem, pánský i dámský střih a má vyšší gramáž 220gm/m², zaručující pohodlný pocit při nošení. Laserový potisk na tomto triku je odolný proti praní pouze při dodržování doporučené údržby.
6. 6. 2013 15:32 (aktualizováno) | |

Rychlá makra v editoru Vim

Umět dobře pracovat se silným textovým editorem je někdy tuze užitečná věc. Ukážeme si šikovná rychlá makra ve Vim. Kdysi dávno jsem tu nastínil, jak si můžete vytvořit vlastní makra ve Vim. Je to velmi užitečné, pokud potřebujete stále opakovat nějakou stereotypní akci. Já tak třeba z prostého textu udělám HTML dokument. Stačí mít text dobře naformátovaný a mačkáním správných kláves si označím odstavce, nadpisy nebo třeba seznamy.
3. 6. 2013 23:33 (aktualizováno) | |

Kreslenie drobnej grafiky v editore Pinta

Kedysi dávno, keď kraľoval operačný systém Windows vo verzii 3.1, vyzerali počítače trochu inak ako dnes. Ostatne, stačí si pozrieť niečo z článkov o histórii tu na Rúte či inde. Jedna z vecí, čo ma vtedy bavili, bolo úplne jednoduché machlenie v programe podobnom skicáru. Výsledkom ale nebola bitmapa, ale ikonka (.ico). A tak som veselo machlil a zhotovoval nejaké tie jednoduché kresbičky, ukľadaním pixelu vedľa pixelu.
2. 6. 2013 11:00 (aktualizováno) | |