Hlavní navigace

Sledování polohy vozidel PID, kde je moje letadlo

1. 4. 2020 0:00 Tomáš Tichý

Aktuální situace, v době epidemie koronaviru, není pro dopravu vůbec příznivá, přesto v oblasti letectví přichází pozitivní zpráva.

Dobrá zpráva

Operátor ITC spolu s Letištěm Praha, ŘLP a ROPIDem přišel s překvapivou novinkou. Tou je poloha letadel letících na Letiště Václava Havla na webu MPVnet.

Zatím probíhá testovací provoz, jenž by měl skončit spolu s obnovením letů na Letišti. V testovacím prostředí vše běží bez problémů. Sice množství letů na Letišti oproti běžnému stavu je značně omezen, ale vše by mělo být připraveno na ostrý provoz.

Později budou data k dispozici i v platformě Golemio. Data, na rozdíl od populárního projektu Flightradar, budou plně zdarma. Podle mluvčího ROPIDu Filipa Drápala tomuto jednání předcházela celá řada schůzek. Naštěstí ŘLP sídlící za obcí Jeneč nebylo vůbec proti.

Záběr na testovací prostředí. Letadla mají být znázorněna modrou barvou. Zde je poslední let A380 společnosti Emirates z Dubaje do Prahy.

Záběr na testovací prostředí. Letadla mají být znázorněna modrou barvou. Zde je poslední let A380 společnosti Emirates z Dubaje do Prahy.

Golemio

V Golemiu dostanou letadla jako ID vozidla v JSONu číslo 13. Zařadí se tedy hned za lodě. V případě dat dochází k malé změně struktury, kdy přibyla ještě informace o výšce z GPS přijímače na letadle. V případě zájmu poskytnou tuto informaci též autobusy. Místo evidenčního čísla se bude zobrazovat imatrikulace letadla, což je taková SPZ letadla. Podle databáze pak půjde dohledat typ a model letadla. Zde se konečně uplatní informace is_canceled. V případě velkého zájmu veřejnosti jsme připraveni navýšit množství serverů obsluhujících platformu Golemio prohlásil generální ředitel Operátora ITC Michal Fišer.

Ostatní letiště

Soukromé či nepravidelné lety z ostatních pražských letišť jako jsou Letňany či Točná přibudou až po nějaké době. Dle ŘLP je třeba ještě dořešit některé administrativní záležitosti.

Doufám, že jste se v této nelehké době alespoň trochu odpočinuli a nezapomněli jste kolikátého dneska je.

Sdílet