Hlavní navigace

Je Android životný nebo neživotný?

13. 1. 2010 21:38 (aktualizováno) Petr Krčmář

Dnes se nám díky jedné zprávičce v redakci rozjela zajímavá debata o tom, jak skloňovat operační systém Android. Co vy na to?

Adam dnes napsal zprávičku Spojení české android komunity, pod kterou mu někdo vytýká, že špatně skloňuje slovo Android. Uživatelé Androida nebo Androidu? Androidu mi jde úplně proti srsti, psal mi dopoledne Adam.

V zásadě jsou dvě možnosti: buďto se Android skloňuje podle vzoru pán nebo podle vzoru hrad. Otázkou tedy je, zda ho budeme skloňovat jako životný nebo jako neživotný. Zajímá mě váš názor: Jak byste Android skloňovali vy?

Neřešíme životnost biologickou (jestli je to mrtvé nebo živé), ale životnost jazykovou. To je něco zcela jiného. Nám teď jde o to, co se vám líbí víc. Neexistuje správná odpověď, je to o citu.

Varianta neživotná (podle vzoru hrad):

Franta má na mobilu Android. Já mám mobil bez Androidu. Vidím, že máš taky Android. Včera jsem se v rozhlase vyjadřoval k Androidu. Uživatelé Androidu jsou hlavy otevřené.

Varianta životná (podle vzoru pán):

Franta má na mobilu Androida. Já mám mobil bez Androida. Vidím, že máš taky Androida. Včera jsem se v rozhlase vyjadřoval k Androidovi/Androidu. Uživatelé Androida jsou hlavy otevřené.

Která ze dvou variant se vám líbí víc?

Android je podle mě...

Sdílet