Hlavní navigace

Názor ke článku Grafici se houfně přesunou k Linuxu! od Lael Ophir - [53] HB Antivirus je na doma zdarma, firewall je...

 • 3. 2. 2008 15:46

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [53] HB
  Antivirus je na doma zdarma, firewall je ve Windows dostatečně dobrý (odchozí firewall neumí uživatel nastavit, ve firmě stejně máte firewall centrálně), antispyware máte ve Windows (a hlavně ho nepotřebujete). Ve firmě můžete použít třeba AVG za 500 Kč na stanici a rok. Žádné dramatické náklady se tedy nekonají. Zálohy jsou snad samozřejmost pro každého.

  [68] I
  Ti kdo vědí třeba znají linuxový model "late memory bindingu", který je naprostou katastrofou (viz OOM Killer). "Technologicky nejvyspělejší architekturu" POSIX může proti NT/.NET obhajovat jen člověk, který naprosto netuší, o čem je řeč.

  Proč byste chtěl čistit Registry? Čistíte si snad konfiguráky? Ve Windows nemusíte restartovat po instalaci driveru, to si jen myslíte. Po updatu knihoven naopak musíte restartovat často i na Linuxu. A nutnost reinstalace Windows je urban legend takových matláků, jako jste vy :)

  Instalaci popisujete špatně. Spuštění EXE typicky rozbalí balíček MSI a pár dalších souborů, ze kterých se pak instaluje. Zabalené do EXE je to proto, aby byl soubor jen jeden. Mohl by se distribuovat přímo MSI balíček, ale starší verze Windows nemají nainstalovaný aktuální Windows Installer. Žádné dočasné EXE ani CABy se normálně do tempu nepíší. Samozřejmě ale záleží na autorovi aplikace.

  Ovšem na Linuxu jsou instalace vyřešené skvěle. Můžete nainstalovat cokoliv na jeden klik. Tedy pokud vám to připravil autor distra v balíčku, pro správné distro a jeho správnou verzi. Jinak zkoušíte instalovat balíčky určené pro jiné distro, což obnáší svá rizika, nebo se pustíte do kompilace (přičemž na stroji kompilovaná aplikace se typicky neumí "sama" aktualizovat). A i když ten správný balíček máte, nemůžete si vybrat komponenty (jako bychom ve Windows museli instalovat celé DVD MS Office), nemůžete vybrat instalační cestu, provést během instalace nějakou základní konfiguraci (třeba zadat cestu nebo jméno serveru) atd. Informace o konfiguraci jsou uložené v binární databázi RPM, ve které se na rozdíl od Registry nikdo nevyzná, a která se čas od času zhroutí. Ale když vás to štve, můžete třeba reinstalovat :)