Není tu dnes koutek pijáků kávy. Jen jsem chtěl být vtipný a doslovně přeložit název programu, se kterým teď trochu více pracuji. Jmenuje se KoffeePhoto a asi tušíte, že se jedná o program přinášející do vašeho počítače fotogalerii.
Není to ovšem program, kterých existuje 12 do tuctu. Je trochu zvláštní. Zaprvé je to program, který je multiplatformní (Win, Linux a MacOS). Je napsán v Javě. Instalace v Linuxu je celkem triviální neboť se provádí pomocí Java Web Start modulu (přípona souboru JNLP). Soubor si pak už stáhne vše, co potřebuje.
Další zvláštnost tohoto programu spočívá v tom, že využívá principu P2P sítí. Vy si totiž na domovské stránce vytvoříte svůj přístupový účet a po instalaci klientské části můžete ze svého počítače importovat své fotografie. Klientský program je celkem komfortní, umožňuje provádět i jednoduché úpravy fotografií, přidávat popisky atd. Nakonec stačí nasdílet vaše fotografie buď jako úplně veřejné nebo jen sdílené přesně vyjmenovaným uživatelům KoffeePhoto.
P2P sít je pak využita pro synchronizaci fotografií. Jako primární úložiště je využit samozřejmě server firmy KofeeWare, stojící za tímto programem Ve chvíli,. kdy někomu nasdílíte své fotografie a ten si je prohlédne v klientském programu, má i on na svém počítači kopii vaší fotogalerie. Čím více sdílíte, tím více záložních kopií existuje.
Komerční model je dle mne založen hlavně na tom, že přímo z prostředí programu je možno nechat si vytvořit klasické fotografie přes některé fotolaby. A ty dávají provizi za zprostředkovaný obchod.
O tomto programu píšu hlavně proto, že mi jeho principy fungování připadají zajímavé a také proto, že momentálně aktivně pracuji na překladu jeho rozhraní do češtiny. Pokud vše půjde jak má, mělo by se v průběhu příštího týdne začít pracovat na nové verzi s podporou češtiny.Zkuste jej otestovat, já jsem mu šanci dal.
Pri nadpise "Fotografie Kavy" som si predstavil kavovu usadeninu v tvare panenky marie a ako sa nad tym fanaticky veriaci vytesuju, tucny farar ju v presklenej skrinke kazdy vacsi cirkevny sviatok ukazuje oveckam, babka demokratka dazdnikom pred kostolom mlati dotieraveho fotografa. Proste taka mala slovenska krestanska idilka.
Osobně nevidím důvod, proč bych měl sdílet své fotografie. Některé jsou nezajímavé, jiné mají význam pouze pro mě (třeba ty z dovolené), a další jsou přísně soukromého charakteru. Nevím ale o žádných, které bych chtěl ukazovat náhodným kolemjdoucím. Možná jen nejsem z té generace, kde všichni blogují (čtěte: zbytečně sviní web svými naprosto nezajímavými výplody, uveřejňují své dívčí deníčky apod), a kde 18-leté holčičky prodávají své použité kalhotky na webu. Rozumějte, nic proti tomu, ať si každý dělá co chce. Ale jsem vzdálen tomu, abych dnešní sdílení soukromí s kýmkoliv, kdo má browser, nějak adoroval.
[2] A to je právě ten největší omyl. KoffeePhoto umí sdílet mé vlastní fotografie právě jen a pouze tomu, komu já to sám povolím.
A stačí mít tyto předpoklady : dceru, teď již roční, jednu babičku s dědečkem 400 km daleko, tetu taktéž 400 km daleko, další část rodiny asi 300 km daleko, pak ještě pár kamarádů rozmístěných všemožně po republice, případně v USA a máte problém.
Fotíte spoustu fotek a všichni je chtějí vidět. Některým z nich nestačí malé fotky 640x480. Maily nestačí. Proto je KoffeePhoto ideální.
[3] Aha, tak to je lepší. Osobně bych si v takovém případě založil web na sharepointu, otevřel pro ně webový server na svém poči apod., ale chápu, že tohle může být pro uživatele jednodušší.
Kritika kultury blogování a obecně ztráty soukromí byla zamýšlena spíše obecně. Je to smutný trend. Takoví jsme za mých mladých let nebyli :)
[4] Dříve se posílaly pohlednice a promítaly diáky, dneska prostě strčím kartu do čtečky, naimportuju, upravím a publikuju obrázky v Picase a rozešlu odkazy. Mám účet pod pseudonymem, kdo se chce podívat, ať se podívá (z okruhu známých i veřejně), koho to nebaví, ten se nemusí obtěžovat. Všichni vyhráli. ;-)
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 41 796×
Přečteno 37 221×
Přečteno 32 161×
Přečteno 24 772×
Přečteno 24 189×