Hlavní navigace

Blogy

  • PHP Jet vs Laravel

    Úvod V první řadě chci říct, že nemám rád to čemu se dnes říká „hejtování“ – tedy kritizování jen pro kritizování. Je důležité se navzájem respektovat a v rámci tohoto respektu jako správný technici diskutovat o problémech. To je běžná část technické práce a lidského pokroku. Bez konfrontace nápadů, úhlů pohledů a argumentů(!!!) by lidstvo stále sedělo v jeskyni – asi už u ohně, ale v jeskyni…
    27. 11. 2022 12:59 (aktualizováno)
  • GeekRoom: PASS ZX2C4 - Udržujte svá tajemství

    GeekRoom: PASS ZX2C4 – The Standard Unix Password Manager Před několika lety jsem přešel z Enpass GUI aplikace na linuxový Pass. Před několika měsíci mě kamarád poprosil o návod a úvod do pass. Nakonec to trvalo déle, ale článek je konečně hotový. Jsem moc rád, že vyšel, protože Pass rozhodně stojí za povšimnutí a za vyjasnění některých nepravdivých názorů.
    15. 11. 2022 21:07
  • Jet - nový PHP8 framework #3 - MVC - ne, fakt to není CMS :-)

    V minulém díle jsem „z rychlíku“ ukázal jak co zhruba Jet obnáší. A pochopitelně to vzbudilo reakci, kterou jsem tak trochu očekával. Tedy to co jsem předvedl mohlo budit dojem, že Jet je nějaké CMS. A ne, Jet opravdu není CMS. CMS jsou více či méně zaměřené na určitý účel (a ano, vím, že existují možnost jak z něčeho co bylo CMS udělat třeba e-shop). CMS mají ve svém jádru relativně pevně daná pravidla, pro svůj běh často nutně potřebují databázi…
    8. 11. 2022 21:06
  • C++20: Jak se budí korutiny

    Minulý článek vyzněl jako kritika implementace korutin v C++20. To jsem ani nechtěl, naopak si myslím, že je to skvěle vymyšlené s ohledem na užitečnost a vyjadřovací svobodu, kterou to přináší. Problémem je spíš neexistence pravidel a doporučení jak korutiny implementovat. Nositelem takových doporučení je často právě STL, která ve verzi 20 toho v oblasti korutin mnoho nepřináší, a nejinak je i v nových verzích…
    30. 10. 2022 21:57 (aktualizováno)
  • Jet - nový PHP8 framework #2 - Jak se s tím pracuje?

    V minulém díle jsem představil svou maličkost a vysvětlil jsem mé pohnutky proč jsem PHP Jet vytvořil a nastínil filozofii toho PHP8 frameworku. V dnešním díle již žádné teoretizování a hurá rovnýma nohama do praxe. Ukažme si způsob práce v PHP Jet na malé aplikaci – databázi restaurací. Ta bude zahrnovat vytvoření datového modelu, plnohodnotného administračního modulu, stránky na webu pro výpis restaurací a výpis samotný.
    28. 10. 2022 20:53 (aktualizováno)
  • Jak na korutiny v C++20

    Když před cca 2 roky konečně vyšla norma C++ verze 20, těšil jsem se, jako asi každý, jak si ošahám a vyzkouším nové featury, které měly posunout jazyk zase trošku dál do budoucnosti. C++20 přináší podporu korutin, tedy nástroje, který byl doposud spíš výsadou vyšších programovacích jazyků – ano těch, co mají pod sebou nějaký runtime, ať už jde o interprety, nebo JIT překládané jazyky (třeba javascriptovýasync-await)…
    16. 10. 2022 19:01 (aktualizováno)
  • Jet - nový PHP8 framework #1 - Proč?

    Protože jsem byl pár let tak trochu „zalezlý v díře“, tak bych nejprve rád uvedl kdo jsem. Jmenuji se Mirek Marek a mám za sebou více jak 20 velice zajímavých let praxe v oblasti vývoje online aplikací. Pamatuji si dřevní pionýrské časy a jsem v oboru aktivní do dnes. Jako většina mých vrstevníků jsem se s počítači skamarádil ještě v doznívající osmibitové éře a programuji vlastně od dětství…
    23. 9. 2022 8:47
  • Firmware periferií není totéž co uzavřené ovladače v systému (komentář k Debianu)

    Krátká poznámka o tom, co se teď řeší v Debianu. Spousta lidí totiž volně zaměňuje uzavřené ovladače a firmware. Ovladače jsou součástí operačního systému v hlavní paměti, zatímco firmware běží v periferiích. Debian řeší, zda má na instalační média přidávat uzavřený firmware pro periferie. V současné době na oficiálních médiích binární firmware nenajdete a pokud ho potřebujete, musíte sáhnout po polooficiálních sestaveních, od kterých se projekt Debian distancuje.
    22. 9. 2022 12:03 (aktualizováno)
  • Minipříhoda: Permission denied pro roota aneb jak si Wireshark myslí, že je chytřejší než uživatel

    Jak se vám tak může stát, že rootovi zahlásí Linux „permission denied“ a není tam ani SELinux ani AppArmor? Měl jsem v podadresáři skript na odchytávání paketů přes wireshark, ale pak jsem měl všechny skripty v /root, tak jsem ho dal do /root, pustím ho a Wireshark hlásí, že nemůže zapisovat do výstupního souboru: tshark: The file to which the capture would be saved („dump.cap“) could not be opened: Permission denied. cožeto…
    9. 9. 2022 8:50 (aktualizováno)
  • GeekRoom: Bare Git repo pro Vaše Dotfiles - Version control a backup pro Vaši konfiguraci

    Geek Room GeekRoom je nový GitHub blog zejména technických článků, o které si psali posluchači. Technický článek je koncipován jako samostatný krátký celek, ke kterému často bývá nahráno ještě nějaké doplňkové video pro bližší informace a hlubší pochopení problematiky. Forma článků již by na sebe neměla navazovat a rozsah by měl být stihnutelný zhruba v 10–25 minutách. Původní seriál Tux je již uzavřen posledním 17. dílem.
    5. 9. 2022 20:32