Hlavní navigace

Články označené nálepkou java

 • Příběh frameworku Ujorm

  Kolik času může ušetřit framework Ujorm a proč vlastně vznikl? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět následující článek. Někdy v roce 2008 jsem měl příležitost zúčastnit se vývoje zajímavého rezervačního systému v jazyce Java pro klienta působícího v dopravě…
  31. 3. 2019 12:52 (aktualizováno)
 • Jak psát webové stránky v jazyce Java bez HTML šablon?

  Pokud nejste zrovna fanoušky textových šablon při tvorbě HTML stránek a hledáte jednoduché řešení bez dlouhých textových řetězců, tak je tento článek určen právě vám. V tomto článku si ukážeme sestavení webové stránky pomocí API jediné třídy s potomkem, nepočítám přitom třídu obsluhujícího servletu, ani standardní třídy Java 8. V ukázce jsem si pomohl ještě několika málo třídami, které pro správnou funkci sice nejsou nezbytné, ale zpřehledňují ukázkový kód (nejen) pro potřebu tohoto výkladu.
  25. 11. 2018 11:30 (aktualizováno)
 • Jak pracovat efektivně s relační databází pomocí JDBC jazyka Java?

  Pokud pro implementaci databázových dotazů nechcete použít žádný z mnoha javových ORM frameworků a přitom máte dojem, že ani springový nástroj JdbcTemplate není pro vás úplně to pravé, zkuste třídu JdbcBuilder z projektu UjoTools. Každý, kdo někdy programoval SQL dotazy prostřednictvím knihovny JDBC zřejmě uzná, že nejde zrovna o šťastně navržené programové rozhraní. Možná právě proto vznikla celá řada knihoven, které se liší jak výčtem poskytovaných služeb, tak i mírou složitosti…
  11. 11. 2018 21:29 (aktualizováno)
 • Knihovna Diffator

  Při vytváření služby nalezen.cz (která agreguje nabídky práce ze stránek zaměstnavatelů) jsme, s výjimkou Oracle Javy, nepoužili žádný proprietární software. Linux, Eclipse, ekosystém Java knihoven, Ruby, … Moc daleko bychom asi projekt nedotáhli kdybychom museli koupit: OS na vývojářské počítače, testovací server, produkční server vývojové prostředí spoustu knihoven …
  15. 10. 2013 22:23
 • Glassfish v2 9.1_02 + ActiveMQ 5.2.0 + Example

  Tento zapisek zcela vychazi z http://weblogs.java.net/blog/ram­psarathy/archive/2007/03/glas­sfish_v2_an.html, kde se snazim celou situaci namapovat na uvedene verze s tim, ze opravim male drobnosti, pripadne uvest nekde doplnujici info. Uvedeny priklad bude v EJB3 (kombinace anotaci a xml descriptoru), prestoze v prvotnim testovani je volani JNDI nejlepsi zpusob debugovani. Cilem je pouzit Active MQ jako JMS providera v AS Glassfish a schopnost poslat/prijmout zpravu pomoci tohoto providera.
  23. 1. 2009 19:43 (aktualizováno)
 • 3. Java 5: Horton - Progamy, data, poměnné a výpočty

  Proměnná je pojmenovaný kousek paměti, který používáte k uložení informace. Jestliže definujete proměnnou typu Klobouk, pak do ní může te ukládat pouze Objekt typu klobouk. Zkoušet tam dávat něco jiného opravdu nezkoušejte. Na to máme testovací tým a právního zástupce, aby nás ochránil… Název proměnné může být v UNICODE formátu, tedy v národních abecedách.
  16. 9. 2008 20:44
 • 2. Java 5: Horton - Co jsou to objekty

  Objekty jsou všechno kolem nás. Například strom, reprezentuje určitou třídu, ze které se odvazují konkrétní druhy stromů. (podtřídy) Tedy např. Dub, Jasan nebo Sekvoj. Třída je tedy vzor určující, čím je vytvořen určitý druh objektu. Podtřída je také třídou, dědí všechny vlastnosti rodičovské třídy a navíc obsahuje vlastní specifikace.
  10. 9. 2008 19:41 (aktualizováno)
 • 1. Koukám na knihu Java 5 : Ivor Horton

  Vzhledem k zaměření celého serveru a nedávnému článku o příspěvku 250 Kč pro blogery sem se rozhodl napsat další článek. Jedná se naprosto amatérské čtení Javy, a proto článek silně nedoporučuji odborníkům. Snad bude vhodný alespoň jako náhled, kde jsou úskalí a třeba eventuelně někomu poslouží jako příručka. Mě to zase pomůže se naučit alepoň základy a vydělat v práci o pár desítek tisíc víc :-)).
  9. 9. 2008 21:42 (aktualizováno)
 • Na soubory opravdu multiplatformně

  Jsem celkem posedlý aplikacemi, které fungují skrz mnoho platforem. Obvykle se pro každou platformu vytváří specifická verze. Narazil jsem však na užitečnou aplikaci, která je v jedné verzi pro všechny platformy. Tedy pro všechny, které podporují Javu. No nedáte si multiplatfomního správce souborů?
  23. 4. 2008 12:50 (aktualizováno)
 • Fotografie kávy

  Není tu dnes koutek pijáků kávy. Jen jsem chtěl být vtipný a doslovně přeložit název programu, se kterým teď trochu více pracuji. Jmenuje se KoffeePhoto a asi tušíte, že se jedná o program přinášející do vašeho počítače fotogalerii. Není to ovšem program, kterých existuje 12 do tuctu. Je trochu zvláštní. Zaprvé je to program, který je multiplatformní (Win, Linux a MacOS). Je napsán v Javě…
  28. 4. 2008 13:41 (aktualizováno)