Blogy

  • Hackování RUAG. Švýcarský CERT odhalil podrobnosti o útoku

    V květnu se veřejnost dozvěděla o kyberbezpečnostním útoku na hlavního švýcarského vojenského dodavatele. RUAG popíral zprvu všechna obvinění z úniku citlivých dat. Dnes švýcarský CERT zveřejnil podrobnou zprávu o útoku, vysvětluje, jak se to stalo a kdy. Tato zpráva je k dispozici  zde, kde si ji může každý stáhnout a přečíst.
    24. 5. 2016 14:27 (aktualizováno)
  • Jste sledováni dokonce i v soukromém prohlížení

    Představa, že můžete na internetu zůstat v anonymitě, díky využití soukromé technologie prohlížení, anonymních proxy a VPN byla zavrhnuta. Podle  průzkumu  Steven Englehardt a Arvind Narayanan z Princeton University jste sledováni bez ohledu na to, jakou technologii využíváte.  Výzkumníci tvrdí, že Google používá techniku zvanou audio otisků prstů, aby vytvořil jedinečný otisk vašeho systému…
    23. 5. 2016 14:23 (aktualizováno)
  • Japonsko utrpělo masivní výběr z bankomatu: odcizeno 1,4 milionu jenů

    Japonská policie vyšetřuje činnost zločinecké skupiny proti bankomatům po celém Japonsku. Zločincům se podařilo inkasovat okolo 1,4 miliardy jenů (asi 12 milionů EUR) ze 1400 bankomatů po celé zemi. K incidentu došlo 15. května. Skupina více než 100 lidí přistupovala k bankomatům v různých městech (16 v Tokiu, podle reportu) a použila padělané platební karty k získání hotovosti 100 000 jenů každý. Celá operace byla provedena během 2,5 hodin…
    23. 5. 2016 14:24 (aktualizováno)
  • Jak vypnout aktualizace ve windows 10

    Asi jsem byl v minulém životě pěkný prevít tak jsem se v tomto dostal za trest do firmy kde programuju ve visual studiu. Z několika důvodů používám widlw 10 ve virtualboxu…
    23. 5. 2016 11:59
  • Zpoza NULLED.IO hack

    Před několika dny se veřejnost dozvěděla o útoku na oblíbené hackerské webové stránky nulled.io. Hackerům se podařilo získat výpis databáze a zveřejnili ji na internetu. Bohužel databáze byla upravena a ve výčtu chyběla spousta zajímavých tabulek (například diskusní příspěvky). Nicméně uniklé informace jsou stále cenné, protože obsahují e-mailové adresy návštěvníků webových stránek, jejich hash hesla, IP adresy atd.
    24. 5. 2016 15:41 (aktualizováno)
  • Magento vydal záplaty na několik kritických zranitelností

    Včera byla vydána nová verze populární e-komerční platformy Magento 2.0.6. Aktualizované adresy několika kritických zranitelnností mohou vést ke vzdálenému spuštění PHP kódu, úniku informací a XSS útokům. Podle bezpečnostního bulletinu poskytovatele nejsou známé žádné útoky proti uživatelům Magento, avšak vzhledem k povaze webové aplikace a její popularitě, věříme, že plně funkční exploit bude k dispozici během několika dní.
    19. 5. 2016 14:16 (aktualizováno)
  • Sdílený cloud v prohlížeči přes WebRTC

    Základní potřeba lidí na internetu je sdílení dat – k těm legálně šiřitelným patří třeba fotky a videa z dovolené či opensource software, k těm méně legálně distribuovatelným pak filmy, muzika, porno (byť i vlastní). Až doteď k tomu byl vždycky potřeba server – počítač stále připojený do internetu, kde byly sdílené data uložené. Jako příklad můžeme uvést třeba youtube.com. Cloud, jak ho známe, není defakto žádný obláček ve vzduchu, je to nějaká mašina u někoho ve firmě.
    3. 5. 2016 10:21 (aktualizováno)
  • Malina v komerčním provozu - část první

    Rozkaz od vedení naší firmy zněl jasně: vytvořit něco, co bude shromažďovat data o výrobě. Takové to „co, kdy, kde a kdo“ dělal. V době zadání už se jakýsi systém používal, ten byl ale dost omezený, běžel v prostředí MS-DOS na starých PC, které postupně začaly dosluhovat. Starý systém byl postavený na čtení 1D čárového kódu. Naskenované údaje se ukládaly do .txt souborů lokálně a pokud byla k dispozici síť, tak se tyto soubory kopírovaly na firemní file server a tam ležely dokud někdo něco nepot
    27. 4. 2016 13:21 (aktualizováno)
  • Seznámení s SQLite - díl druhý

    Autor: Martin Kumst – www.kumst.net – martin.kumst@seznam.cz Co bude obsahem dnešního dílu? V minulém díle jsme se stručně seznámili s odlehčenou databázovou knihovnou SQLite. Dále jsme probrali její výhody a nevýhody, popsali její instalaci a ukázali jsme si, jak se v ní vytvoří jednoduchá databáze. Dnes bych chtěl čtenáře seznámit s řádkovým klientem SQLite. Dále bych se chtěl věnovat použití SQLite v nejpoužívanějších programovacích jazycích.
    25. 4. 2016 23:15 (aktualizováno)
  • Conky a Lua skript v1.0

    Nová verze Lua skriptu pro Conky. Základ skriptu nyní obsahuje několik funkcí pro podporu současných i budoucích modulů. Celý skript včetně modulů byl zásadně přepracován s cílem, vše zjednodušit. Momentálně jsou dostupné jen moduly systém, procesy, počasí, network a disky. Modul s televizním programem a modul pro informace o doručeném emailu ve skriptu nejsou zahrnuty, neboť vykazují neočekávané chování.
    18. 4. 2016 12:38 (aktualizováno)