Hlavní navigace

Blogy

 • Trochu zákeřný úkrok stranou

  Bytostně se mne teď dotýká svět produktů firmy Apple, jelikož jsem uživatelem jejich mobilního telefonu. Svádím s ním malé bitvy, ale pokouším se přizpůsobit se. Asi jste zaznamenali, že včera bla představena jablečná novinka iPhone 5. Pročítal jsem parametry a zarazily mne celkem dvě podstatné změny. Skoro mi přijde, že se někdo ve firmě rozhodl „naštvat“ uživatele.
 • Reklamština mé banky

  Včera jsem byl naplno zasažen reklamštinou a vůbec jsem to nečekal. Moje banka včera vydala tiskovou zprávu o tom, že rozšiřuje portfolio svých platebních karet o karty standardu PayPass. To jsou takové ty karty, které vám umožní ve speciálním terminálu zaplatit pouze jejím přiložením bez nutnosti zadávání PIN. Chtěl jsem jít s dobou a kartu si pořídit. Ale se zlou jsem se potázal.
  4. 9. 2012 13:47 (aktualizováno)
 • A co se dá tak najít při úklidu

  Momentálně jsem na dva týdny slaměný vdovec, mám čas na trochu jiné věci než za běžného provozu domácnosti. Začal jsem prohrabávat různé své IT zásoby tj. neskutečné množství nabíječek, kabelů, nářadí, disků, paměťových karet či CD/DVD. A mezi tím vším jsem objevil svůj dávno zapomenutý poklad… V roce 1993 jsem „pracovně“ pobýval půl roku v Praze (po maturitě, respektive jsem dělal brigádu a čekal na povolávací rozkaz) a byl jsem tu sám.  Jako „geek“ a hračička jsem zakoupil bazarový Nintendo Ga
 • Raspberry PI s MPEG2

  Každá recenze raspberry PI uváděla jako jednu z klíčových vlastností tohohle hardwaru schopnost přehrát HD video. Skutečnost je však taková, že krabička RasPI obsahuje pouze funkční H.264 dekodér. Starý dobrý MPEG-2, který je například v ČR používán pro digitální pozemní televizní vysílání, přehraje PI pouze softwarově, bez hardwarové akcelerace, a tudíž pomalu.
  30. 8. 2012 14:44 (aktualizováno)
 • Android kouše do jablka - díl 3 : Dálková správa iPhone ve firmě

  Konečně jsem se dostal do fáze, kdy byl i můj iPhone „adoptován“ do firemní sítě. Naše globální IT oddělení k tomu používá zajímavý produkt s názvem MobileIron. Je to software, který funguje na bázi server – client a je k dispozici pro všechny větší „mobilní“ platformy tj. Blackberry, Android, Windows Phone a iOS.
 • Disney je na smiech

  Pravdepodobne viete, o čom bude tento príspevok. Predsa len, už nejaký čas je veľmi populárna správička, ktorá hovorí o použití slov „open-source“ a vírus v situačnej komédii, ktorú priniesol Disney. A ak náhodou neviete o čo ide, poradí tento link: http://www.root.cz/zpra­vicky/disney-v-sitcomu-odrazuje-od-open-source
 • Šikovné rozšírenie pre Chrome pre každého, kto má vlastný web

  Ako by vyzeralo ideálne rozšírenie pre prehliadač? Mojou odpoveďou by bolo niečo, čo zjednoduší prácu, veľa „nežerie“ a dá sa to použiť na zlepšenie niečoho. Takých rozšírení je neskutočná hromada pre rôzne prehliadače, a o jednom takom by som sa rád aspoň trochu rozpísal. Je totiž brutálne minimalistické.
  14. 8. 2012 11:35 (aktualizováno)
 • Proč nemám rád captive portály aneb internet není jen web

  Captive portály jsou zlo, které vidím čím dál častěji nejen na různých veřejných hot spotech. Jsou s nimi spojeny různé problémy, kvůli kterým je nemám rád. Na fóru se někdo ptá na tvorbu captive portálu. Nejdřív jsem tam chtěl napsat svůj názor na věc, ale neudělal jsem to. Jednak to toho člověka asi nezajímá a hlavně je to na delší povídání. Takže jsem si ho nechal rovnou do blogu.
  14. 8. 2012 11:13 (aktualizováno)
 • Olympijské skloňování

  Že právě skončily olympijské hry v Londýně jste asi zaznamenali. V souvislosti s tím, jsou média plná sportovců a funkcionářů MOV. Dnes jsem narazil na zajímavý problém zvaný „předseda MOV Jacques Rogge“ a jeho skloňování.  Tedy ne fyzické, ale to gramatické. K intenzivnímu zamyšlení mne vedl článek Potrestaná Ostapčuková přijde o doživotní zásoby uzenin ze stránek sport.aktualne.centrum.cz. Obsah článku není podstatný, nechávám ho zde jen z čistě referenčních důvodů.
  14. 8. 2012 8:40
 • BOINC versus OH 2012

  Olympiáda se změnila v podklad pro statistiky a mě zaujalo pořadí národů ve srovnání s aktuální pozicí v BOINC. Na OH 2012 skončila ČR na 19. místě, v dobrovolné podpoře vědy je o 11 příček výš.. To druhé mě potěšilo víc neb Coubertinovo „Není důležité zvítězit, ale zúčasnit se.“ tu není frází a každý účastník (se) počítá. A sympatická je i statistika dle OS. Třetí místo nepřisuzuji ani tak enormnímu altruismu linuxáků, jako tomu, že patrně nejeden webový server místo houpání nohama počítá…
  15. 8. 2012 9:35 (aktualizováno)