Hlavní navigace

Názor ke článku Grafici se houfně přesunou k Linuxu! od Lael Ophir - [104] HB Ano, otázkou je, jestli je vůbec dobré...

 • 6. 2. 2008 22:02

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [104] HB
  Ano, otázkou je, jestli je vůbec dobré mít více desktopů. Pokud máte list běžících úloh na taskbaru, mělo by to stačit. Pokud tam máte úloh moc, řeší se to v Linuxu několika desktopy, což je vlastně hierarchický taskbar (desktop/groupovaná okna/konkrétní okno). Technicky to samozřejmě není problém implentovat, ale odborníci na GUI to nedoporučovali, protože takový systém je nepřehledný. Navíc statistika ukázala, že počet současně spuštěných úloh je typicky nízký (teď nevím číslo), a s automatickým groupováním oken stejné aplikace se to jeví dostatečné.
  Automatické přiřazování klávesových zkratek je špatné. Uživatel si lehko nechtěně rozhodí nastavení. To kontextové menu je samozřejmě také špatně. Z hlediska designu UI je to prostě katastrofa. Lze si na to asi zvyknout, ale proč to lámat přes koleno, když za pár korun můžete mít daleko lepší nástroj.

  Zkusme nějaké pokulhávající srovnání s auty. Ukradl byste raději Mercedes, nebo byste raději legálně zdarma dostal Octavii? A pokud byste raději ukradl ten Mercedes (což asi není z reálného života), neříkalo by to něco o tom, že je o hooodně moc lepší než ta Octavia, dokonce o tolik, že to stojí i za krádež?

  Samozřejmě je fakt, že open source obtahy produktů snižují tržby výrobcům původního SW. Dokud to výrobce komerčního SW netrápí, tolerují to. Až půjde do tuhého, budou se zřejmě ohánět patenty, svými zaměstnanci kteří pracovali paralelně na open source projektu apod.

  Já ještě nepotkal nikoho, kdo by ve Windows používal vi. Tedy jednou jsem viděl takhle používat gvim; po pár měsísích to ten člověk (kovaný unixák) vzdal. Nicméně existovala integrace vi do Visual Studia. První link byl tenhle:
  http://www.viemu.com/
  Osobně z toho mám osypky, ale kdybych strávil půl života psaním ve vi, možná by se mi to líbilo.

  No, asi je skoro čas to uzavřít. Já bych to uzavřel tak, že vám přeji mnoho úspěchů s Gimpem. Když vás nebo někoho jiného bude trápit jeho ovládání, nebo absence některých features, víte, že za pár korun seženete komerční produkt, který se snáze ovládá, a tyto limity nemá (asi vás překvapila ta nízká cena). Já zase vím, že když opravdu nebudu chtít platit ani korunu, mohu použít Gimp, Paint.NET apod.