Blogy

  • Projekt ST - kapitola 9. - More games…

    V tomto dalším díle budeme pokračovat s výběrem zajímavých her pro Atari ST v krátkém představení. A jelikož mám rád celý život a v oblibě závodní hry, bude věnován jim. Lotus 1–2–3 Ne, nezbláznil jsem se, abych tabulkový editor považoval za hru, jen jsem trochu zneužil jeho název, protože se nám hodí pro následující trilogii. Série Lotus je jednou z nejznámějších závodních her té doby…
    3. 11. 2020 13:48 (aktualizováno)
  • Projekt ST - kapitola 8. - Hry hry hry…

    Tak a teď se dostáváme k něčemu, co nejspíš zajímá většinu lidí u starých počítačů – klasické retro gamesy. Hry co jsme hráli či obdivovali u známých, kamarádů, či jen v časopisech. Málokdo asi bude na starém HW či emulátorech pouštět starý kancelářský SW, za to ke starým peckám se rád leckdo vrací. Ať už kvůli nostalgii a vzpomínkám, tak kvůli tomu, že ty staré hry měly něco do sebe. Často nešlo o grafiku (ani nemohlo jít, byla hodně limitovaná možnostmi HW), tak musely mít hratelnost…
    27. 10. 2020 10:00
  • Projekt ST - kapitola 7. - Data

    Tak teď máme funkční počítač, máme ho čím ovládat, ale co dál? TOS je sice zajímavý operační systém, nicméně v samotné obrazovce OS se dá dělat…no skoro nic. Tedy potřebujeme dostat na počítač nějaký ten SW. A nebudeme si předem lhát, co by nás mohlo víc zajímat, než dobové hry? Zde je prostředí TOSu. Otevřené okno se soubory je už z diskety, protože v samotném systému není jinak moc co otevřít.
    20. 10. 2020 10:00
  • Daniel's File Selection Hack

    V dnešním blogpostu bych vám rád popsal jeden prográmek, takovou minimalistickou utilitku, kterou jsem si vyvinul pro vlastní potřebu a posléze se rozhodl ji distribuovat i na Internetu. Program se jmenuje „Daniel's File Selection Hack“, přičemž to slovo „hack“ je tam míněno v původnějším významu, česky bychom řekli něco jako „vychytávka“. Dále budu program označovat zkratkou dfish.
    18. 10. 2020 0:28 (aktualizováno)
  • Projekt ST - kapitola 6. - Myšky, páčky…

    Počítač máme připravený, nicméně nyní potřebujeme důležité periferie – myš a joystick. Bez těchto periférií není možné prakticky ST používat a hrát hry, takže jak se dostat k tomuto příslušenství? Ideálním případem by byla originální myš, ale jak to bývá, příslušenství je vždy k dispozici méně, než samotných počítačů (periferie se poztrácí, zničí…)…
    13. 10. 2020 10:00
  • Moje linuxová historie

    Každý z nás nějak začínal. Moje linuxová historie začíná v roce 1998. Nastupoval jsem na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity a na jejich internetových stránkách jsem se dozvěděl, že používají UNIXové systémy. O prázdninách mezi gymnáziem a vysokou školou jsem si koupil knížku „Jemný úvod do systému UNIX“ a z ní se naučil základy.
    11. 10. 2020 9:28
  • Projekt ST - kapitola 5. - Retrobrighting

    Retro, co? Věřím, že mnozí z vás tenhle pojem vidí poprvé, jiní ho znají pod dalšími názvy (rebright atp.). Co to vlastně je? Většina asi zná starší plasty světlejších barev, které na slunci a světle ztrácejí původní barvu, a získávají tóny do výrazného žluta. Některé na to trpí více, některé méně, záleží na barvě a materiálu. Zrovna plasty od firmy Atari, které používali na ST a 800XE (designově hodně podobné počítače) na tenhle neduh trpí poměrně hodně…
    6. 10. 2020 10:00
  • Minisklizeň, převážně "řádková"

    Jsem minimalista a rád používám drobné šikovné utilitky. Nehodlám sice konkurovat Softwarové sklizni, která tu na rootu probíhá v rámci klasických článků každou středu, ale rád bych představil malé pomocníky, které mi zlehčují život s Linuxem. Předpokládám, že jsou v repozitáři distribuce, tak ani nebudu dávat odkazy na stažení.
    3. 10. 2020 17:24
  • Projekt ST - kapitola 4. - Přípravy a drobnosti

    Tak zdroj máme funkční, vlastní logika počítače vypadá v pořádku, tedy je možno začít se věnovat dalším drobným činnostem. První věcí je základní deska, jelikož s ní není žádný další problém, stačí už jen pár drobností. Povrch profoukat stlačeným vzduchem (já nemaje kompresor používám plyn ze spreje) od veškerého usazeného prachu…
    29. 9. 2020 10:00
  • O kompromisech uživatelské přívětivosti

    Každému z nás se někdy při spolupráci s počítačem stalo, že si povzdechl: „Proč je to udělané právě takto? Nešlo by to jinak, ____?“ Záměrně jsem vynechal konec věty: jsou totiž dva různé povzdechy tohoto typu. Ti z vás, kteří s výpočetní technikou spíše bojují než spolupracují, si na vynechané místo doplní slůvko „jednodušeji“. Takoví lidé se často diví, proč je „kolem toho“, co chtějí udělat, tolik dalších matoucích hejblátek a věcí, ve kterých se třeba moc nevyznají…
    25. 9. 2020 23:10