Hlavní navigace

Pomoc! Nefunguje mi mobil

23. 4. 2008 13:05 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Každý máme spoustu známých a kamarádů, kterří se na nás obracejí ve věcech kolem spotřební elektroniky. Tu někdo kupuje DVD přehrávač, tu někdo mobil, občas i stolní nebo přenosný počítač. A když už si někdo něco pořídí, obvykle má dotazy na to, jak danou věc používat. Až se vám stane, že vás bude kamarád žádat o pomoc s mobilním telefonem, zbystřete!

Ministerstvo vnitra skrz policii rozjelo možnost blokování telefonních přístrojů pomocí tzv. blacklistu. Na stránce zde můžete zkontrolovat, zda váš telefon je nebo není blokován. Dělá se to podle jednoznačného čísla IMEI (ano slyším ty hlasy, že to jde změnit…) a telefon by po přihlášení se do sítě mobilních operátorů neměl fungovat.
Pokud potřebujete svůj ukradený telefon zablokovat, běžte na policii. Předpokládám, že s vámi sepíší protokol. Pro blokování je zapotřebí dodat doklad o koupi a také doklad s číslem IMEI (měl by stačit záruční list nebo originální krabice). Pokud půjdete na polici za někoho jiného, vezměte si i plnou moc. Občanský průkaz považuji za samozřejmost. Pokud bude váš telefon nalezen, lze provést i odblokování. Žádá-li jej ten, kdo o blokaci žádal, nemusí už nosit krabici nebo záruční list.
Informace čerpám z médií, oficiální oznámení policie by se mělo objevit zítra tj. ve středu 3.10.2007. Snad jsem to popsal správně.
Takže půjdete-li si kupovat mobil do bazaru, ověřte si, že z něj lze volat. Může být i zablokovaný. Vážně mi totiž vrtá hlavou jeden fakt – kolik lidí z vašeho okolí někdy prodalo svůj starý a nepoužívaný mobil do bazaru? Já nikoho takového neznám. A přesto v bazarech koupíte téměř cokoliv (nepočítám-li šedé dovozy) a je jich tam plno. Třeba už nebudou mít prodejci takové žně…

Sdílet