Hlavní navigace

Blogy

 • Detekce anomálií v auditních záznamech

  Ve třetím pokračování svého povídání o sledování událostí v aplikaci jsem vytvářel auditní záznamy a ty pak zapisoval do SQL databáze. Je to asi jeden z obvyklých způsobů, jak s nimi nakládat. Vzniká tak docela velká databáze auditních záznamů, které mohou velice rychle dosáhnout stovek tisíc či miliónů řádků.
  11. 3. 2022 0:00
 • Spring Boot Actuator - metriky a aplikační koncové body

  Článek je pokračováním Spring Boot Actuator – sledování stavu aplikace. Metriky provozu aplikace Detailní popis vlastností Spring Boot Actuator pro tuto oblast najdete v kapitole: 6. Metrics. Příklady pro tuto kapitolu najdete v jraska1/jv-actuator-examples/example-03. Nyní již máme představu z čeho je aplikace poskládaná, v jakém prostředí běží, a nakonec také o tom, jak fungují její části a aplikace jako celek.
  18. 2. 2022 0:00
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 13.díl - Awesome Ricing 1

  Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/FCxd5id77c4 https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/211207-awesome-ricing Popis videa AwesomeWM patří k nejlepším window managerům s podporou vyššího programovacího jazyka Lua. V našem seriálu již máte dostatek zkušeností pro plný ricing pokročilého prostředí AwesomeWM. Tento první díl seznamuje se základními koncepty pokročilého grafického designu pomocí patternu MVC…
  12. 2. 2022 13:32
 • Spring Boot Actuator - sledování stavu aplikace

  Článek je pokračováním Spring Boot Actuator – dobré o něm vědět. Detailní popis vlastností Spring Boot Actuator pro tuto oblast najdete v kapitole: 2.8. Health Information. Příklady pro tuto kapitolu najdete v jraska1/jv-actuator-examples/example-02. Teď již víme, co je aplikace zač. Dále by bylo také dobré zjistit, jak aplikace jako celek a případně její komponenty fungují. Pro tento účel je součástí Actuator koncový bod health.
  11. 2. 2022 0:00
 • Prihlásenie na SSH s občianskym preukazom

  Naše občianske preukazy majú uložené RSA kľúče, ktoré pomocou technológie PKCS11 používame na prihlasovanie do portálov slovenskej verejnej správy a na podpisovanie digitálnych dokumentov. Čo možno každý nevie, tieto sa dajú jednoducho použiť aj na prihlásenie cez SSH…
  10. 2. 2022 16:47
 • Spring Boot Actuator - dobré o něm vědět

  Vážení kolegové programátoři, ruku na srdce. Pro kolik z nás končí svět tím, že commit-ujeme své grandiózní dílo do Gitu. Vždyť dále se to jenom sestaví Jenkinsem, JAR se někam zkopíruje a spustí. On ale ten svět po commit-u je daleko košatější a barvitější, než by na první pohled mohlo vypadat. Pokud se zeptáte kolegů ze support oddělení, budou vám jistě vyprávět hrůzostrašné historky z provozu aplikaci (samozřejmě že ne těch vašich).
  4. 2. 2022 0:00
 • Shikaku - hrátky s obdélníčky

  Shikaku je jedna z japonských logických her, kterou publikoval časopis Nikoli. Jako obvykle se jedná o deskovou hru, kterou je možné hrát na čtvercové nebo obdélníkové desce. Úkolem je rozdělit desku na obdélníky, které jí plně pokrývají a vzájemně se nepřekrývají. Každý obdélník je určen jednou pozicí na desce s číslem udávajícím jeho plochu ve čtvercích. V zadání úlohy je tedy na desce tolik čísel, kolik je požadovaných obdélníků. Součet čísel pak představuje plochu celé desky.
  28. 1. 2022 0:00
 • Proč mám rád velblouda

  Používám Apache Camel v různých projektech již více jak deset let a jsem jeho velkým příznivcem. Samotní tvůrci jej označují jako univerzální integrační platformu, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že pole jeho využití je širší. Jeho funkcionalita zahrnující stovky komponent a datových formátů je velice široká. Vždy záleží na vašich potřebách, co z toho reálně použijete.
  18. 1. 2022 0:00
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 12.díl - Awesome Basics

  Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/wi_EM5zXt8s https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/211205-awesome-basics Popis videa AwesomeWM patří k nejlepším window managerům s podporou vyššího programovacího jazyka Lua. Ukážeme si, proč tento WM má takový význam a jeho nesporné výhody. Naučíme se jej nainstalovat, nastavit základní témata a testovat svá nastavení v testovacím prostředí. Nakonec vyzkoušíme základní ovládání a nápovědu klávesových zkratek…
  13. 1. 2022 19:03
 • Události v aplikaci - IV

  Tento článek navazuje na předchozí příspěvek Události v aplikaci – III. Reakce na události Spring frameworku Třída: ApplicationEventListener Profil: listener-application Aplikační události nemusí vytvářet pouze vaše aplikace. Stejně tak dělá Spring framework sám o svém běhu. Jejich přehled najdete v dokumentaci pod kapitolou Application Events and Listeners.
  11. 1. 2022 0:00