Hlavní navigace

Blogy

 • Recenze - Platební karta a jak ji používat

  Jednou z vymožeností dnešní doby je možnost používat „plastikové“ peníze. Já samozřejmě nejsem výjimkou a platební karu používám prakticky denně, i když se mi všichni snaží házet klacky pod nohy.  Protože to dostoupilo hranic normální náhody, rozhodl jsem se vytvořit tuto recenzi. Pokud je vám ouzko, přečtěte si, kolik srandy lze s platební kartou zažít.
 • Zážitky IT týpka (2)

  Cítim sa zmätený. A to poriadne. Však kto by nebol? Mesiac v novej práci, tak to by si už človek mal pamätať všetkých spolupracovníkov, žiakov, učebne, učebnice, kľúče, programy, sieťové vybavenie… skrátka všetko. Pre niekoho malina, pre iného jahoda… a ja mám z toho bolesti hlavy. Ako keby som na ňu padol z tej jahody…
 • Star Wars Uncut aneb jak se točí film po vzoru open source

  Představte si, že by se několik set fanoušků Hvězdných válek rozhodlo natočit remake dílu A New Hope po vzoru open source. Jeden fanda to sám nedokáže, ale pokud se film rozdělí na krátké scény, každou si vezme na starost někdo jiný a výsledek se spojí dohromady… Přesně to je cílem projektu Star Wars Uncut, který rozdělil film na 473 patnáctivteřinových scén (najdete je seřazené scénu po scéně na titulní stránce projektu).
  31. 12. 2009 17:56 (aktualizováno)
 • Záběry a poznámky z DevDay a Mozilla Campu v Praze

  Jak už nejspíš víte z Mozilla.cz nebo Twitteru, o víkendu jsme měli v Praze návštěvu. Proběhly dvě podobné akce: Prague DevDay 2009 a EU MozCamp 2009. První byla určena hlavně pro místní veřejnost (přišla řada lidí, potkal jsem např. zástupce Red Hatu, Českého rozhlasu a dokonce i českého Microsoftu), druhá byla hlavně pro zahraniční hosty. O průběhu akce se dočtete na odkazech výše, sem už jen přikládám pár fotografií.
  9. 10. 2009 7:33 (aktualizováno)
 • Zážitky IT týpka (1)

  Posledný čas trávim mimoriadne zaujímavou činnosťou – pracujem na škole ako taký ten… „počítačový školník“. Správca siete, správca harabúrd asi z roku 5 a tak. No a sem tam aj niečo odučím. Ak niekto chýba na výpočtovku… alebo ak mi niekto dovolí trošíčku sa vykecať. A na prekvapenie to so mnou nie je až tak zlé, ako by sa na prvý (a druhý, tretí, štvrtý…) pohľad zdalo.
  2. 10. 2009 18:17 (aktualizováno)
 • Jak se na internetu kašle na zákony

  Internet je i přes ohromné rozšíření a relativně dlouhou historii stále ještě divokým západem. Hlavně v oblasti nakládání se zákonem. Sleduji to už dlouho a konečně jsem se rozhodl o tom něco (původně krátkého) a jednoduchého sepsat. Berte to jako varování a kázání pro všechny, kteří na internetu fungují jako na divokém západě. Můžete odkaz na něj předávat všem, kteří byli doposud úplně mimo (většina lidí, které na internetu potkáte).
  25. 9. 2009 12:19 (aktualizováno)
 • Google Chrome Frame - už nemusíte rušit IE, stačí přidat jeden plugin

  Google právě přišel s kuriozitkou nazvanou Google Chrome Frame. O co jde? Po jejím nainstalování vám v systému stále zůstane prohlížeč Internet Explorer, ovšem bude schopen používat jádro z Google Chrome (tedy WebKit). Ostatně od toho je odvozen název pluginu Chrome Frame, čili frame, který uvnitř využívá Chrome.
  6. 10. 2009 7:33 (aktualizováno)
 • Hádanka s chybějící librou

  Další z pěkných hádanek. Tentokrát o tom, co se stane, když se chtějí tři angličtí pánové ubytovat v hotelu s recepčním popletou a vychytralým poslíčkem. Takhle hádanka je relativně známá, přesto je velmi hezká a řešení mě docela potrápilo. Všechno vypadá správně a přesto tu něco chybí. Tři angličtí džentlmeni se rozhodnou navečer ubytovat v jednom slušném londýnském hotelu. U recepčního si objednají pokoj a zaplatí za něj 30 liber…
  23. 9. 2009 12:05 (aktualizováno)
 • OneWebDay - dnešek je mezinárodním dnem Webu

  Pokud to ještě nevíte, tak dnes 22. září je mezinárodní den Webu, tzv. OneWebDay. Pořádá se již od roku 2006 (zdroj: Wikipedia). [youtube arPhsuCVYuM] Co dělat na OneWebDay? Slavit a rušit IE6 Tak rozhodně můžete slavit, máte pro to dnes speciální důvod 8-) Krom toho můžete zkusit udělat i něco prospěšného pro web, např. upgradovat alespoň jeden počítač s IE6 na nějaký lepší prohlížeč. Neberte to na lehkou váhu. TADY JDE PŘECI O ZDRAVÍ SAMOTNÉHO INTERNETU! Viz Internet Health Check.
  22. 9. 2009 22:48 (aktualizováno)
 • Linux rastie pomaly? Ale kdeže!

  Linux, to je… čo to vlastne je Linux? Hmmm. Pre odborníka je to jadro operačného systému, pre niekoho je to operačný systém, pre iného antivírus ako som sa nedávno dopočul či dokonca tavený syr. Trošku nechápem tie čísla, že porástol len o 40 percent. Je to málo? Iste, dlhé obdobie, až dva roky. V svete počítačov je to veľmi dlhá doba. Môj osobný názor je ale tak trošku iný. Tak napríklad, na hodine výpočtovky som sa pýtal, kto používa Windows. Všetci zaradom – až na jednu výnimku…
  21. 9. 2009 20:12 (aktualizováno)