Hlavní navigace

Blogy

 • Šok: Oficiální e-knihy vznikají pomocí technologie OCR

  Šokující titulek, datum vydání prvního dubna. To vypadá jako aprílový žert. Kéž by… Tímto zápiskem bych rád navázal na předchozí zápisek o tom, kterak je možné e-knihu pro Kindle rozebrat, opravit a znovu sestavit. K jeho napsání mě vyprovokoval nákup e-knihy Robert Galbraith − Volání Kukačky od nakladavatelství Plus, kterou jsem zakoupil v obchodě eReading.cz. Uvedená kniha byla vysázena neproporcionálním fontem malé velikosti, což mě samo o sobě donutilo k obrácení se na podporu eReadingu…
  1. 4. 2014 16:49 (aktualizováno)
 • Průlom v pátrání po zmizelém letadle letu MH370

  Jako správný IT muž i já pátrám po zmizelém letadle Boeing letu MH370 a myslím si, že jsem objevil zmizelé letadlo. Možná to nevíte, ale Google na svých mapách právě zveřejnil nejnovější fotografie staré jen několik dnů a tím nám umožnil hledat. A já jsem hledal a našel. Protože letadlo už chybí několik dní, bylo mi jasné, že už se nemůže nacházet tam, kde jej všichni hledají…
  1. 4. 2014 9:09 (aktualizováno)
 • Tahle země není pro starý

  Bratři Coenové vypustili v roce 2007 do světa film, kde hrdinou je padouch a v dalším okamžiku se stane opak toho, co čekáme. Já si vypůjčil název filmu k zamyšlení nad tím, jak (ne)rozumíme technologiím kolem nás, jak toho zneužívají zavedené firmy a že je tímto podle mě nejvíce ohrožena skupina „starých“.
  31. 3. 2014 9:50 (aktualizováno)
 • Recenze: Mike Oldfield - Man on the Rocks

  Po dlouhých šesti letech vydal Mike Oldfield své 24. řadové album s názvem Man on the Rocks. Koupil jsem, poslechl (několikrát) a zde jsou mé dojmy. Mika Oldfielda jistě není potřeba příliš představovat, tento nesmělý skladatel a multiinstrumentalista se uvedl už v roce 1973 legendárním albem Tubular Bells, které ho učinilo navždy nesmrtelným. Je pravdou, že v druhé polovině devadesátých let jeho hvězda pohasla, ale i tak se čas od času dočkáme něčeho nového pro své přehrávače.
 • Generujeme pěknou uvítací hlášku (MOTD)

  Pro přehlednost je fajn mít na každém serveru jinou přihlašovací hlášku. Mám pro vás tip, jak si nějakou pěknou vyrobit. Když máte SSH přistup na víc různých zařízení, je fajn si přizpůsobit úvodní hlášku, která se vám po přihlášení objeví. Jednak je to hezké, ale taky máte vizuální kontrolu, že se hlásíte opravdu tam, kam jste chtěli.
  13. 3. 2014 14:42
 • Akce na LinuxMarketu

  Vážení příznivci Linuxu, vážení zákazníci LinuxMarketu, připravili jsme pro Vás na našem LinuxMarketu celoroční Akci „Distribuce měsíce“, která bude probíhat v měsíčních cyklech vždy od 13. v měsíci do 13. v měsíci příštím. První měsíc je ve znamení openSUSE. To znamená, že celý měsíc ode dneška až do 13. dubna 2014 je sleva na výrobky s logem distribuce openSUSE.
 • Opravte si e-defekt svépomocí

  Nedávno jsem si v jistém českém e-obchodu pořídíl e-knihu pro svou e-čtečku Amazon Kindle. Přestože jsem knihu stáhnul ve formátu mobi, který je určen právě pro čtečku, kterou vlastním, ukázalo se, že jsem na místo e-knihy pořídil e-defekt. Veškerý text knihy byl totiž napsán titěrným a především neproporcionálním písmem. Titěrné písmo je s mírnými obtížemi řešitelné přímo ve čtečce…
  6. 3. 2014 13:42 (aktualizováno)
 • SMSky od operátora na novou SIM kartu

  (aktualizace 28.2. – 22hod.) Člověk by si řekl, že stačí zajít na pobočku Vodafone a požádat mladé slečny, aby odstranily chybu v systému a bude to v pořádku. Už je to neúnosné a musel jsem na Vodafone dát písemnou žádost, aby s tím něco dělali. Osmileté dceři chodí neustále opakované upomínky s nesmyslným dluhem, který patří někomu jinému. SIM kartu jsem zakoupil jako novou nepoužitou v originálním obalu a tohle se děje už několik měsíců.
  24. 5. 2014 7:07 (aktualizováno)
 • Tip: šifrování souborů pomocí Vim

  Praktický tip, jak ukládat šifrované soubory pomocí editoru Vim. Ten má v sobě podporu šifrování zabudovanou. Pod dnešním článkem o ukládání hesel někdo zmiňuje možnost šifrovat textové soubory pomocí Vim. Jakožto stoprocentní vimista tuhle možnost znám, ale hodně lidí o ní neví. Přitom je velmi jednoduchá a praktická.
  21. 2. 2014 20:55 (aktualizováno)
 • Diff: jak číst výstup z porovnání souborů

  Občas se potkávám s tím, že někdo narazí na výstup příkazu diff a neví si s ním rady. Pokud je to váš případ, nabízím malého průvodce. Diff je velmi starý unixový příkaz, který dokáže porovnat dva soubory a vypsat rozdíly mezi nimi. Obvykle se používá k porovnání dvou verzí jednoho souboru a vytvoření patche – tedy malého souboru popisujícího rozdíly řádek po řádku.
  19. 2. 2014 23:56 (aktualizováno)