Hlavní navigace

Blogy

 • Postřehy odjinud

  Pracovně teď pobývám mimo republiku (jen na pár dnů). Už jsem tady poněkolikáté a tak si myslím, že je dobré se podívat na věci, které jsou tady trošku jinak, než u nás. Tou zemí, ve které teď pobývám, je Švýcarsko, konkrétně Ženeva. Asi víte, že ve Švýcarsku se mluví několika úředními jazyky a to italštinou, němčinou a francouzštinou. Protože je to ze Ženevy do Francie opravdu kousíček, hádejte, jakým jazykem se tady mluví…
  23. 4. 2008 13:13 (aktualizováno)
 • Aby Firefox nevypadal jako Popelka

  Ať se na to dívám, jak se na to dívám, zleva či zprava, Firefox na mém Macbooku moc pěkně nevypadá. Pěst na oko, pod očima monokl a tvář zkřivená kyselým výrazem (to není popelka po kocovině, to je prohlížeč, děti). Nedávno jsem ale na FirefoxFacts objevil téma vzhledu iAqua. Hurá, na to jsem čekal (kromě tabů v předvolbách, ty se jim ještě úplně nepovedly). A když k tomu připočtu, že Firefox brzy bude mít pod Macem konečně nativní vzhled formulářů, kry na severním pólu se hýbají.
  24. 4. 2008 15:31 (aktualizováno)
 • Abyste nezačali kynout...

  Každý, kdo má sedavé zaměstnání, může potvrdit, že dříve nebo později jej začnou bolet záda, začne přibývat na váze nebo se jeho končetiny odmítají hýbat a ranní dobíhání autobusu nebo tramvaje je stále obtížnější. V pátek si tedy dovoluji zvolit trochu lehčí téma, které jen zdánlivě s IT nesouvisí.
  23. 4. 2008 13:13 (aktualizováno)
 • Microsoft Windows/386, no to byly časy

  Možná to někdo znáte, pro mne to byla novinka. Staré video propagující Windows/386. Našel jsem ho celé na Googlu. Je dlouhé asi 12 minut, první polovina není příliš záživná a slouží jen pro navození atmosféry, ani není příliš znát, že se jedná o nějakou reklamu a v žádném případě už, co je jejím cílem. Asi v páté minutě už ale nastoupí Windows a OS/2 a multitasking a melodie z Mission Impossible a… no shlédněte sami: Windows 386 Promo Video.
  16. 6. 2008 11:06 (aktualizováno)
 • Když CSS WG dveře katedrály otevřelo

  O komplikovaném vývoji CSS a problémech, kterým čelí pracovní skupina pro kaskádové styly u W3C, jsem nedávno psal na Lupě v článku Quo vadis, CSS? Jako pokus o změnu k lepšímu vnímám včerejší rozhodnutí CSS WG. Pracovní skupina se částečně otevírá veřejnosti. Ono částečné otevření je založeno na tom, že všechny dosud interní diskuse vedené v nepřístupném mailing listu se budou odehrávat v mailing listu veřejném…
  24. 4. 2008 15:33 (aktualizováno)
 • Winkumentace se vyplatí

  Nebojte se, v nadpise není chyba. Chci jen naznačit, že k vytváření tutoriálů nebo uživatelských příruček často využívám program Wink. Umožní mi totiž přímo v prostředí programu zachytit všechny potřebné kroky a v reálném čase vše přímo předvést potenciálnímu studentovi. Chcete-li vytvářet dokumentaci a zároveň být při výuce velmi efektivní, zkuste dát Winku šanci.
  23. 4. 2008 13:14 (aktualizováno)
 • Přebrodit Jordán? Nebo Thunderbird?

  Přebrodit Thunderbird je auto vyráběné ve Spojených státech Ford motorovou společností. To přihlásilo výrobu do 1955 modelového roku jako dvousedadlový automobil sportovní auto; unlike povrchně podobný (a lehce dříve) Chevrolet korveta, Thunderbird byl nikdy prodáván jako plnohodnotný sportovní vůz. Ford popsal to jako osobní luxusní automobil, popis, který jmenoval nový tržní segment.
  24. 4. 2008 15:34 (aktualizováno)
 • Harry Potter a příběh skončil

  Před chvílí jsem dočetl poslední díl série, která si našla takovou řadu příznivců i odpůrců. Těch druhých zpravidla kvůli svému marketingu než obsahu. (Pozn. pro ty, kdo se na knihu chystají, pokusím se, abyste zde nenašli žádný spoiler.) Ačkoliv mi první polovina série připadla povedená, tak pátý a šestý díl byly o něco slabší (hlavně na tom šestém to bylo znát). Proto jsem sedmý díl Harry Potter and the Deathly Hallows otevíral s obavou, zda Rowlingová sestupný trend opravdu dodrží…
  24. 4. 2008 15:34 (aktualizováno)
 • Zase o kousek dál - tvorba webu

  Tak jsem zase o kousek dál při tvorbě webových stránek. Nejsem v tom žádný profík, dělám to jen pro své vlastní potěšení a pro svůj rozvoj. Ale třeba si mých skromných prací někdo všimne a podá mi pomocnou ruku jak při další tvorbě, tak i v zaměstnání. Při vytváření webů se mi osvědčil (mnohými zatracovaný) KompoZer. Jde o WYSIWYG nástroj, ovšem s přepínáním do kódu, a jde o nástupce známého NVU. Vývoj NVU byl zastaven na verzi 1.0 a z něj vznikl KompoZer, nyní ve verzi 0.7.7.1.
  31. 10. 2012 12:08 (aktualizováno)
 • Překládat a nebýt za blbce

  Poněkud čerstvé zážitky z překládání většího množství anglických řetězců mne nutí, vylít si srdíčko s uvažováním v angličtině a češtině. A nakonec není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Můžete překládat jak bůh, stejně narazíte na problémy. V článku se pokusím popsat své zkušenosti s překladem rozhraní redakčního systému Joomla ve verzi 1.5 RC1. S překlady různých programů mám celkem bohaté zkušenosti…
  23. 4. 2008 13:14 (aktualizováno)