Blogy

  • Chromebook jako primární (a jediný) laptop?

    Na většinu hloupých otázek z titulku článku se většinou odpovídá „ne“, přestože se často článek snaží vyznít obráceně. Nicméně se mi podařilo nastavit Chromebook do té míry, že jej bez uzardění mohu používat pořád i na složitější úkoly. A to i na veřejnosti! Mýtus: Chromebook jako online psací stroj
    17. 10. 2018 21:41 (aktualizováno)
  • Analýza úniků zdravotnických dat v USA: přibývá vzdálených útoků po síti

    Před pár dny vyšel v americkém časopise Journal of Americal Medical Association (JAMA) třístránkový článek analyzující dostupné statistiky úniků dat ve zdravotnictví v USA. Celkem očekávatelně a logicky se ukazuje, že klesá počet úniků způsobených ztrátou či krádeží fyzického zařízení (počítače, flashky) či zcizením papírových záznamů a naopak stoupá počet úniků elektronických dat způsobených vzdáleným přístupem k serveru či e-mailové schránce.
    1. 12. 2018 21:53 (aktualizováno)
  • Minimalistický http server v C++

    Každý určitě má nějaký koníček. A v rámci svých koníčků člověk často dělá věci, které zdánlivě nemají smysl, nebo v dané době už jsou překonané. Prostě vynalézáme poněkolikáté kolo. Přesto to může být zábava V tomto článku popíšu, jak jsem naprogramoval minimalistický http server v C++ 17. Začalo to přitom nevině, na začátku byla snaha zobrazit obsah adresáře v prohlížeči…
    29. 9. 2018 15:39 (aktualizováno)
  • Jak je to s tou Mirkou Spáčilovou a jejími 60 %

    Mirka Spáčilová je už léta známá mezi filmovým publikem jako přísná a nesmlouvavá kritička. Říká se mezi lidmi, že prý nejčastěji hodnotí film na 60 %. Během loňského roku o ní Michal Bláha publikoval hezký příspěvek na svém blogu. Upřímně řečeno to byl spíše příspěvek o webové službě Apify, která umí web scraping. Tehdy se mi to hrozně líbilo a říkal jsem si, že se příležitostně na Apify podívám a pohraju si s tím, ať se naučím nějakou novou hračku.
    26. 10. 2018 8:35 (aktualizováno)
  • Databáze : Bludné balvany v databázi

    V mé praxi databázového inženýra narážím často na ten samý problém. „Máš pravdu chtělo by to změnit, ale nemůžeme to udělat protože …“ A následuje série důvodů objektivních i těch subjektivních.  Když se v databází se realizuje něco, co pak je nutno změnit a vy to přesto změnit nemůžete, tak těmto věcem v databázi a vůbec v programování říkám Bludné balvany.
    2. 8. 2019 11:39 (aktualizováno)
  • Produktové porovnanie IoT od Telekom a Zeon na Slovensku

    V tomto článku sa budeme venovať vyhodnoteniu jednotlivých ponúk inteligentných domácností od vyššie spomínaných dodávateľov. Za porovnávaciu vzorku sme si vybrali balíčky z radov bezpečnosti, pretože komponenty týchto balíčkov má každá spoločnosť a myslíme si, že sa radia medzi základ inteligentných domácností. Snažili sme sa vystavať čo najpodobnejšie balíčky, aj keď sa možno samotné ponuky od seba líšia.
    2. 6. 2018 14:37
  • Audio na Ubuntu Studio a na Lubuntu

    Tento příspěvek navazuje na diskuzi na zdejším fóru z roku 2015 . Od té doby jsem pokročil a dospěl k určitým poznatkům, které by mohly zajímat ostatní uživatele Linuxu. Formu blogu jsem použil na základě doporučení administrátora fóra. 1. Byl odstraněn problém s Ubuntu Studio, které převádělo 24 bitový zvuk na 16 bitů. S řešením přišel na jedné diskuzi dustin . Já jsem toto řešení vyzkoušel na Ubuntu Studio 16.04.3 LTS, podrobný návod i řada měření je ZDE …
    21. 5. 2018 10:58 (aktualizováno)
  • Analýza sentimentu - databáze českých slov s polaritou (AFINN.CZ]

    Pro několik experimentů  jsem potřeboval dostatečně rozsáhlý soubor českých slov pro vyjádření sentimentu mluvčího v psaném textu. Na internetu se lze dopátrat podobných databází, nevyhovovaly ale svým poměrně malým rozsahem, nebo kvalitou klasifikace jednotlivých slov. Po několika pokusech se dostatečně rozsáhlou databázi podařilo sestavit…
  • Programovací paradigmata

    Víte, co to jsou programovací paradigmata? Budu mít tří programátory s různou úrovní znalostí. Zadám jim stejný úkol. Tento úkol bude spočívat ve vytvoření programu pro sečtení celočíselné řady, která se nachází v textovém souboru. Programátoři jsou různě zkušení, a proto každý zvolí odlišný přístup.
    24. 4. 2018 3:11 (aktualizováno)
  • Krátce o mně a o mém blogu

    Jmenuji se Petr Suchý. Je mi (now.year – 1986) let. Jinak řečeno, právě teď je mi 32 let. Pocházím ze západních Čech. Konkrétně z města Sokolov, kde bydlím i v současné době. Přestože tématické zaměření tohoto blogu, může vypovídat o něčem jiném, nejsem žádný IT technik. Já jsem totiž elektrotechnik! Alespoň podle výučního listu. Tomu také odpovídají moje dosavadní pracovní zkušenosti. Pokuď bych hovořil pouze o těch „oficiálních“ zkušenostech. Tím myslím, založených na nějaké pracovní smlouvě.
    24. 4. 2018 1:41 (aktualizováno)