Hlavní navigace

Blogy

  • KaOS - rolling distribuce pro desktop

    Podtitul by možná mohl znít: Linuxová distribuce, která není vhodná pro nikoho. Alespoň soudě dle příspěvků u řady diskusí k tématu bobtnání desktopu KDE, stability rolling distribucí nebo zavádění novinek jako systemd, wayland nebo flatpak. Což jsou prvky, které distribuci KaOS víceméně definují. A přesto je pro mě již přes rok jedinou a hlavní desktopovou distribucí a na změnu se nechystám. Tady jsou důvody proč…
    20. 9. 2017 15:18
  • Určení vítěze voleb Schulzovou metodou

    Rád bych upozornil na nový open-source Java projekt dostupný na GitHub, který nabízí hodnocení výsledku voleb Schulzovou metodou z prostředí webového prohlížeče. Motivační článek pro použití zmíněné metody i s odkazem na živou aplikaci najdete tady.
    19. 9. 2017 21:51 (aktualizováno)
  • Dáváte si pozor na Cloud Washing?

    Bez nástrojů v cloudu si mnozí z nás už jen těžko dokážou každodenní život představit. A jak je patrné z aktuálního Magického kvadrantu Gartneru pro Web Content Management, cloudové řešení je běžné i u systémů pro tvorbu a správu webového obsahu, protože ho nabízí většina poskytovatelů CMS. Problém je ale v tom, že často nejde o software, který by byl pro cloud přímo vyvinut. Namísto toho se můžete setkat s tradičními CMS, která jsou pouze hostovaná v cloudu…
    14. 9. 2017 14:01
  • eHealth v ČR: nová legislativa

    I v naší zemi prochází eHealth určitým vývojem. Kromě hmatatelných výsledků je důležitá i legislativa, která umožní potřebné kroky. Je to téměř rok, co jsem se pokusil shrnout stav elektronického zdravotnictví v ČR. Je načase se podívat na aktuality. Upozorňuji, že nejsem právník, takže to zkusím popsat svým laickým pohledem.
    14. 9. 2017 23:46 (aktualizováno)
  • SÚKL zprovoznil nový systém pro elektronické recepty

    Nový systém pro elektronické recepty je od začátku září kompletně v provozu. Minulý týden Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) přešel na nový systém centrálního úložiště eReceptů, čímž nahradil dosud používaný náhradní systém pro elektronickou preskripci. Dle SÚKLu tento nový systém splňuje bezpečnostní i technologická kritéria, např. soulad s požadavky zákona o kybernetické bezpečnosti a soulad s požadavky na informační systémy veřejné správy. Od 1.1.2018 bude již předepisování elektronických
    10. 9. 2017 23:11
  • Variabilita tabletů s Androidem

    Tablet s Androidem není jen placka pro konzumaci zábavy, jde o velmi silný pracovní a kreativní nástroj. Ukážeme si v několika příkladech, jaké periferie s podporou kvalitního software můžeme pro práci a tvořivost využít. Úvodem Kamarád mě požádal, abych mu pomohl vybrat pro jeho dceru přenosné zařízení do školy na psaní, internet a nějakou další základní práci. Má to být lehké a levné. K posouzení mi poslal kousek Lenovo Miix 300–10IBY za pět tisíc Kč…
    18. 5. 2018 12:24 (aktualizováno)
  • Bitwig Studio - skládejte a produkujte hudbu v Linuxu profesionálně

    Článek je tu pro všechny, kteří mají rádi hudbu a nějak jí aktivně tvoří – skládají vlastní věci (klidně i do šuplíku), míchají muziku pro své DJ projekty nebo experimentují se zvuky. Chci se s vámi podělit o roční zkušenosti s multiplatformním DAW programem Bitwig Studio, který je podle mne tím nejlepším, co můžeme na Linuxu použít a jedním z nejlepších software svého druhu vůbec…
    14. 7. 2017 17:25
  • 334 zranitelností nultého dne bylo od roku 2006 využito během APT útoků

    Zabezpečení není proces. Jde o stav, dokud neprohrajete ©  Jsme nesmírně šťastni, že můžeme oznámit oficiální zahájení bezplatného projektu sledování chyb zabezpečení nultého dne (Free zero-day vulnerability tracking project), jenž se zaměřuje na publikování a veřejné zpřístupnění informací o chybách zabezpečení, které se dosud zaznamenaly v praxi při útocích nultého dne. Aktuálně databáze obsahuje popis 353 zranitelností, jež od roku 2006 útoky nultého dne využily.
    7. 6. 2017 15:32
  • Oživte si svůj Debian (i Ubuntu)

    Skripty pro vytvoření „živé“ linuxové distribuce z aktuálně nainstalovaného systému jsou již řadu let k dispozici na www.linux-live.org. Vždy byly primárně určené hlavně pro vyrobení Slaxu ze Slackware. Nyní došlo na několik potřebných úprav, které umožňují snadné použití skriptů na Debianu a Ubuntu.
    9. 6. 2017 10:43 (aktualizováno)
  • CouchDB a skriptování v C++

    Následující článek bude skriptování pohledů v NoSQL databázi CouchDB pomocí jazyka C++. Pokusím se představit nástroj, který jsem k tomuto účelu vytvořil včetně popisu implementace. Při vymýšlení titulku jsem si představil šokované oči odmítačů jazyka C++ při představě, že by se v něm dalo „skriptovat“. Ale proč ne? Motivací bylo více…
    28. 4. 2017 22:00 (aktualizováno)