Hlavní navigace

Názor ke článku Grafici se houfně přesunou k Linuxu! od jeden grafik - Proč pomalu? To jsou zkušenosti lidí z několika...

 • 28. 1. 2008 17:19

  jeden grafik (neregistrovaný)

  Proč pomalu? To jsou zkušenosti lidí z několika písmolijen - LinoType, StormType, URW. MacOS X prostě problémy měl, Windows měly podporu Unicode a OpenType skutečně lepší. To není shazování MacOS X, ten systém je velmi dobrý, ale nikoli dokonalý, to je konstatování faktu.

  Podívejte se, já dělám grafiku od roku 1995, resp. 1992, pokud budu brát zkušenosti ještě ze školy. Začínal jsem na mackovi (systém 8.5, pokud si to pamatuju dobře, možná ještě starší). Doma jsem se tehdy trápil s win 3.1 a quarkem 3.1, na svého domácího macka jsem tehdy neměl. Prošel jsem si všechny systémy Apple až do aktuální verze, stejně tak Windows - 3.1, 95, 98, w2k, wXP a nyní Vista. A měl jsem vždy možnost porovnat aktuální prostředí na obou platformách.

  Od w98 se dala dělat slušně sazba, pokud nebyl potřeba colormanagement, ovšem retuše a kreativa byla doménou macků. Ve w2k přišel jednak skok výkonu, ale i stability a hlavně podpory správy barev, navíc se Adobe markantně zlepšilo v podpoře platformy win. Navíc až do MacOS X velmi citelně na mackovi chyběl skutečný multitasking. To byla sakra bolavá bota.

  A problémy s písmy - mno, když vám s novými, updatovanými OTF písmy při tisku na mackovi vypadnou znaky, tak je něco špatně. Stejný dokument, stejná písma na wXP fungují. Co s tím? Kde je chyba? Projděte si fóra na grafika.cz tak dva roky zpátky a uvidíte, jaké problémy se řešily.

  Jak jsem řekl v úvodu - nemám potřebu MacOS X shazovat, je to dobrý systém, má intuitivnější ovládání, je koncepčně novější než Windows, netáhne za sebou kouli zpětné kompatibility (což je ovšem taky hodně kontroverzní věc - firma Apple si tak vynutila upgrade na novější stroje, což byla pořádná rána do rozpočtu) atd. Ale prostě jako každý systém má své mouchy a některé byly hodně citelné.

  Bohužel musím ovšem konstatovat to, že Windows jsou skutečně stejně dobrým systémem pro DTP. Říkám bohužel, protože v době w98 jsem "soudruhům" dával maximálně rok nebo dva. Ovšem dnes co se týče sazby, tak mám s wV prostě řádově méně problémů než jsem měl s MacOS X rok po jeho uvedení... Fungují aplikace (Adobe CS2), funguje podpora písem, funguje správa barev, funguje hardware (fungují mi nové PC i můj pět let starý notebook Aušus), funguje síť, funguje kompatibilita s ostatními (a to jak se staršími win, tak i s MacOS X)... Do háje, vždyť já nemám na co nadávat.