Hlavní navigace

Blogy

  • Události v aplikaci - II

    Tento článek navazuje na předchozí příspěvek Události v aplikaci – I. Události Pokud jste někdy přišli do styku s komunikací přes message broker s využitím vzoru publish-subscribe, pak vám systém aplikačních událostí ve Spring bude jistě hodně blízký. V podstatě úlohu message brokeru v tomto případě plní Spring kontext.
    28. 12. 2021 0:00
  • Události v aplikaci - I

    V jednom z dřívějších článků zabývajících se službami v distribuovaných systémech jsem se přiznal, že jsem silným zastáncem auditních záznamů o běhu aplikací. Auditními záznamy v tomto smyslu rozumím informace o událostech, které se staly při běhu aplikace. Takovými záznamy mohu sledovat běžný provoz aplikace ale také anomálie, které při provozu nastaly.
    21. 12. 2021 0:00
  • Orchestrace ETL pipeline v Pythonu

    Jako konzultant v oblasti datového inženýrství a datové integrace jsem měl možnost pracovat na mnoha projektech pro rozličné klienty. Zadání velmi často spočívalo ve vytvoření tzv. datové pipeliny, která extrahuje data ze zdrojových systémů a následně je nahrává do cílové databáze. Samozřejmou součástí zpracování dat je transformace a čištění dat, případně obohacování o další zdroje. Zpracovaná data se mohou využívat pro reporting nebo slouží jako základ pro práci data scientistů…
    22. 12. 2021 10:16 (aktualizováno)
  • Střípky solárního barona 02 - boiler a wattrouter

    Dnes se podíváme na nahřívání vody v boileru edit: pomocí „přetoků“ z FVE. Boiler je nejlepší přítel solárního barona. Důvody jsou jednoduché, jedná se o nejlevnější baterii, kterou si k FVE můžete pořídit. Dalším důvodem je že mnoho lidí už ho doma má před realizací FVE. Například k ohřátí. 200 l vody o 45 °C potřebujete 10.6 kWh. Konkrétní případ je snadné spočítat pomocí kalkulačky na tzb-info.cz.
    18. 1. 2024 20:48 (aktualizováno)
  • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 11.díl - Shells Prompt

    Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/_K4ESyYuzE0 https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/211112-shell-terminal Popis videa Představíme si postupně 3 nejrozšířenější shelly v GNU/Linux. Shells si postupně nakonfiguruje a přizpůsobíme opět pro nejlepší efektivitu svojí práce. Terminálové aplikace se tak dostanou na zcela jinou úroveň, se kterou se často nemohou měřit ani normální aplikace s tlačítky…
    5. 12. 2021 9:29 (aktualizováno)
  • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 10.díl - XFCE Ricing

    Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/VspS7Q9Spjs https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/211012-xfce-instalace Popis videa XFCE na plný plyn. Vyzkoušejte si svůj první ricing od úplných základů pro profi zobrazení, kterému ani řada distribucí nemůže z principu konkurovat. Krok po kroku si ukážeme jak na to.
    21. 11. 2021 9:27
  • Futoshiki - geneticky

    Jako poslední pokus vyřešit logickou hru Futoshiki jsem zkusil použít genetické algoritmy. Ty by měly umožňovat řešit optimalizační úlohy, takže třeba zaberou i v tomto případě. Pokud vás zajímá pouze výsledek mého snažení, tak musím dopředu avizovat, že jsem se k nějakým dobrým výsledkům nedopracoval. Jednotlivá řešení konvergovala, ale obtížně jsem se dostával k řešení, které by bylo úplně bez chyb.
    19. 11. 2021 0:00
  • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 9.díl - XFCE Instalace

    Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/tehEIbcYn8U https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/211012-xfce-instalace Popis videa Pomalu opouštíme DWM a naše kroky vedou do desktopového lehkého a elegantního prostředí XFCE. Ukážeme si základní instalaci a triky, jak postavit velice efektivní prostředí na vanilla základě.
    13. 11. 2021 10:28
  • Futoshiki - constraint programming

    V předchozím příspěvku jsem se pokusil naprogramovat řešení hry Futoshiki s využitím backtracking. To bylo to první, co mne napadlo. Nicméně jsem se dále pokusil vyzkoušet i jiné přístupy, které by mohly vést k vyřešení takové hry. Jako alternativní způsob jsem vyzkoušel tzv. Constraint Programming. No, ono to zase až takové programování není. Podstatou je vytvoření nějakého modelu, na který se pak pošle solver. A ten by mně měl najít nějaké nebo všechna řešení, která vyhovují zadanému modelu.
    12. 11. 2021 0:00
  • Střípky solárního barona 01 - rctclient

    Úvod Ve svém předchozím příspěvku jsem se pokoušel vyhodnotit návratnost fotovoltaické elektrány. Elektrárnu jsem si pořídil „na klíč“ a následně jsem se v tom začal vrtat, tedy integrovat ji do domácího řídícího systému. Dnes se podíváme na přenos údajů mezi on-grid měničem  RCT inverter 6.0 a PLC řady Unipi Neuron s běžícím PLC Mervis.
    18. 1. 2024 20:48 (aktualizováno)