Potřeboval jsem stáhnout novou verzi WINE (0.9.54) a spočinul mi zrak na zajímavé zprávičce. Vzápětí jsem ji objevil také na českých stránkách mé oblíbené linuxové distribuce. Prý se pod WINE dá provozovat modla všech grafiků – Adobe Photoshop.
Neustále se setkávám s klišé, proč někteří uživatelé prostě nemohou přejít na Linux. Pomalu se mi daří odolávat tlaku, když lidé říkají, že v Linuxu nefunguje Microsoft Office. Silný argument v podobě OpenOffice.org se v mnoha případech už nedá přehlížet.
Vynalézavější však prohodí něco o tom, že by ten Linux rádi vyzkoušeli/používali, ale jsou grafici a pod Linuxem přece Photoshop neběží. Přemlouvat je na GIMP se prostě nedaří (ovládání a vzhled GUI je hlavní odpuzovadlo). Od včerejška však můžu říkat – Už jsi četl článek zde?
Jinými slovy – soudruhům z vývojového týmu se povedlo to, že Adobe Photshop od verze 5 až do verze CS2 je v nejnovější verzi WINE označené 0.9.54 možno bezproblémově spustit. Jak to funguje si může vyzkoušet opravdu každý, neboť Adobe nabízí zkušební verzi např. CS2.(Pozor, je jí 329 MB)
Mám-li mluvit za sebe, s GIMPem jsem již dostatečně sžilý a profesionální grafik nejsem. S GIMPem si vystačím. Pokud je však pro vás Photshop jediným bohem, zkuste jej ve WINE a pod Linuxem. Třeba už u Linuxu zůstanete natrvalo.
Já osobně to považuji za velmi dobrou zprávu a jako hlavní zdroj, ze kterého v tuto chvíli čerpám, bych označil článek zde. Ostatně tam najdete i nějaké obrazovky.Třeba to pomůže rozšířit Linuxové desktopy na počítače jinak zarytých Windows uživatelů, kteří Linux z důvodu neexistence Photoshop alternativy vlastně ani nikdy nechtěli. Samozřejmě, že to není nativní aplikace, ale podle toho, co píší jinde, je to funkční. Osobně to otestuji v průběhu tohoto týdne a dám vědět.
Grafikům obecně nestačí jen Photoshop. Grafik musí mít celou Suitu, tzn. InDesign, Acrobat+Distiller, a Illustrator. Výhodou je hlavně interoperabilita a kompatibilita formátů v rámci Creative Suite (mimochodem v práci už stejně používáme CS3).
Ovládání Gimpu je obehraná písnička, ale to mi na něm nevadí. Hlavně mi překáží některá omezení, jako např. chybějící podpora 16b na kanál, relativní pomalost některých operací, občas by se hodil export/import do CMYKu...
Taky jsem tuhle zprávu četl a taky, že jsem to hned vyzkoušel. Nejsem sice grafik, ale PS potřebuju celkem často a bootovat kvůli tomu do woken je dosti otravný.
Instalace proběhla, spuštění se taky povedlo. Ale pak začali problémy, nevim zda to je u všech. Nefungovali klávesový zkratky, takže rychlost byla ta tam. Ale nejhorší bylo, že se mi zůstalo otevřených jen pár oken PS, takže jsem měl třeba jen nástroje a obrázek a nebo nástroje a vrstvy a podobně.
To mě odradilo taky a zatim teda budu pořád ještě bootovat do woken kvůli oné práci s PS:
Ano, nainstalujeme si Linux, a budeme na něm emulovat Windows, to dává logiku.
A není snad vhodnější koupit si "the real thing", za 2.000 Kč + DPH, což jsou zhruba 2 hodiny práce grafika, a neřešit neustálé Linuxoidní problémy (kam patří i drastický nedostatek profesionálních aplikací)?
Open-source opravdu nevyřeší vše, takže zatímco samotný GNU/Linux už jako OS použitelný občas je, tak zde zároveň i končí. Jedinou praktickou svobodu výběru člověku zaručí jen Windows. A kdo není masochista, a nechce se tedy omezovat, tak si je moc rád zakoupí.
Nadpis je mírně ironický a pravdivý zároveň.
Je mi jasné, že pokud Photoshop nebude nativní, nemá smysl na WINE stavět profesionální studio.
Teď mi jde o ty lidi, kteří by opravdu rádi do Linuxu šli, ale nemohou/nechtějí právě jen kvůli Photoshopu. Znám takových lidí několik. Pro ně je tato zpráva celkem pozitivní. Už třeba kvůli zmiňovanému rebootu :)
Šlo mi jen o to, že další argument některých lidí není tak úplně zcela pravdivý. Zásadní názor je, že každý má používat takový systém, jaký mu vyhovuje. Je však část lidí, která se stydí říct : "Mně Windows vyhovují." Místo toho říkají : "Já bych ten Linux používal, ale když tam nejde Photoshop..."
je hezké že někdo rozfungoval photoshop pod wine, ale mě by jako laika nejvíc zajímalo, proč by někdo vůbec přecházel pod linux. Argument, že prostě chce, je u profesionála mimo, jak už bylo výše uvedeno, profi potřebuje kalibraci, tablet atd. + výbornou podporu PDF (ne jakési zobrazení na obrazovce, ale předtiskovou přípravu atd.) což umí zase jen Acrobat + desítky jiných důvodů, které neumožní přejít profíkům na linux ... stále ale nevím, proč by to dělali? Přidělávat si problémy za dneska pakatelní cenu za windows. Když si někdo koupí PS za 30000, proč by nekoupil wokna za 2500? koupí? jistěže koupí a má na několik let klid ...
[13] Zdeněk Sejček
Je grafik a grafik. Znám lidi, kteří navrhují šablony pro redakční systémy. Znám lidi, kteří navrhují textury pro hry. Znám lidi, kteří ve Photoshopu ořezávají fotky, dělají popisky a otáčejí je. Tito lidé na Photoshop nedají dopustit.
Od některých z nich jsem slyšel slova o tom, že by chtěli ten Linux zkusit, protože jim Visty nesedí atd. Ale mají Photoshop a ten v Linux nejede. Teď už jede :)
Používám GIMP v linuxu na foto. 8-mi bitová hloubka barev není kardinální problém, jelikož existuje program ufraw (i rawtherapee, cinepaint,...), kterým raw zpracuji tonálně a barevně v 16-bitech. Následné netonální operace Gimp zvládá (umí vše na co si vzpomenu). Jmenovaný ufraw se otvírá jako vstupní plugin gimpu ;-) .
Levnější amatérská PS-LE není konkurence gimpu.
Místo PS CS2 si radši koupím objektiv (nebo i několik) k mému DSLR :-) .
PS: Hodně mě překvapilo, když jsem omylem otevřel pdf soubor v gimpu a ono mi to nabídlo načtení jednotlivých stránek s možností výběru do vrstev jako bitmapy s volitelným rozlišením :-o .
[19] Pavel
Tak to prostě je. Příkladem je například u nás ve firmě jeden nově nastoupivší člověk, který vznesl dotaz na to, proč nemáme Photshop. Sešlo se mu několik fotek, které potřeboval zmenšit a také potřeboval vytvořit pozvánku. Byl to dlouhý rozhovor, kde padala sprostá slova typu "GIMP", ale nakonec jsem jej nainstaloval a po letmém zaškolení se mi dostalo odpovědi, že to vlastně není tak špatné, protože se v tom fakt dá dělat úplně to stejné, co ve Photoshopu...
Mně to bohužel vykládat nemusíte, já na to svůj názor mám, ale někdo je holt takový.
Obdobné to bude i v reakci na [15] jech. Já to vím, vy to víte, ale Photshop je nejlepší a nevymluvíte to.
V tuto chvíli to opravdu beru jako jeden argument (PS v Linuxu), který jiné argumenty staví na hlavu.
A pak už opravdu zbývají jen ty hry :) (ad [10] PeterK)
[21]
Taky používám Linux na foto (ufraw+gimp). Dd doby co má Gimp color management, je to na dostatečné úrovni. Jenom profil monitoru jsem dělal ve Windows, Argyll jsem nerozchodil:(
Ale na "velkou" komerční grafiku, kdy jde o krk, bych si s Linuxem ještě netroufl. V krajním případě tak s CS2/3+MacOS X ve VMWare.
to27
To je mýtus. Bez ohledu na blbost RH.
Od w2k poskytují systémy MS vše potřebné pro DTP - výkon, stabilitu, dostatek aplikací, fungující colormanagement atd.
Dokonce byly wokna ještě donedávna o krok dál oproti MacOS X v podpoře lokálního prostředí, co se týče písem. Zní to překvapivě, ale je to tak. Nevím, přesně v kolikáté verzi MacOS X (kdo si má ty kočky pamatovat?) přišel Apple konečně s pořádnou podporou českého prostředí a začaly bez problémů fungovat všechna písma stejně dobře jako na Win, ale rozhodně to nebylo dříve než začátkem roku 2007.
Takže pomalu s těmi profesionály výhradně na mackovi. To, že nadále "velká" studia (to není totéž, co profesionální) používají macky je prostě dáno historicky. Nicméně ve spoustě z nich se stále častěji objevují Windows a už to není jen na stolech asistentek a techniků.
Jinak dost mých známých grafiků využívá často obě platformy - jako hlavní stanici silné PC, na cestování macbooka. I já sám jsem tak nějak pod obojí - doma mám a měl jsem vždy PC, ale v několika firmách jsem dělal na mackovi. Pokud zůstaneme jen v rámci aplikací Adobe, tak nepociťuji žádný zásadní rozdíl v práci. Systémově jsou mi bližší Windows, ale to je jen otázka zvyku.
[29]
Ale ale! Že jsem si té špatné podpory češtiny od roku 2004, co dělám s Mackem, nějak nevšiml:) A to Mac OS X vyšel už v roce 2001, kdy jsem si o dokonalé podpoře češtiny v Linuxu mohl jen nechávat zdát.
V naší firmě má MacBook i poslední recepční, a to nejsme nijak zvlášť velká firma. Všichni si na to zvykli a nikdo už nechce jinak. Windows jsou jenom na jednom RIPu. Tak pomalu s tím pomalu:)
Proč pomalu? To jsou zkušenosti lidí z několika písmolijen - LinoType, StormType, URW. MacOS X prostě problémy měl, Windows měly podporu Unicode a OpenType skutečně lepší. To není shazování MacOS X, ten systém je velmi dobrý, ale nikoli dokonalý, to je konstatování faktu.
Podívejte se, já dělám grafiku od roku 1995, resp. 1992, pokud budu brát zkušenosti ještě ze školy. Začínal jsem na mackovi (systém 8.5, pokud si to pamatuju dobře, možná ještě starší). Doma jsem se tehdy trápil s win 3.1 a quarkem 3.1, na svého domácího macka jsem tehdy neměl. Prošel jsem si všechny systémy Apple až do aktuální verze, stejně tak Windows - 3.1, 95, 98, w2k, wXP a nyní Vista. A měl jsem vždy možnost porovnat aktuální prostředí na obou platformách.
Od w98 se dala dělat slušně sazba, pokud nebyl potřeba colormanagement, ovšem retuše a kreativa byla doménou macků. Ve w2k přišel jednak skok výkonu, ale i stability a hlavně podpory správy barev, navíc se Adobe markantně zlepšilo v podpoře platformy win. Navíc až do MacOS X velmi citelně na mackovi chyběl skutečný multitasking. To byla sakra bolavá bota.
A problémy s písmy - mno, když vám s novými, updatovanými OTF písmy při tisku na mackovi vypadnou znaky, tak je něco špatně. Stejný dokument, stejná písma na wXP fungují. Co s tím? Kde je chyba? Projděte si fóra na grafika.cz tak dva roky zpátky a uvidíte, jaké problémy se řešily.
Jak jsem řekl v úvodu - nemám potřebu MacOS X shazovat, je to dobrý systém, má intuitivnější ovládání, je koncepčně novější než Windows, netáhne za sebou kouli zpětné kompatibility (což je ovšem taky hodně kontroverzní věc - firma Apple si tak vynutila upgrade na novější stroje, což byla pořádná rána do rozpočtu) atd. Ale prostě jako každý systém má své mouchy a některé byly hodně citelné.
Bohužel musím ovšem konstatovat to, že Windows jsou skutečně stejně dobrým systémem pro DTP. Říkám bohužel, protože v době w98 jsem "soudruhům" dával maximálně rok nebo dva. Ovšem dnes co se týče sazby, tak mám s wV prostě řádově méně problémů než jsem měl s MacOS X rok po jeho uvedení... Fungují aplikace (Adobe CS2), funguje podpora písem, funguje správa barev, funguje hardware (fungují mi nové PC i můj pět let starý notebook Aušus), funguje síť, funguje kompatibilita s ostatními (a to jak se staršími win, tak i s MacOS X)... Do háje, vždyť já nemám na co nadávat.
jen tak mimochodem - hledal jsem nějaký odkaz na mnou zmiňované problémy s písmy. To jsem sice nenašel (na fórech grafika.cz se vyhledává opravdu hodně špatně a svůj e-mailový archiv nemám), ale našel jsem jednu moc pěknou debatu na http://www.mujmac.cz/art/polemiky/nebojte-se-selem-OSX-v-DTP.html
Hned jsem si vzpomněl na ty ohnivé diskuse i u nás ve studiu a na problémy s přechodem z OS 9.2. A taky vím, jak se někteří win-only kolegové tehdy problémy mackařů bavili. A bohužel měli proč, tehdy to byl opravdu hodně drsný přechod. Mně to tehdy utvrdilo v tom, že se nikdy nebudu napevno vázat na jedinou platformu.
Ale to už jsem příliš off-topic.
P.S.: s 32 lze jedině souhlasit. Nenechte se jeho výkřiky vytočit. Ten člověk za to nestojí. Zbytečně zaplevelí kdejakou věcnou diskusi.
Ad 34 - jenže právě profesionální uživatel má počítač jaksi na práci a tak je jeho cílem stabilní sestava, která má nějakou přiměřenou životnost. A v takovém případě opravdu ty 2-3 tisíce za OEM licenci Visty nehrají žádnou roli, proti jiným nákladům je to zcela směšné.
Aby bylo jasno, já dělám primárně na MACu a tudíž se jen těžko mohu s R. Hulánem ztotožnit ve spoustě věcí, ale zrovna to, co tady napsal v příspěvku 7 klidně podepíšu. Je fakt absurdní, aby někdo legálně koupil Photoshop za 20-30 tisíc a pak kvůli úspoře 2k začal šaškovat s jeho provozem ve WINE.
Jo jistě, je to velmi dobrá zpráva pro ty, kdo si chtějí hrát s kradenou verzí, o tom bych pochyby neměl :-))
Jinak co se týče Gimpu, tak to není špatný nástroj. Na druhé straně ale mám ve svém okolí mezi dost náročnými fotografy hned několik poměrně zarytých a zkušených linuxářů a přijde mi, že zhruba v posledním roce začínají ve chvále Gimpu vesměs hodně "chladnout". Jeho vývoj totiž relativně stagnuje, naopak v komerční sféře se objevilo hned několik poměrně převratných produktů, ke kterým Linux alternativu není. Příkladem budiž Adobe Lightroom nebo třeba nová generace RAW mode konvertoru DXO, přirozeně za pozornost stojí i Mac specifická Apple Aperture, pro méně majetné pak je zajímavý velký pokrok u posledních verzí Photoshop Elements, které jsou za velmi slušnou cenu už nyní použitelné i pro poměrně náročné...
[36]: Cinepaint je v podstatě jednoúčelový nástroj odvozený z velmi staré (1.0) větve Gimpu. Možnosti jeho použití končí u rotoscopingu a retuší. To nemění nic na tom, že to nepochybně je velmi užitečný nástroj, ale i hlavní větev Gimpu umí v mnoha směrech víc, než Cinepaint.
[Svatas]
To je sice hezké, jenže v příští verzi Wine to nemusí šlapat vůbec. Mimochodem, mám takový dobrý pocit, že o tom Photošopu fungujícím pod Wine se mluvilo už dřív ( Sám jsem ho neskoušel, protože si bohatě vystačím s GIMPem ).
Takže s oslavami bych ještě bych chvíli počkal :)
[27] na Apple pracují většinou jen neschopní pablbové, bez znalosti IT (což grafici často splňují).
Nedávno jsem se účastnil takové diskuse na MůjMac.cz, ohledně RAID pole. Moje diskové pole má Average Read zhruba 220MB/s ( http://myego.cz/img/adaptec/Adaptec-HDTachRW.png ) a stálo mě s kapacitou 1.5TB v RAID-5 celkem 14.000 Kč (značkový Adaptec SAS/SATA řadič a Hitachi disky). Když chci něco podobného pro Apple, musím zaplatit zhruba 35.000 Kč, bude to mírně méně výkonné, ale bude to mít nálepku Apple. Apple prodává jen 3ware RAID kartu s nálepkou za USD 1000, zatímco bez nálepky se prodává za USD 400.
Apple "bulíkovi" je to jedno, rozdíl mezi normálním člověkem a "bulíkem" je v tom, že ona nálepka činí Apple PC nějak zázračně lepší. Je zajímavé, na co jsou lidi dneska schopni naletět.
Používat Apple a jeho SW je dnes prostě velká ostuda.
Vy všichni co tu žvaníte o Windows za 2500 Kč v profi sféře ... zkoušeli jste je někdy? Já jo. Pod vlnou nadávek co jsem během 30 minut vypustil by se začervenal i ten největší sprosťák na světě. Vždyť ten šmejd (Home verze) neumí ani nastavit ACL, rozšíření NTFS také nelze použít a sdílení na síti? Pche. Vůbec nelze ovlivnit přístup k souborům. Připojit je do NT domény také nelze. Připomínají mi jenom nějaké runtime prostředí.
Když už porovnáváte cenu Photoshopu a k nim chcete Windows - jak říkáte "profi" - tak uveďte cenu za "professional" verzi, tedy 10 000 Kč.
[46]
Pane Hulane prestante se laskave navazet do macka, uz pomalu prestavate byt vtipny, neb to vytrubujete na kazdym rohu.Mate sice pravdu v tom ze Apple hw je predrazeny, ale ono uprimne kdyz se podivate do nabidek spolecnosti dodavajicich komponenty do svych znackovych pracovnich stanic, nebo serveru tak zjistite ze cena je taktez misty az radove vyssi.Nejedna se z velke vetsiny o stroje ktery si postavim doma pod stul.Typickym klientem neni Pepa z Horni Dolni, ale firma ktera si rada zaplati za to, ze soucasti dodavky je i moznost kricet na dodavatele ze dodal neco co PORADNE nefunguje... Pokud vam z nejakeho(tedka me nenapada jakeho) duvodu nebude fungovat vas ultra-skvely radic, dost pravdepodobne si muzete jit stezovat k vratnymu na nadrazi v lepsim pripade.
Jinak omlouvam se za OT prispevek, ale tohle se nedalo prehlidnout ;).
Jinak naprosto souhlasim s tim ze pokud mam 30K na to abych si koupil ACS tak me nejaky 3K za widle nevytrhne.Tudiz myslenka ze budu provozovat Photoshop na linuxu je ponekud zcestna.Navic se nemuzu zbavit dojmu, ze clovek ktery Photoshop opravdu potrebuje, tak resi uplne jiny problemy nez jestli mu to pobezi pod wine nebo necim jinym ...
Ad 48 - ale v OEM verzi ty ceny sedí - Vista Bussiness je vč. DPH za 3152, Home Premium za 2498. Mimo mísu je pouze verze Home Standard, ta je ořezaná opravdu tragicky. Toto jsou dnešní ceny na Alza, žádný námět k diskusi...
A pro člověka, který to chce na práci a ne na nějaké pokusničení, není žádný důvod se OEM bát - při životnosti normálního PC 2-3 roky se to cenově víc než vyplatí a funkčně to nijak neomezuje.
K windowsu si nezapomeňte připočítat náklady na antivirus, antispyware, firewal, pravidelné náklady na jejich aktualizace... z toho plynou náklady na další administraci ... Pokud jste ne-profíci můžete použít free řešení, ale pokud vám má někdo ručit, že vaše řešní je spolehlivé co se týká dat a produkčních schopností vašeho řešení pro grafiku, placení výše uvedených vícenákladů se nevyhnete.
S windows v podstatě nemusíte mít AV program ani antispyvare... ALE takové PC NESMÍ míti žádnou internetovou konektivitu (zálohy pro případ selhání HW by jste i vtomto případě měli mít)
[33]
Hm, nemám s Macy tak letité zkušenosti. Já začínal s "opravdovou" grafikou na OS X 10.3 + Adobe CS + Suitcase... Předtím jsem to šudlal InDesignem 2 a PS6 na Windows 2000, takže to pro mě bylo vysvobození:) Devítkovej systém jsem měl jenom u foťáku a pak jsem ho vyměnil za ten 10.3 (krásně fungoval i na G3!).
[53] měl jsem Windows bez antiviru asi 1 rok a nechytil jsem jediný virus ani spyware apod.
Jinak třeba Avast má nekomerční licenci antiviru zdarma.
A pro komerční použití - jaké nástroje mám použít ve "free" linuxu, aby mi někdo ručil, že to řešení bude je spolehlivé? A za kolik?
[55] Pavel:
Muzete si koupit komercni distribuci Linuxu a mate zaruky srovnatelne s Windows.
Pokud vasi aplikaci nekdo pro Linux prodava (viz. treba nektere CAD systemy apod.) mate zaruky uplne stene jako vsude jinde.
Pokud takove aplikace nativne pro Linux neexistuji, je to zcela jiny problem.
[54] pro mne byl InDesign 2 vysvobozením od Quarku 4.5 na mackovi. :-D
To jsou ty paradoxy. ;)
Ale vážněji - hodně záleží na tom, jak schopný je člověk, který nastavuje prostředí. Nevýhoda Win je ta, že to chce zkušeného člověka, ale těch je řádově stejně jako schopných adminů Linuxu. Windows jsou velmi variabilní a hlavně Vista lze vyladit fakt dobře, ale není to prostě pro každého šmudlu. Je potřeba toho hodně načíst, hodně zkusit. A hlavně to chce inteligentního uživatele, pak nejsou potřeba ani antivejry, ani anti spy/mal/ware, ani nějaký drahý firewall na Win - stačí ten interní pro zachycení bordelu uvnitř sítě a k tomu na vstupu do sítě něco slušného na Linuxu.
Připadám si tady jako ďáblův advokát, jen tady obhajuju Windows, nechci ale působit dojmem, že mne živí prodej Windows. Jen tady konstatuju své zkušenosti a to, že prostě i s win lze dělat bez problémů profi grafika, jak ostatně dokazuje celá řada grafických studií, reklamek i vydavatelství. Důležité je prostě vzít si z každého systému to nejlepší a nasadit ho tam, kde to přinese požadovaný efekt. Vždyť nejde o fotbalové kluby, ale jen a jen binární kódy.
2jeden grafik: Bez antiviru se clovek obejde, ano. Ale nesmi s tim na Internet a pokud ano, musi se vyvarovat dvojice IE/Utlouk a davat hodne na modleni. Jiz mnohokrat se stalo, ze stacilo otevrit stranku na weby nebo mail v Utlouku a bylo to. Podobny problem se muze objevit i ve Firefoxu, i kdyz je pravda, ze tam dlouho nevydrzi, coz u IE nikdo nezaruci. Problemy nekdy trvaji mesice i roky.
[57] jeden grafik
To jste první, kdo říká, že nastavení Win chce zkušenosti a něco o nich vědět. Já měl pocit, že nejhlavnější argument všech uživatelů Widlí je to jak jsou "user friendli", "jednoduše použitelné a spravovatelné", atd, atd, atd. Ono asi není všechno tak růžové jak se maluje...
Zírám, poprvé musím souhlasit alespoň v něčem, s někým, kdo tu nějakým způsobem obhajuje Windows. :)
jenom bych k vyse uvedenemu blaboleni podotkl, ze radek hulan ma svoje weby na linuxu pod apachem uz delsi dobu, jak potvrzuje netcraft:
http://uptime.netcraft.com/up/hosted?netname=NETHOST-CZ,81.0.235.0,81.0.235.255
asi dobre vi proc nepouziva windows a iis
[57][61]
Nojo... jenomže problém je, že se Windows jako systém pro každého neustále prezentuje (nebo alespoň prezentoval - nedávno jsem docela nevěřícně zíral, jak uváděl k windows 98 časopis Počítač pro každého). Aby byla práce s počítačem BFU friendly, tak se pracuje v administrátorském režimu (ve výchozím uživatelském se mne například nedalo pracovat s IrfanView), snaha ušetřit na software používáním freeware na windows s sebou nese jistá rizika apod.
Jasně, že to chce odborníka. Ale když člověk vidí potom linux, kde se mu nainstalují ovladače a software již při instalaci, a i ten irfanview funguje pod bezpečným účtem korektně (teď? už asi ne bez původní knihovny z windows, pravda), říká si, že pro někoho se ty windows vážně nehodí...
Nicméně toho, který si už za (nej)lepší aplikace (pro něj) na windows zaplatil, tyhle problémy moc netrápí. Nejhorší ale je, když si nedokáže zachovat nadhled a začne na netu trollovat.
[58] stačí vám alespoň jeden protipříklad, aby se dalo tvrdit, že win nepotřebují antivir a přitom lze bezpečně používat IE + Outlook? Asi ne, já vím. ;) Jen prostě pomalu s tím generalizováním.
[61,65] ale tvrzení, že Win jsou "jůzrfrendly" nijak nekoliduje s tím, že správu by měl dělat zkušený uživatel. Jde o to, že všechny běžné úkony zvládne skutečně většina uživatelů a s drobnými problémy si poradí aspoň polovina jen tím, že si přečte, co vlastně vypadlo za hlášku. Takže ano, Win jsou výrazně lépe orientované na běžného uživatele (řekněme v tomto ohledu srovnatelně jako MacOS X). Problém je v případě, kdy už chcete netriviální úkoly - tam to chce opravdu hodně zkušeností. Možná víc, než třeba v Linuxu, protože Windows jsou skutečně mnohem komplexnější než Linux. Totéž ale platí o MacOS X, který je také velmi komplexní. Má ale oproti Win jednu zásadní výhodu - velmi málo kombinací hw, takže lze mnohem lépe předvídat možné problémy.
a znovu obecně - pokud si předem zvážíte, kdo a jak bude počítač používat a zvolíte adekvátní systém, pak je úplně jedno, co tam bude. Každý systém má své pro a proti a hádky ve stylu "Banik pyčo" nemají ve světe IT místo. Ale asi každý má v určitém věku potřebu rebelovat a ztotožňovat se s nekonformními vzory. ;) Když tedy flamují puboši, beru to, když se ale s fanatismem setkám u třicátníka (nebudu radši Hulána jmenovat, protože protisrana je ve výhodě, že neznám věk nejproflánutějších flamerů), už si začínám ťukat na čelo. :/
Chcete si zkušebně oteslovat grafické aplikace pod Linuxem?
Stahnete si isoobraz bootovatelné Linuxové minidistribuce zaměřené na grafiku (100MB) odsud:
http://grafpup.org/
Máte-li >=512MB RAM, můžete celý systém nabootovat do do RAM-ky a pak je pekelně rychlý! (bude to ovšem ubírat místo pro zpracovávané data). Funguje pak i bez harddisku (pro toho kdo se bojí)!
Je to jenom na Vás jestli to vyzkoušíte. :)
Grafici se hadaji o operacnich systemech, pricemz nevedi ani co je to mutex, spinlock, ioctl, packet, natoz aby znali rozdil mezi FLAT memory model a SPARSE memory model...
Pokud byste to vedeli, bylo by vam jasne ze NT (celym nazvem New Technology) je zaostala a koncepcne vadna a ja ji oznacuji za umele udrzovanou mrtvolu, ktera nema zadnou sanci pri soupereni s technologicky nejvyspelejsi architekturou POSIX. Vycistete si registry, restartujte, vycistete si disk, restartujte, updatujte si knihovny, restartujte, reinstalujte a zacnete zase od zacatku vcetne instalace vsech driveru a programu... Nezapomente restartovat po instalaci kazdeho jednotliveho driveru, aby bylo mozne nainstalovat spolehlive dalsi a pokud neco selze, restartujte a reinstalujte zase. :)))))
Pri instalaci programu od M$ ktery zabere 1GB si pripravte alespon 5GB mista, aby sel nainstalovat. Nejprve se ze souboru typu exe zkopiruje dalsi soubor typu exe do tempu, pote se spusti a zkopiruje puvodni instalacni EXE do tempu, pote se z puvodni EXE v tempu zkopiruje soubor typu MSI o cca 1MB mensi, nez ten puvodni GB soubor, spusti se instalator, ktery soubor typu MSI dekomprimuje do tempu, vzniknou tam soubory typu CAB zabirajici opet 1GB + dalsi soubor typu exe, ten se spusti, instalace se zacne pripravovat, vsechny soubory typu CAB obsahujici podivne nazvy a spostu GUID se vsechny dekomprimuji do tempu, pote samotna instalace spociva v kopirovani vsech dekomprimovanych CABu z tempu do ciloveho adresare pod jejich skutecnym nazvem a nakonci se pripise alespon 5MB GUIDu do registru a prida uninstall, ktery z registru odstrani maximalne 5KB. Uzijte si to cekani.
[22] svatas
Photoshop ani Gimp nejsou vhodné nástroje na základní manioulace typu změna velikosti, ořez, srovnání horizontu, korekce červených očí apod. Laik s komplikovaným bitmapovým editorem nedovede zacházet. Výsledkem jsou například příšernosti, které nám tu ukazoval kolega Krčmář. Pro jednoduché úpravy se hodí věc typu MS Office Picture Manager, Windows Photo Gallery, Zoner Photo Studio apod. Laik není cílovou skupinou pro Photoshop, a zpravidla ho ani nekupuje (když, tak krade). Cílovou skupinou jsou DTP profesionálové.
Aby mohly lidé přecházet na Linux, nechybí "už jen hry". Chybí hromada dalších aplikací, potřebných pro každý business. Účetnictví (těch je pro Linux minimum, kvalita a reference neznámé), mzdy, sklady, HR, plánování zdrojů, řízení výroby, informační systémy pro malý business (restaurace, hotely, základní školy), a asi tisíc dalších oblastí. Potom snadno použitelné rozhraní pro administraci, "drobnosti" typu color management, barevný tisk, separace apod., kvalitní dokumentace a vývojové prostředí (aby vůbec mohly vznikat aplikace ve velkém). Pochopitelně pro jistou část trhu jsou rozhodující hry, SW pro správu domácích financí, snadné používání multimédií a "bezúdržbový" systém (minimum administrace, co nejjednodušší). A když jsme začali u DTP, klidně tam skončeme. Je třeba i kvalitní vektorový editor typu Corel Draw nebo Adobe Illustrator.
Jak hřebíček do rakve lze uvést výkon aplikací pod Wine, fakt že Wine podporuje jen cca 58% Windows API, různé drobné i méně drobné problémy s aplikacemi ve Wine... Přitom i kdyby vše výše uvedené bylo splněno, pořád nejde o *důvod* k přechodu na Linux, ale v nejlepším případě o *možnost* přechodu. Ze Škodovky můžete přejít na Daewoo celkem bez problémů, protože Daewoo má čtyři kola, volant i motor, ale přesto to lidé moc nedělají. A najít důvod, proč by si měl zákazníky vybrat právě váš produkt, není jednoduché.
[53] HB
Antivirus je na doma zdarma, firewall je ve Windows dostatečně dobrý (odchozí firewall neumí uživatel nastavit, ve firmě stejně máte firewall centrálně), antispyware máte ve Windows (a hlavně ho nepotřebujete). Ve firmě můžete použít třeba AVG za 500 Kč na stanici a rok. Žádné dramatické náklady se tedy nekonají. Zálohy jsou snad samozřejmost pro každého.
[68] I
Ti kdo vědí třeba znají linuxový model "late memory bindingu", který je naprostou katastrofou (viz OOM Killer). "Technologicky nejvyspělejší architekturu" POSIX může proti NT/.NET obhajovat jen člověk, který naprosto netuší, o čem je řeč.
Proč byste chtěl čistit Registry? Čistíte si snad konfiguráky? Ve Windows nemusíte restartovat po instalaci driveru, to si jen myslíte. Po updatu knihoven naopak musíte restartovat často i na Linuxu. A nutnost reinstalace Windows je urban legend takových matláků, jako jste vy :)
Instalaci popisujete špatně. Spuštění EXE typicky rozbalí balíček MSI a pár dalších souborů, ze kterých se pak instaluje. Zabalené do EXE je to proto, aby byl soubor jen jeden. Mohl by se distribuovat přímo MSI balíček, ale starší verze Windows nemají nainstalovaný aktuální Windows Installer. Žádné dočasné EXE ani CABy se normálně do tempu nepíší. Samozřejmě ale záleží na autorovi aplikace.
Ovšem na Linuxu jsou instalace vyřešené skvěle. Můžete nainstalovat cokoliv na jeden klik. Tedy pokud vám to připravil autor distra v balíčku, pro správné distro a jeho správnou verzi. Jinak zkoušíte instalovat balíčky určené pro jiné distro, což obnáší svá rizika, nebo se pustíte do kompilace (přičemž na stroji kompilovaná aplikace se typicky neumí "sama" aktualizovat). A i když ten správný balíček máte, nemůžete si vybrat komponenty (jako bychom ve Windows museli instalovat celé DVD MS Office), nemůžete vybrat instalační cestu, provést během instalace nějakou základní konfiguraci (třeba zadat cestu nebo jméno serveru) atd. Informace o konfiguraci jsou uložené v binární databázi RPM, ve které se na rozdíl od Registry nikdo nevyzná, a která se čas od času zhroutí. Ale když vás to štve, můžete třeba reinstalovat :)
[69] Lael Ophir
Můj příspěvek berte silně ironicky. Já vím, že Photoshop a GIMP nejsou na ořez a jednoduché operace, ale divil byste se, kolik lidí si to myslí. Musejí být in.
Výsledkem je, že vám člověk a počítačem nadává, že nic nemůže udělat, protože nemá Photshop. Když mu ukážete, jak jednoduše lze dělat s objekty v např. MS PowerPointu (třeba pozvánku na firemní večírek - několik bloků textu a jeden obrázek či fotka), tak ten člověk sáhne podpadky a zírá. U nás ve firmě je Office v základním balíčku programů, který my z IT distribuujeme uživatelům.
Nejdříve posloucháte týden kecy o tom,jak ten Photoshop chybí, pak 2 dny, jak je to s PowerPointem na nic a pak už ani neceknou, protože přišli na to, že PowerPoint to v dané chvíli vyřeší elegantně a jednoduše, jen to zvládnout.
A teď se pojďme ještě bavit o tom, že PowerPoint není klasickou vektorovou aplikací a že má implementovány jen některé funkce. Zkuste OpenOffice.org Draw, který je o řád výše a stále velmi jednoduchý a přehledný a pak tu máme Inkscape, který je opět ještě o třídu lepší.
A teď zpět na začátek, na kterém se objevila zmínka o Photshopu. Tvrdím, že je to vždy ve vhodné volbě nástroje. Znám spoustu lidí, kteří formátují text tak, že ho píšou v MS Excelu, protože má buňky, zatímco ve Wordu se jim to nedaří přesně umístit.
Pokud takovému samoukovi ukážete správný nástroj, je spokojen. A nakonec zjistí, že ani drahý nástroj není nutností, protože obdobný zdarma umí vlastně vše, co chci. Samozřejmě, že GIMP není Photoshop, ale týká se to jen horních deseti tisíc.
[71] svatas
V podstatě souhlasím. Je ale třeba si uvědomit, že Photoshop si nikdo nekoupí na ořez fotek použitých na pozvánky na firemní večírek (a nelegální uživatelé nikoho nezajímají). Fotky lze ořezat ve Windows Photo Gallery (na Vistě), MS Office Picture Manageru, případně přímo v cílové aplikaci. Pro jednoduché DTP je ideální MS Publisher, který je součástí Office; nabízí wizardy pro lamy, i poměrně silné DTP pro pokročilé, a hlavně cestu jak se ze stavu "lama" naučit používat DTP aplikaci. Na triviality samozřejmě lze použít PowerPoint, Word, nebo cokoliv jiného. Jako jednoduchý "tradiční" bitmapový editor lze použít třeba Paint.NET (náhrada aplikace MS Paint).
Je to samozřejmě o volbě nástroje. Já například dělal DTP s kombinací Photoshop, Corel Draw a MS Publisher. Udělat kalendář v Publisheru ušetřilo velkou spoustu času a nervů.
Gimp je příjemný tím, že zdarma nabízí nástroje, které se jinak v této cenové relaci ;) shánějí špatně. Bohužel jeho interface je úděsný. Ve výsledku je Gimp nevhodný pro amatéry, protože ti potřebují něco na ořez fotky a korekci červených očí (viz [69]), ani pro profíky, protože ti se oprávněně štítí interface, a chybí jim důležité funkce. Nabízí se použít algoritmy Gimpu pro napsání něčeho pro lamy, jenže tam GPL vylučuje možnost výsledek prodávat (a tím zaplatit vývoj). Jinou možností je LGPL GEGL, což je ovšem věc, která je ve vývoji již dlouhou řadu let, a tradičně bez výsledku.
[66] jeden grafik
Kolidují a docela dost. Za prvé nevidím vůbec žádný důvod aby grafik musel být zároveň také odborníkem v IT. Za druhé zkusil jste někdy řešit nějaký problém např. s Hardwarem pomocí tolik proklamované nápovědy ve Widlích? A jak daleko jste se dostal? Musel jste na net a tam strávit dlouhé hodiny a pokud jste nic nenašel, napsat dotaz do diskuzního fóra, výrobci, Microsoftu a modlit se, aby vám někdo odpověděl a když budou hvězdy hodně příznivě nakloněny tak i dobře poradil. S trochou štěstí to bude zrovna slavný Ferda z diskuzí Jak na Počítač ;). Na odpověď od RealTechu a Microsoftu ohledně nefunkčních ovladačů o zvukovky AC97 čekám dodnes.
A co třeba dokumentace ohledně jednotlivých služeb? Jak ta se vám líbí? No musím říct, že mě zrovna moc ne. A to se nezmiňuji o nutnosti doinstalace spousty externího softu, který řeší problémy jako je vzrůstající zabordelení disku nepotřebnými soubory, registrů údaji, atd..., které jsou ve Windows řešeny docela dost mizerně. Včetně věčného problému se jménem fragmentace.
Pravdu máte jedině v tom případě, že si uživatel nainstaluje Widle, všechno čirou náhodou funguje správně, on nic moc nenastavuje, doinstaluje si nějakých pár programů a ty (a jen ty) potom používá. S trochou štěstí mu ty Widle vydrží šlapat cca 2 roky, než je bude muset reinstalovat.
[72] Lael Ophir
S tím posledním nesouhlasím. Upozorňuji, že nejsem grafik.
V prvé řadě, kdyby Gimp nebyl vhodný ani pro amatéry ani pro profíky, tak se tu něm dneska nedohadujete, protože by dávno zanikl. Nicméně tu pořád je a spoustu lidí vašeho ražení dostává do varu (tedy není vám lhostejný) což asi o něčem vypovídá. Já osobně jej používám od dob, kdy jsem měl v komplu první obrázky a jsem s ním velice spokojený. Zvykl jsem si na jeho netradiční rozhraní a dneska bych neměnil. Používám jej od ořezu, redukce červených očí až po různé retuše a vlastní malbu (málokdy - moc malovat neumím :)
Myslím si že jde spíše jen o zvyk a to s čím umíte a tady se jen hledají (mnohdy dost podivné) argumenty proč jeden má za každou cenu pravdu a ten zbytek jsou volové.
[66] Malý dodatek (taky obecně):
Nejsem náctiletý, pubertu mám za sebou. Jen mě berou čerti, jakmile tu někdo prohlásí, že v Linuxu něco jde, jede, atd.. a hned se najde banda kreténů, kteří se tu začnou rozkřikovat, že ve Widlích to mají lepší, Linux je na ho..., nikdo krom nich tomu vůbec nerozumí, a pod. Ať už jdou do ... (myslím že není třeba jmenovat ne?)
[73] D.A.Tiger
Podporu máte typicky v ceně systému. Samozřejmě je zpravidla rychlejší si přečíst článek v knowledge base, případně se někoho zeptat.
"Spoustu externího SW" instalovat nemusíte. Disk se nezanáší, a když ano, Windows vám nabídnou jeho úklid (v praxi smazání souborů z temp adresáře, to snad zvládnete i bez dodatečného SW). Defragmentaci řeší Windows 2000 a vyšší bez instalace externích utilit. Ovšem dokud nezaplníte disk na cca 90%, nemá defragmentace velnývliv na výkon.
[74]
Gimp by zanikl, pokud by musel svým autorům vydělat na chleba. Open source ale může být produkován v naprosto děsivé kvalitě, a nemusí nezniknout, protože zpětná vazba penězi ve světě open source neexistuje. Rozhraní Gimpu není netradiční, ale špatné (ne nadarmo je v různých GUI halls of shame). A samozřejmě lze opět argumentovat tím, že Gimp se výrazněji nerozšířil ani mezi grafiky, ani mezi amatéry. Důvody jsem tu už popsal; ale jistě jsem se zmýlil, pravdu mají autoři, a uživatelé jsou mimo :)
[75] Lael Ophir
Teď už vím koho mi tu připomínáte! LO už Vám skončila dovolená? :(
""Spoustu externího SW" instalovat nemusíte." Máte naprostou pravdu, nemusím, protože už nepoužívám Widle. :)
Disk se zanáší. to je ve Widlích známá věc. Různé programy (ale i systém sám) si vytváří na různých místech systému odkládací a dočasné soubory, které potom nikdo neuklízí, mimo to úklid který nabídne systém je absolutně neefektivní. A to ani neumluvím o nepořádku, který standartně zůstává po odinstalovaných programech.
No podle mích zkušeností se fragmentace disku ve Windows projevuje už při 30 - 45% zaplnění disku, záleží na jeho velikosti. Mimo to sám Microsoft doporučuje pravidelně defragmentovat disk, pro udržování výkonu. A defragmentovat takový 20GB disk nástroji ve Widlích je opravdu bašta. Mohu doporučit pro silnější povahy.
Nejsem autorem GIMPU, na jeho vývoji se vůbec nepodílím, GTK/GTK+ jsem viděl z rychlíku. A od papouškování různých hlodů od autorů/distributorů jsou tu jiní, že LO? Ke GIMPU mám pouze uživatelský vztah.
Gimp nemá špatné ovládání ale jiné. Copak se musí každý držet stejného kopyta. Kdyby se ovládání předělalo na alá PS tak by mě to silně prudilo (jiného potěšilo). Gimp byl vytvořen tvůrci tak jak se jim to přišlo nejlepší a neměli snahu ho přiohýbat podle win většinového proudu, zač jsem jim vděčný. Přiohýbání programu win k ovládání je vlastně i přiohýbání uživatele k win stylu. Ja bych se cítil přiohnutý násilně tj. měl pocit že je mnou manipulováno jinak než bych si chtěl sám připustit.
K ovládání gimpu: Nejprve trpíte, pak se přizpůsobíte, pak máte diskomfort, pak to vychází nastejno s jinými, a nakonec jiné ovládání už ani nechcete (jste ve velké pohodě). Máte-li dobrou podporu v někom, kdo je v poslední fázi ovládání, tak první 4 fáze padají. Jinak stačí číst tutorialy, helpy.... Nářky na ovládání gimpu přicházejí hlavně od win přiohnutých.
Gimp na moji foto práce to stačí, i na nějaké tvůrcí počiny a pokročilé úpravy.
Jsem uživatel gimpu fáze 5.
[73] D.A.Tiger
No ne, vám došlo, že Lael Ophir je LO? Bravo ;). K vaší otázce: naopak, skončila mi aktivita.
Spoustu externího SW nemusíte instalovat ani ve Windows.Disk se nezanáší, nejcýše nějaká aplikace nechá něco v temp adresáři, odkud vám to systém po čase nabídne odstranit. A pokud umíte používat file manager a klávesu Delete, nepotřebujete na to ani toho uklázecího wizarda.
Po odinstalovaných programech mohou zůstat různé věci. Například po odinstalaci Lotus Notes pro Linux vám nejspíšzůstane veškeré nastavení, a ještě lokální databáze. O odinstalaci Orace RDBMS nemluvě :)
Vaše zkušenosti řekněme nejsou reprezentativní. Navíc defragmentaci občas provádím na HDD notebooku (60GB) i discích desktopů (disky od 250GB do 1TB kapacity). Jako třešničku na dortu uvedu, že ve Vistě probíhá defragmentace na pozadí, s nízkou prioritou I/O operací, takže uživatele nijak neruší při práci. Když už bude mít ext4 údajně možnost defragmentovat přimountovaný volume, možná se Linux časem naučí i tu prioritizaci I/O requestů ;)
[77] HB
Každý by se měl držet některých zásad pro vytváření uživatelského prostředí. Například kaskádové menu je vyloženě nehodné, protože se těžko ovládá. Když jste na třetí úrovni kaskádového menu, stačí malý pohyb myší, a jste mimo. MS to z nedostatku jiných možností řeší tak, že Start Menu má větší položky než běžné menu, při vystavení myši mimo aktuální submenu se chvíli čeká před jeho zavřením, a v rootu Start menu se hromadí nejčastěji používané položky. Časté akce pak musí být dobře dostupné, a často užívané postupy jednoduché. Aplikace musí jít ovládat z klávesnice.
Ano, ovládání Gimpu napsali autoři tak, jak se jim zdálo správné. A jak si myslíte, že by programátoři napsali účetnictví nebo řízení výroby, kdyby nebyli vhodně vedeni, a neměli zpětnou vazbu penězi (tedy špatné produkty neskončily)? Programátoři obecně nejsou kvalifikovaní k tomu, aby psali dobrý interface. Gimp je toho pěkným dokladem. Firmy typu Microsoft a Apple lijí do výzkumu interface veliké peníze, sestavují teorie, ověřují je různými způsoby, a výsledek je vidět. Samozřejmě pokud vám připadá praktické třeba vi, nepřekvapí, že si zvyknete na Gimp.
LO
No to je jasné, takový debility tady nevyblije nikdo jiný. Na to se nemusíte ani podepisovat abych vás poznal.
K ostatním žvástům se nebudu vyjadřovat. To co jsem řekl, jsou fakta, se kterými mají zkušennosti další stovky uživatelů. A to je myslím docela reprezentativní.
Trola nejlepší nekrmit
Grafici (profíci) jezdí v "mercedesu" (Photoshop), erudovaní amatéři (ti co chtejí více než ořez a červené oči a PS nepoužívají z různých důvodu) používají co ? Myslím, že velká část GIMP. Sám mám bundle PS LE 3 ke skeneru, ale táto (marketingově vykleštěná verze) NENÍ konkurence gimpu. Chybí podpora skriptování, masky průhlednosti i dynamické klávesové zkratky a hloubka barev je taky jen 8 bit na kanál. Gimp je v kategorii "škoda octávie" a jezdí na větši sortiment "paliv" (OS: LIN,WIN,MAC,BSD).
[80] D.A.Tiger
Jaké konkrétní debility? Zatím tu blijete jen vy. Vaše "fakta" jsou silně subjektivním hodnocením, které je navíc zjevně zcela menšinové (to jsou ty vaše stovky uživatelů). Reprezentativní je třeba procento grafiků, kteří nahradili drahý Photoshop za Gimp zdarma. A fakt, že amatéři typicky raději kradou SW, než by používali ten zdarma, o kvalitě SW zdarma vypovídá až dost.
[82] HB
S dovolením jsem vás oddělil do jiného postu, abych vás neušpinil.
Nesrovnával bych to s auty, moc to nesedí. Erudovaní amatéři typicky používají Photoshop Elements, Paint Shop Pro apod. Zvládnou tak více, než s Windows Photo Gallery. Skriptování ani další složitosti je typicky netrápí. A pokud je trápí, mohou si za CZK 1299 koupit CorelDRAW X3, kde je v ceně PHOTO-PAINT X3. PHOTO-PAINT je po Photoshopu druhý nejlepší bitmapový editor. Mimochodem existovala i verze pro Linux, ale byla pro nezájem trhu zastavena.
V principu souhlasím, že pokud člověk nechce obětovat ani korunu (a přesto chce legální SW), nebo jede na Linuxu, může být Gimp sice mizernou, ale v dané situaci nejlepší volbou.
[85] Lael Ophir.
Ovládání Vám nesedlo beru. Mohli by jste napsat (s vyjimkou ovládání), v čem jsou Vámi zmíněné alternativy dle Vás lepší? Argument Gimp je mizerná volba neberu. Jaká činnost odpovídající bitmapovým editorum dané kategorie v gimpu není možná. Jinak pro Linux existuje i Cinepaint(filmgimp) 16-bit/barva, ufraw, rawtherapee, krita... a spousty prohlížeček, nicméně gimp, nyní ve verzi 2.4, je nejvyzrálejší pro Linux a pro win je ve své třídě konkurenceschoný.
[84]LO
Konkrétně říci, že když mám soubory rozděleny do fragmentů a ty potom rozházeny po disku bez ladu a skladu, zákonitě nevede k snižování výkonu. Nepomůže ani ta priorizace IO, s níž tady furt onanujete.
Bordel nedělá "pár programů" nýbrž snad každý druhý a nejen v tmp ale kompletně v celé file struktuře. Chtěl bych vidět jak tohle řešíte filemanagerem. Asi jste nikdy nepoužil žádný sofistikovanější nástroj pro úklid disku, jako např. CCleaner. Mohu doporučit. I to blbý Regino se svým ubohým vyhledávačem odkládacích a dočasných souborů vám toho najde mraky. I po aplikování vašeho slavného úklidu z Windows. Po odinstalaci nazůstanou pouze konfigurace, ale například i knihovny, které si program doinstaloval, záznamy v registrech, které vám žádný nastroj nevyhledá, ale musejí být smazány ručně. To chci vidět jak to dělá běžný BFU. S tím oracle to byl ale výblitek, že? Ano, neočekával bych že při odistalování datbázového systému se smažou i databáze ;)
No jestli jsem reprezentativní vzorek uživatele Widlí nevím, grafik opravdu nejsem (na rozdíl od vás to, ale přiznám), ale vím, že Vy jste reprezentativní vzorek typického magora a vysírače. A placeného ještě ke všemu.
[86] HB
Copak že ovládání nesedlo mě. Ovládání Gimpu je objektivně špatné, jak jsem nakonec psal. Pro vás možná nejde o důležitou otázku, pro většinu lidí ale ano.
Výtkami je typicky ovládání, absence CMYKu a absence HDR (16-bit na kanál či více). V Gimpu je možné udělat v podstatě cokoliv. Otázka zní, jestli je to dobrý naápad. Myslíte, že třeba následující je dobrý nápad? Podle mě je to pěkná šílenost na Youtube, ale ne dobrá cesta, jak malovat na počítači.
http://www.youtube.com/watch?v=ElrldD02if0
Gimp je konkurenceschopný ve své třídě. Tou třídou je SW zdarma. Fakt, že člověk dostane zdarma algoritmy pro zpracovnání obrazu srovnatelné svým rozsahem se staršími verzemi Photoshopu, a k tomu sice špatné, ale GUI, je opravdu obdivuhodný. Ale bohužel, jak jsem psal, jakmile se začneme bavit o třídě "použitelné k práci" nebo "vhodné pro lamy na ořez, srovnání horizontu a červené oči", je to dost špatný nástroj. Na Linuxu zřejmě nejvyspělejší, to ano.
[87] Kdybyste něco věděl o FS, to by byla diskuze. Jenže bohužel nevíte vůbec nic. Fakt, že je soubor rozdělený do více fragmentů, nemusí mít na výkon žádný výrazný vliv. Obecně každý FS musí trpět fragmentací. Ty výjimky, které fragmentací netrpí, mají zásadní omezení - například pevnou délku souboru apod. Fragmentace začíná být problémem až pokud se disk dostatečně zaplní. Při zaplnění disk na cca 80% začne fragmentace stoupat, protože již není souvislé místo, kam by se nové soubory ukládaly. Do té doby nemá defragmentace na výkon větší vliv. Zkuste si nastudovat něco k FS.
O prioritizaci I/O operací jsem tu mluvil v souvislosti s defragmentací. Ve Windows můžete disk defragmentovat, protože k tomu Windows mají API (na rozdíl od Linuxu) i nástroj. Můžete defragmentovat na disku bez jeho unmountu (pokud víte o čem je řeč), což na Linuxu toho času není možné. Navíc ve Vistě běží defragmentace s nízkou prioritou I/O operací, takže během defragmentace nedochází ke zpomalení práce s diskem. Možná se to Linux časem také naučí.
Jo sofistikovaný nástroj, tak to ano :). Nepřišlo vám někdy divné, že když spustíte AdAware, tak vám najde stovky "kritických objektů" typu tracking cookies? Kupodivu cookies (jestli víte, o čem je řeč) nejsou žádné kritické objekty. Kdyby ovšem AdAware nenašel nic, bylo by to špatně. Podobně paskvily typu CCleaner opravují "zásadní problémy" typu registrovaných přípon bez určení aplikace, file class bez registrované přípony, cookies, MRU listů, položek historie browseru, dočasných souborů s hashi AutoComplete apod. Chápu, že při vaší neznalosti problematiky vám to může připadat jako velký úklid nepořádku :)
Po odinstalaci mohou zůstat knihovny. To může mít dva důvody: 1) Autor aplikace je prase; 2) Aplikace psané prasaty se někdy nepřiznávají, že knihovny používají. Pokud odstraníte knihovnu, kterou někdo jiný používá (ale neřekl to), tak ta aplikace přestane fungovat. Mimochodem když v Linuxu odinstalujete RPM balíček, také se neodstraní závislosti, které se kvůli němu instalovaly. V obou případech to ale není problém. Knihovny chleba nežerou, a většina se jich při odinstalaci odstraňuje (tedy ve Windows). Pokud vám knihovnu odstraní aplikace typu CCleaner, je tu dobrá šance, že něco přestane běhat, protože nějaká aplikace prostě neřekla, že tu knihovnu potřebuje.
Záznamy v Registry jsou převážně konfigurace, a zůstávají vám po odinstalaci úplně stejně, jako konfiguráky na Linuxu. spouštíte pak na Linuxu CCleaner nebo podobný shit, abyste systém "uklidil"? A proč je vůbec chcete uklízet? Bojíte se, že si zaplníte disk konfigurací, nebo že se díky její velikosti systém nějak měřitelně zpomalí? Obojí je nesmysl.
Při odinstalaci Oracle vám zůstanou nejen soubory DB, ale také logy, konfigurační soubory, a občas nějaké binárky. Podobně po odinstalaci Lotus Notes vám nejspíš zůstane lokální DB, a hromada nastavení. Na Linuxu, abychom si rozuměli. Ve Windows vám po odinstalaci hry například zbudou uložené herní pozice.
Když jsme u toho magora vysírače: přestaňte prosím demonstrovat, že jste hnida a primitiv. Díky vaší neznalosti problematiky (viz ty příšerné a fakticky zcela pomýlené kecy, co pravidelně produkujete) se s vámi musím bavit jako s méněceným idiotem, a všechno vám vysvětlovat jako malému děcku (viz výše). Místo abyste držel svou nevymáchanou hubu, a ocenil, že se vám otevírají dosud netušené obzory, o řád přesahující vaše současné IT znalosti a skutečnosti, produkujete urážky a hromadu zvratků. Když nerozumíte, nevíte a neznáte, odpusťte si alespoň vulgarity. Jestli si je odpustit neumíte, jděte prosím prudit jinam. Můžete třeba převracet popelnice, nebo řvát před hospodou "Banik pyčo". Vaší inteligenci to bude dokládat obdobně, jako vaše zdejší výlevy, ale bude od vás alespoň pokoj.
[89]LO
Nejprve k té Hnidě (to je fakt dobrý, dokonce jsem se zasmál - mě může urazit pouze inteligent, takže nemáte šanci) : Vyjádřil jsem se už v jiném vláknu. Jediný kdo tu vyřvává jak je něco best jste vy. Pokud čtete příspěvky, asi se dočtete, že většinou píšu, "že každý má používat to co mu vyhovuje." S tím jak jsou Widle super tu otravujete převážně vy a napadáte všechny kdo si dovolí mít tu drzost s vámi nesouhlasit. Co jste dokázal, že si dovolíte buzerovat takovímto nehorázným způsobem práci jiných? Kdo jste, že tu všem vnucujete co je správně a co ne? To není projev primitivnosti? Já bych řek že ano, proto taky s vámi tak jednám.
Souhlasím s vámi, že za vznikající nepořádek ve widlích nemůže Microsoft, ale většinou ony prasácky napsané aplikace. Nicméně nástroje, které obsahují Widle jsou prostě nedostačující. Ach já zapomněl, že vy a Microsoft víte nejlíp co uživatel považuje za dostačující, funkční a použitelné.
Zvětšování registru ve Win, docela dost zpomaluje vyhledávání v nich.
Obecně Windows zapisují soubory na první volné místo na disku na které narazí, bez ohledu jak je velké. Jakmile je velikost tohoto místa větší, než velikost zapisovaných dat, pak jej začnou psát na další volné místo. Jestliže je slušná fluktuace souborů na disku vzniká ve Widlích poměrně vysoká fragmentace, bez ohledu na míru zápisu na disku.
K gr. nástrojům ještě jednou: Uživatelé jsou různí s různými požadavky. Ať už GIMP, nebo Photoshop, každému vyhovuje něco jiného a každý nejlíp ovládá co mu vyhovuje. Kde jsou potom vaše keci o rozhraní GIMPU?
[89]LO
ještě jedna oprava :
"Jakmile je velikost tohoto místa větší...", ma být : "Jakmile je velikost tohoto místa menší"
Ještě jednu věc:
Mě se obzory otevřely v době, kdy jsem začal používat Linux. Widle mi vždy sloužily jen na hry. Na nic jiného nebyly pro mě použitelné. Sice jsem s Widlemi skoncoval (a dodnes lituju toho, že jsem s nimi někdy začal), a tím pádem mám po hraní. Nicméně od té doby co se naplno věnuju Linuxu se mi otevřely takové obzory o nichž se mi ani nezdálo. Jděte s tou svou propagandou už do prd...
[90] D.A.Tiger
Vždyť zase kecáte. Já nikoho nenapadám, to je vaše specialita. To proto, že jste hnida a primitiv.
Prostě nedostačující? K čemu nedostačující? Od Windows 3.x jsem nikdy nepoužil žádný "čistič systému" typu CCleaner, nejvýše jsem promázl temp. Na rozdíl od vás vím, jaký "nepořádek" v systému je, proč tam je, kolik místa zabírá, a jestli škodí nebo ne. Zato vy jste "expert s CCleanerem", který ví nejlépe, že je jeho systém nebezpečně zabordelený :)
Jak se zpomaluje vyhledávání v Registry? Jestli máte na mysli hledání v programu Regedit, tak to je názor opravdového idiota. Aplikace totiž, na rozdíl od Regeditu, neprohledávají Registry sekvenčně. Otevřou danou větev, a načtou data. Tato akce se zpomaluje minimálně (stejně jako se minimálně zpomaluje FS s přidáním dalšího souboru). Váš názor je stejně tupý, jako názor, že když na FS uložíte dvojnásobek souborů, tak je FS dvakrát pomalejší, protože výpis všech souborů trvá dvakrát tak dlouho. Jste prostě nekvalifikovaný matlák. To ale nevadí tolik, jako že jste vulgární hnida.
Windows zapisují soubory na první volné místo na disku na které narazí - vy jste nefalšovaný technologický idiot. Víte, čemu se říká alokátor? To je jedna z částí FS, která je rozhodující pro jeho kvalitu. Tak debilní algoritmus, jaký jste popsal, byste dnes nepoužil snad ani vy. Zkuste si přečíst třeba tohle, ať vidíte, jak jste mimo (.exe stačí přejmenovat na .zip):
http://support.microsoft.com/kb/841551
Ano, každému vyhovuje něco jiného. A s podivem lidé platí raději spoustu peněz za Photoshop, než by použili Gimp, který je zdarma. Asi jim nevyhovuje. A je zjevné, že problém je primárně v interfacu Gimpu. Počátek problému je v tom, že programátor není kvalifikovaný navrhovat kvalitní uživatelský interface. Další problém je, že vývoj Gimpu je podfinancovaný, tedy není možné najmout profíky na vývoj interface. Jenže když napíšu, že interface Gimpu nevyhovuje, berete to jako útok na Gimp, Linux, komunitu, a hlavně sebe. To je ovšem vaše idiocie.
[92] D.A.Tiger
Nevím, jaké obzory se vám otevřely, ale píšete technické bludy. Kdybychom psali o autech, budete mi tvrdit něco o chlazení svěcenou vodou, a trpaslících co se prohánějí v motoru. Na takové úrovni jsou totiž zcela zjevně vaše technické povědomí v věcech IT.
Když jste se ptal "Co jste dokázal, že si dovolíte buzerovat takovímto nehorázným způsobem práci jiných". 1) jsem toho dokázal celkem dost, ale nic vám do toho není, 2) abych řekl, že císař je nahý, nepotřebuji nic dokazovat. To že máte z open source náboženství, a když se někdo kriticky vyjádří ke kvalitě nějakého open source, berete to jako osobní újmu, je váš psychický problém (a o to vážnější, že kvalita open source je povážlivě nízká). Podobný problém vám podobného jedince (nebyl jste to vy?) popisuji zde:
http://www.root.cz/clanky/spicebird-maly-outlook-pro-linux/nazory/182601/
[94] D.A.Tiger
Na rozdíl od vás jsem v [89] i jinde napsal spoustu technicky kvalitních informací. Vy tu jen převádíte své technické bláboly, které se dají mnohdy triviálně vyvrátit (viz výše), a předvádíte u toho navíc, že jste hnida a primitiv. A ano, mé názory jsou názor odborníka (v dané věci). Vaše názory jsou názory idiota (opět v dané věci - možná se v něčem vyznáte, IT to ale není).
[85] Lael Ophir.
"absence CMYKu a absence HDR (16-bit na kanál či více)", Který SW do 5000kč tyto vlastnosti má? Má některý jiný SW DYNAMICKÉ klávesové zkratky? Gimp vyniká i v kategorii >>0 kč. 16-bit na kanál má cinepaint (filmgimp), krita, rawtherapee (umí načist i 16bit tif!).
Levnější komerční grafické programy jsou hodně "candyeye".
Neposílám své výstupy do tiskárny (ve smyslu profi typografie) tak mě absence CMYKu nepálí. Skripty na převod do CMYKu jsou. Na minilab si vystačím s sRGB bohatě! Na výstupech z minilabu se nepozná jestli je to PS nebo z gimpu. Vstupy mám většinou ze scaneru 16bit-kanál nebo z RAW 12bit-kanál.
Ukázka youtube je spíše dokladem geniality kreslíře ve schonostech ručně kreslit odlesky než schopností předváděného SW, ja zdááleka tak geniální kreslíř nejsem.
Existuje i gimpshop kvůli takovým uživatelům jako jste vy (ovládání gimpu alá PS). Ja takový gimp ale nechci, důvody jsem již uvedl.
Autopřirovnání: V USA má většina aut automatickou převodovku. Velká čast obyvatel ani není schopna ani odjet s manuálním řazením. Myslíte si, že manuální řazení je přežitek minulosti? Já mám radši vše pod kontrolou.
[95 - 96]LO
Ano to je přesně váš problém. Vy tvrdíte, že víte. Ale to jsou keci. Pouze jste to jako obvykle překroutil.
Je irelevantní, co "Vy" používáte nebo ne. Faktem je, že ve Windows vzniká neustálý nepořádek, a Microsoft nenabídl žádný sofistikovanější nástroj k jeho odstranění. CCleaner je jednou ze špiček v tomto oboru, stejně tak RegCleaner pro čištění, údržbu registrů. Je mi docela jedno, jakým způsobem to dělá, ale objektivně vzato dosahuje ohromujících výsledků, bez poškození systému, nebo aplikací.
Mimo jste Vy. Tento algoritmus používal Microsoft pro ukládání už od fatky a v NTFS v tom pokračuje. Mimochodem, vždycky se snažím, mít domovské adresáře na jiném oddíle či disku než je systém. Jestliže tedy na systémový disk nic nepřidávám, a nic z něj neodebírám, disk je zaplněn zhruba do 50%, pak by mě tedy zajímalo jak to, že se neustále fragmentuje (tedy fragmentoval - Win XP). Takže hubu držte Vy.
IMHO zpomalení vyhledávání dat je přímo úměrná jejich velikosti. Dá se to optimalizovat např jejich setřízením, rozdělením do segmentů atd, ale stejně vždy bude platit, že čím je dat více, tím je vyhledávání pomalejší. Viz např.: Robert Sedgewick, Algoritmi v C, SoftPress; Kapitola 2 - principy analýzi algoritmů, část 3 - třídění a část 4 - vyhledávání. Dobře si to pročtěte, a pak zkuste dělat chytrýho. Kniha se zabývá algoritmi obecně a C používá jen jako jazyk pro demostrování.
Hmm... a jsme zas u toho. Fakt? Lidé rádi vysolí prachy za Photoshop, jo? Tak tohle může říct opravdu jen debil. Hlavně že se dobře daří crackům a keygenům. Programátor kvalifikaci programátorů bych nechal radši stranou. Na GIMPU nepracují totiž jen programátoři. A ja zapoměl, další hňup, který si plete profesionalitu s komercí. To jsou ovšem dva pojmy, které spolu mohou, ale taky vůbec nemusí souviset.
Podle čeho soudíte kvalitu openSource? Jestli podle počtu uživatelů, tak by mě zajímalo, kde berete relevantní údaje. Jestli je to váš subjektivní názor tak, tak si jej jděte blit na meetingi s strýčkem Billem.
Ne napadání Linuxu a všeho kolem mohu brát jako osobní věc a nechápu proč bych se za to měl stydět. O tom co se mě (ale i jiným) na diskutérech jako jste vy nelíbý se tu psalo ať už vám, nebo obecně mockrát. Vy jste ještš nedal jediný příklad, kdo jste a co jste dokázal, aby jste tady mohl prskat takové výblitky. Takže pořád mi připadáte jako ubožák, který si zde léčí komplex z toho, že sám je nula...
Ad ovládání gimpu... je zajímavé, že pokud se nějaká aplikace snaží obecně přizpůsobit zavadenémy systému ovládání, třeba MS vs. Open office, je to podle LO hnusné kopírování a kradení nápadů, ale jakmile někdo přijde s vlastním, je to podle něj ovládání "objektivně špatné". Zajímalo by mě, jak k tomu došel :D
O OOM killeru nebo priorizaci IO se už nemá cenu bavit. Je to pořád dokola, ale pořád dokola bude mlít svou.
Doporučil bych mu přestat chodit na root a přestěhovat se do diskusí na zive.cz, které jsou plné problémů s jeho milovaným OS. Tam bude třeba aspoň něco platný. Tady působí poněkud trapně a mimoňsky.
[98] HB
CMYK a HDR má například ten jmenovaný Corel X3 Graphics Suite, kde v nekomerční verzi (bavili jsme se o amatérech) za CZK 1213 dostanete vyjma CorelDRAW i PHOTO-PAINT. Když hovoříme o plné verzi, CorelDRAW Graphics Suite 12 vyjde na CZK 3795, a máte tam opět i PHOTO-PAINT. V poměru cena/výkon mi to přijde velmi zajímavé. Ceny jsou alza.cz.
Jak jsem říkal, v Gimpu se dá udělat spousta věcí.
Nakonec jste viděl, co se dá udělat v MS Paintu. Ale není to moc dobrý nápad. Samozřejmě to dokazuje i pohled na (ne)rozšíření Gimpu, které je důsledkem toho, co jsem tu psal dříve. Pokud tyhle věci překousnete (jako jste asi překousnul ovládání vi), nevadí vám omezení Gimpu, a nevyberete si za pár korun pohodlnější cestu (viz výše), budete zřejmě šťastným uživatelem Gimpu. Jedním z mála, nutno podotknout.
Gimpshop tu už komentoval někdo jiný: http://www.root.cz/zpravicky/server-s-ilegalnim-obsahem-na-universite-v-usti/183203/
Manuální řazení je technická obezlička (oba chápeme její důvod), která uživatele značně obtěžuje. Amíci problém řeší automatickou převodovkou. Po nějaké době řízení s automatem člověk uzná, že to má něco do sebe (vyjma prvních pár desítek minut, kdy člověk občas místo chybějící spojky dupne na tu velikou brzdu). Nicméně pro sportovnější jízdu, jakou mám rád, je manuál pořád lepší. Osobně bych zvolil sekvenční převodovku, nebo převodovku s plynule proměnným převodem, ale ani jedno pro můj vůz není k dispozici. Nicméně za čas se převodovky zbavíme všichni. Elektromotory mají rozsah pracovních otáček od 0 do velmi hodně, převodovka netřeba.
[100] Seti
Správný způsob ovládání nemusí být nezbytně ten zavedený. Kdyby to tak bylo, všichni bychom dodnes děrovali štítky, nebo bušili příkazy na comnand line. S tou command line jsem se nechtěl dotknout členů retro-scény :)
Ke Gimpu jsem tu psal, proč je ovládání objektivně špatné. Na základě testů UI na lidech jsou dnes odborníci schopní říci, kterých zásad by se měl návrh interface držet, a kterých naopak vyvarovat. Například pokud často používané operace hledáte v kaskádovém menu, kde stačí ujet myší o malý kousek, a ztratíte pozici v něm, je to hrubě špatně. Nejběžnější operace (ty je třeba zjistit) je třeba optimalizovat z hlediska počtu kroků. Je třeba také ověřit, jestli uživatelé snadno najdou cestu k tomu, co chtějí udělat. Gimp je z tohoto hlediska katastrofou. Podotýkám, že nejsem odborníkem na UI; pro mě je tato otázka jen věcí obecného přehledu.
OOM Killer porušuje standardy jazyka C. Pokud alokace paměti selže, má selhat při volání malloc, nikoliv při první přístupu k paměti. Pokud si vzpomenete, také jsme mluvili o tom, že design unixů je nešťastný v tom, že spuštění subprocesu je tradičně realizováno přes fork/exec, což má obrovskou spotřebu paměti. Linux to obchází svým "late bindingem" a OOM Killerem, což je katastrofa. Argumenty typu "ale lze to vypnout" jsou pěkné, ale špatný design neomluví.
Prioritizace I/O je při defragmentaci disku celkem důležitá. Na Linuxu zřejmě nemůžete ani defragmentovat přimountovaný FS. Zkuste si ale pustit defrag v XP nebo Win2K, a na počítači pracovat. Pak zkuste totéž ve Vistě. Rozdíl je celkem dramatický. Chcete mi v tomto světle něco tvrdit o tom, že prioritizace I/O je špatný nápad?
Trapně působí to, že i když vidíte relevantní argument, nedovedete ho uznat.
[99] D.A.Tiger
Není faktem, že ve Windows vzniká "neustálý nepořádek". Je to o definici toho nepořádku. Vaše skvělé uklízecí nástroje uklízejí věci, které není třeba uklízet. Jenže vy do věci nevidíte, takže to nemůžete posoudit. Jenom o tom blbě kecáte.
Jste retardovaný? Dostal jste link na dokument Description of the Cluster Preallocation Algorithm in the NTFS File System, který má mimochodem 17 stránek. Hned v dalším přípěvku jako největší idiot zopakujete svou lež (viz [90]: Obecně Windows zapisují soubory na první volné místo na disku na které narazí, bez ohledu jak je velké. Jakmile je velikost tohoto místa větší, než velikost zapisovaných dat, pak jej začnou psát na další volné místo.). Pro referenci ještě jednou link na dokument Description of the Cluster Preallocation Algorithm in the NTFS File System. Nedělám si ale iluze, že byste věděl, co je třeba MFT-resident Data attribute, takže stejně zase nic nepochopíte.
http://support.microsoft.com/kb/841551
IMHO LOL. Aplikace načítají konfiguraci tak, že otevřou klíč v Registry, a načítají z něj hodnoty. Vyhledání klíče či hodnoty se ve Win2K provádělo metodou dělení intervalu (ani u této triviality asi nevíte, o čem je řeč), což je výrazně rychlejší, než u konfiguráků. Jediné, co se zpomaluje úměrně objemu Registry, je vyhledávání pomocí aplikace regedit, která provádí slow search. Konfiguráky se ovšem vždy zpomalují úměrně své velikosti. I když "úměrně" je zjednodušení, díky věcem typu velikost sektoru, různým cache apod. Než zkusíte zase uvádět nějaký zdroj, zkuste nejprve pochopit kontext, ve kterém o něm mluvíte.
http://www.microsoft.com/technet/archive/winntas/tips/winntmag/inreg.mspx?mfr=true
Ano, lidé rádi zaplatí za Photoshop. Zeptejte se u Adobe, kolik kopií zatím prodali. Samozřejmě řada lidí raději SW ukradne, než by ho kupovala. Je na pováženou, že lidé raději i kradou, než by používali Gimp, který je zdarma.
Pokud nedovedete rozeznat kritiku Linuxu, Gimpu, nebo čehokoliv jiného od osobního útoku, demonstruje to váš fanatismus. A to byste se měl velmi stydět. IT není náboženství, tedy pro většinu lidí. Nakonec velká část uživatelů open source jsou právě fanatici vašeho typu, kteří používají open source nikoliv kvůli konkrétním přínosům, ale kvůli svému náboženskému vytržení. Právě takoví lidé chrlí vulgarity, když je někdo upozorní na rozpor mezi objektivními fakty a jejich vírou. Vy jste ještě výjimečný v jedné věci. Open source obecně vyžaduje ke svému použivání dost znalostí a schopností. Proto jsou jeho uživatelé často celkem inteligentní. U váš to tak není. Jste jen hnida, jakýsi primitiv, který šel náhodou kolem open source. Své nízké náboženské pudy byste mohl stejně dobře realizovat v nějaké sektě, nebo je utápět v alkoholu.
Kdo a co jsem zač, po tom vám nic není. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem odborník v oboru IT, kdežto vy jste hnida a primitiv, dokola opakující zjevné lži, které jsou produktem vašeho fanatismu. Fuj, taková špína :(
Gimp byl původně navržený pro X-windovsy a jeho návrh počítá s tím, že máme k dispozici více pracovních ploch což MS produkty vytrvale ignorují a řeší se to programy třetích stran. Pro windovs byl gimp portován a kvůli tomu asi nebude předěláván.
Kaskádové menu honím jen zřídka. Když potřebuji přiradit klávesovou zkratku jednoduše najedu na příslušné menu,podmenu.. a stiskem zvolené kombinace kláves ji přiradím. Tohle automatické přirazování lze samozřejme i zablokovat.
Vaše řečnícka otázka:"Samozřejmě řada lidí raději SW ukradne, než by ho kupovala. Je na pováženou, že lidé raději i kradou, než by používali Gimp, který je zdarma."
Odpověď: (zase auta) Protože kdyby na ulicích stáli odemčené mercedesy a oktávky tak by se kradli mercedesy (obzváště když ty mercedesy neubývají). Téměr každá černá kopie grafického editoru je PS. Kdyby gimp byl tak dokonalý jako PS tak by adobe zkrachovalo.
Zajimavost: Na školení na windows-něco jsem potkal školitele, který psal všechny texty (ne dokumenty) ve vi i pod windows. Tvrdil že to v ničem jiném nezvládne rychleji.
[104] HB
Ano, otázkou je, jestli je vůbec dobré mít více desktopů. Pokud máte list běžících úloh na taskbaru, mělo by to stačit. Pokud tam máte úloh moc, řeší se to v Linuxu několika desktopy, což je vlastně hierarchický taskbar (desktop/groupovaná okna/konkrétní okno). Technicky to samozřejmě není problém implentovat, ale odborníci na GUI to nedoporučovali, protože takový systém je nepřehledný. Navíc statistika ukázala, že počet současně spuštěných úloh je typicky nízký (teď nevím číslo), a s automatickým groupováním oken stejné aplikace se to jeví dostatečné.
Automatické přiřazování klávesových zkratek je špatné. Uživatel si lehko nechtěně rozhodí nastavení. To kontextové menu je samozřejmě také špatně. Z hlediska designu UI je to prostě katastrofa. Lze si na to asi zvyknout, ale proč to lámat přes koleno, když za pár korun můžete mít daleko lepší nástroj.
Zkusme nějaké pokulhávající srovnání s auty. Ukradl byste raději Mercedes, nebo byste raději legálně zdarma dostal Octavii? A pokud byste raději ukradl ten Mercedes (což asi není z reálného života), neříkalo by to něco o tom, že je o hooodně moc lepší než ta Octavia, dokonce o tolik, že to stojí i za krádež?
Samozřejmě je fakt, že open source obtahy produktů snižují tržby výrobcům původního SW. Dokud to výrobce komerčního SW netrápí, tolerují to. Až půjde do tuhého, budou se zřejmě ohánět patenty, svými zaměstnanci kteří pracovali paralelně na open source projektu apod.
Já ještě nepotkal nikoho, kdo by ve Windows používal vi. Tedy jednou jsem viděl takhle používat gvim; po pár měsísích to ten člověk (kovaný unixák) vzdal. Nicméně existovala integrace vi do Visual Studia. První link byl tenhle:
http://www.viemu.com/
Osobně z toho mám osypky, ale kdybych strávil půl života psaním ve vi, možná by se mi to líbilo.
No, asi je skoro čas to uzavřít. Já bych to uzavřel tak, že vám přeji mnoho úspěchů s Gimpem. Když vás nebo někoho jiného bude trápit jeho ovládání, nebo absence některých features, víte, že za pár korun seženete komerční produkt, který se snáze ovládá, a tyto limity nemá (asi vás překvapila ta nízká cena). Já zase vím, že když opravdu nebudu chtít platit ani korunu, mohu použít Gimp, Paint.NET apod.
[103]LO
:D
Ano, žvaníte pěkně. Vy by jste zapřel vlastní matku, kdyby tvrdila, že Wydle jsou na hovno, že?
Nemá cenu se hádat o tom, zda co, žvaníte. Vy jestli jste odborník, tak Já jsem Pán Bůh. Hledat na netu umíte hezky. Nicméně to jsou jen tuny, keců které jsou docela na hovno. Microsoft napíše cokoliv - když je dobrá tužka, papír snese všeho. Na blbé kecy jste odborníkem jen a pouze vy.
Já vím přesně jak pracovala FAT, jak pracuje NTFS a nebude se tady s vámi hádat o blbostech. Nemá to cenu. Pokud to tady nevytapetuji, pak to budete neustále obracet a blit tady hovadiny. Jedno je jisté NTFS fragmentuje, což (evidentně) způsobuje úbytek výkonu, Systém se (evidentně) zasírá a jen takový nehorázný pablb jako vy, bude tvrdit, že tomu je jinak, nebo že je to dokonce v pořádku.
Jo a algoritmus půlení intervalu není výkonnostně závislý na oběmu zpracovávaných dat, chcete to tvrdit LO? Prostě místo žvástů na webu microsoftu si přečtěte nějakou knihu o algoritmech. Např tu kterou jsem vám doporučil.
Ano to sedalo čekat. Jenomže je v tom malý háček. Kolik lidí jej vlastně používá. kolik Lidí vlastně používá GIMP? GIMP je svobodný, takže nikdo nemá za povinnost jej hlásit a (dobře) cracknutý Photoshop taky nezjistíte. Furt jen bludy, samy kecy. už je to docela trapné a únavné
Fajn pokud se chcete bavit o vulgaritách uvědomnte si co tu děláte. Chodíte sem vysírat a flamovat - a ještě navíc bez vlastního názoru, protože co slovo to M$. Jste prostě chudák a měl by jste se léčit a ne otravovat tady.
Rozdíl mezi námi je ten, že já nejen že se informuju ale, ale informace konfrontuji s realitou. Vy žijete ve virtualním světě od M$, který nemá s realitou nic společného. A nechodím vysírat tam, kde evidentně nepatřím, kdežto vy ano - jak ubohé.
To je pravda. Nic mi není do vaší identity a ani jsem ji po vás nežádal. Mě zajmá co jste dokázal, a zatím mi jen dokazujete, že jste ubožák zklamaný sám se sebou a trpíte komplexem méněcennosti, který si sem chodíte léčit, to ovšem žádný odborník nemá za potřebý...
Photoshop i Gimp je k dosažení se stejnými náklady za předpokladu nelegálního užití Photoshopu. Spoustě lidí to nevadí, jelikož v případě auta by velice rychle začal někdo křičet, ale u SW nikomu nic nechybí (samozřejme kromě peněz za licenci) a okamžitě, masově a snadno nelze dokázat že došlo k nelegálnímu užití.
Automatické přiřazování klávesových zkratek lze povolit nebo nepovolit (jedno zatržítko) tudíž pomáhá.
Nezpochyňuji Photoshop jako leadra grafických programů, ale mám-li incvestovat cca 20000-30000kč, radši si koupím nějaký pěkný objektiv LimitedEdition k zrcadlovce a vystačím si s Gimpem. Marketingový specialisti vždy vědí, kterou vlastnost z light edicí placeného SW vykleštit aby to působil SW ještě namakaně tj. aby jste byli na něm závislí, ale chybějící důležitá funkčnost byla jenom v profi nebo další verzi (prostě potřebují tahat další a další peníze). V tomhle mě gimp osvobozuje.
Záměrně nepoužívám pojem krádež software, protože krádež je dle Tr. zákona 412 :
Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní ... Nelegální SW neleží na servrech držitele autorských práv, takže o zmocnění nemůže být řeč.
Je to prostě nelegálné užití a je nesprávné. Pojem "krádež" "pirát" ap. je jenom slovní pyrotechnika.
[102] Lael Ophir
Ty vaše odborníky na GUI bych chtěl vidět. Taky proto, co píšete ve [105] pro HB. "Technici to nedoporučovali..." :D Naopak, více desktopů tomu, kdo je na ně zyklý, práci neskutečně ulehčuje a zefektivňuje a ve Windows pak citelně chybí. Hlavně když musím lítat po liště myší a hledat nějaká zgrupovaná okna nebo mačkat Alt+Tab a modlit se, abych nepřejel.
Ohledně GIMPu... nesmysl. Kaskádovité menu se používá ve většině aplikací. To, že zvolené položky jsou umístěny jinde než ve Photoshopu, nedělá z ovládání katastrofu. Komu to vadí, má možnost si stáhnout upravenou verzi. K žádnému ztrácení v submenu nedochází. Menu se nezavírá, klidně můžu myší ujet třeba na kraj plochy a v klidu se vrátit a pokračovat ve výběru. Zajímavé je, že hromada lidí to používá a nevadí jim to.
"Je na pováženou, že lidé raději i kradou, než by používali Gimp, který je zdarma." :DD lidi pořád volí ty samé strany přesto, že ví, co jsou zač... to jsou prostě lidi. Můžete tu plácat páté přes deváté třeba do skonání světa, ale lidi nepředěláte. Je mnohem jednodušší ukrást Photoshop, než se naučit používat GIMP. A že to zas tak těžké není. O tom to je.
Co se týče OOM Killeru, o tom se tu s váma bavilo x lidí x-krát. Nebudu to zase vytahovat. Jenom snad jednu poznámku: ohledně forku... nezáleží na tom, jak je to navrženo, ale na tom, že to JDE změnit. I přesto můžu linux v klidu provozovat na stroji, kde si XP ani neškrtnou.
Ohledně priorizace IO: nevím, proč to vůbec pořád vytahujete. Linux ji má taky, to už vám taky bylo řečeno. A pokud chci defragmentovat některé části disku ve Win, musím rebootovat a to dokonce 2x.
Na závěr: skutečně nechápu, co je smyslem toho, že sem chodíte. Pokud jste takový odborník, jak tvrdíte, běžte pomáhat lidem na fóra s jejich problémy ohledně Windows. Tam se jistě uplatníte lépe. Všichni, kdo linux používají, zajisté vědí, že má své chyby. Teda až na fanatiky :D
[106] D.A.Tiger
Vy hovádko. dostal jste link na popis alokátoru NTFS. Pokud k tomu tvrdíte, že vy víte lépe, jak NTFS alokuje, dokazujete jen, že jste technicky mimo. Podobně se "zanášením" systému. Technický argument nemáte žádný, jenom kecáte.
V případě půlení intervalu (Registry) roste délka hledání s počtem položek logaritmicky, kdežto v případě lineárního vyhledávání (textový konfigurák) lineárně, vy idiote.
Nevím, kolik lidí používá Gimp. Ví, že ho má nainstalované cca 1% uživatelů desktopu, kteří jedou Linux, pokud je součástí jejich distra. A vím, že ve světě DTP se Gimp nepoužívá prakticky vůbec.
Když se bavíme o vulgaritách, tak já nenapadám nikoho v diskuzích. Vy jste výjimkou, protože napadáte mě. Když jsme u léčení, vy byste měl lečit svůj fanatismus, a vzdělávat se v oboru IT. Tedy pokud se chcete o IT alespoň kvalifikovaně bavit (nemluvě o kvalifikované práci).
K tomu, jak se informujete: jste informovaný jistě "skvěle". Jen člověk se "skvělými" informacemi může hovořit o alokačním algoritmu NTFS bez znalosti fakt (NTFS i obecně FS), o "zanášení" systému bez znalosti systému a způsobů toho "zanášení", fragmentaci bez znalosti principů FS. Ale vy dovedete "zasvěceně" hovořit i o tom, že Services for Unix je "emulace počítače" nebo "pouze prostředí", a vysvětlíte nám že unixy mají "malý kernel", i když vůbec netušíte, co je microkernel a k čemu je dobrý (natož abyste věděl, že microkernel nepatří k typickým rysům unixů). Ve skutečnosti pravidelně informace nemáte, a když nějaké dohledáte, tak jim díky nedostatku nutných dalších informací nerozumíte. V důsledku plodíte nesmyslné a někdy nechtěně komické nesmysly.
Já hlavně nechápu, proč když už něco nevíte, neznáte a nechápete, tak o takové věci musíte psát naprosté kraviny, a ještě mě u toho napadat. Těžko si to přeložit jinak, než že jste hnida a primitiv.
[107] HB
Souhlasím, že krádež auta přináší větší pravděpodobnost postihu. Ale zkuste se zeptat nelegáního uživatele Photoshopu, jestli chápe, že je jeho počínání nelegální. Moc dobře to ví. Photoshop sežene pracně - buď někde po inetu s rizikem nákazy, nebo ve "fyzickém" světě. Přesto raději zvolí Photoshop, než Gimp.
Automatické přiřazování klávesových zkratek, když už existuje, má být by default vypnuté.
Je věc preferencí, jestli investujete CZK 30k do objektivu a 0 do Gimpu, CZK 28k do objektivu a 2k do Corel X3, nebo CZK 6k do objektivu a CZK 24k do Photoshopu. A samozřejmě jestli investujete CZK 30k, 50k, nebo více.
Shodneme se i na tom, že ořezané verze typicky postrádají ty funkce, které jsou opravdu cenné. Pochopitelně výrobci nebudou dávat levněji něco, za co si mohou říci více.
[108] Seti
Na více desktopů si opravdu musíte zvykat. V tom je právě ten problém, že pokud zvyklý nejste, není to nic moc. A zbytek jsem popsal - zbytečně hodně úrovní task baru (mimochodem MS také nabízí Group Bar), v praxi to není třeba protože aplikací bývá oteřeno málo (navíc rozlišení i šíře monitorů se zvětšuje). Problém ale je, když je taskbar nesprávně použit, a místo listu rozdělaných úloh na něm máte toolbary.
Problém kasakádových menu je věcí obecně známou. Jestli se chcete dozvědět nějaké zajímavosti ze světa ergonomie UI, viz třeba:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fitts%27_law
http://blogs.msdn.com/jensenh/archive/2006/08/22/711808.aspx
Ano, OOM Killer je oblíbené téma celosvětově. Admini a autoři Linuxu ho zpravidla zuřivě obhajují, ostatní typicky nikoliv. Změnit se dá lecos, ale otázkou je, proč je to navrženo tak špatně (a odpověď oba známe - přežitý design). Linux jistě můžete provozovat i na stroji s méně než 300MHz CPU a 128MB RAM (doporučená minimální konfigurace pro XP), ale otázkou je, proč to dnes dělat, když 1GB RAM stojí CZK 380.
Nevšiml jsem si, že by Linux uměl prioritizaci I/O operací per handle, nebo vyhrazování přenosového pásma. Ale hlavně tu byla řeč o prioritizaci I/O requestů v kontextu defragmentace přimountovaného volume. Defragmentovat na pozadí přimountovaný volume bez ovlivnění práce uživatele, to dnes Linux opravdu neumí.
Které části disku nejdou ve Windows defragmentovat bez rebootu? Máte na mysli swap file? Ten nemá velký smysl defragmentovat. Po instalaci není fragmentovaný, a sám se nijak nefragmentuje. Pokud se dočasně zvětší (když odjde paměť - na výběr je zvětšit swap nebo nechat aplikace havarovat, nebo v případě Linuxu "vylosovanou" aplikaci odstřelit), nejpozději po rebootu se stejně zmenší na původní velikost (ve výchozím nastavení), s čímž zmizí i ta dočasná fragmentace. MFT a další metafiles se defragmentují.
Lidem občas na fórech příležitostně pomáhám, ale není to moje hobby. Koho by bavilo se zabývat primitivními problémy, které zvládne každý helpdesk. Mimochodem zkuste vzpomenout, jaké nadávky (či někdy zlomyslné taky-rady) padaly na adresu opovážlivců, kteří požádají o radu ve fóru na root.cz. Mnoho lidí se zeptalo "jak ve Windows udělám...", a jako odpovědi padaly vulgarity. Jiní se ptali, jak na Sambě udělají cosi, a dostalo se jim doporučení typu rm -rf /.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 40 130×
Přečteno 36 537×
Přečteno 31 888×
Přečteno 24 547×
Přečteno 23 884×