Svůj předchozí příspěvek jsem začal nostalgicky a dnes začnu stejně. Člověk se vyvíjí. Když píšete do školního sešitu ve druhé třídě, nic vám na tom nepřijde, píšete přece stejně dobře jako všichni okolo vás. Ruka občas trochu bolí, psát se nechce, ale musí. A tak píšete.
Ovšem když takový sešit najdete o deset let později, zděsíte se, zda je opravdu váš a zda jste tak hrozným rukopisem plným pravopisných chyb někdy mohli psát. A že to snad ani není možné. A že ten sešit radši někam schováte nebo raději rovnou spálíte, aby ho někdo náhodou nenašel.
Tak. Už je spálený nebo pečlivě schovaný a nikdo ho nenajde. Ale tím to nekončí. Nebezpečí na vás číhá znova. Učíte se řekněme cizí jazyk a v rozhovoru ve třídě říkáte úplné gramatické nesmysly. Za deset let už komunikujete bez problémů, a když by vám někdo pustil nahrávku z vašich prvních hodin výuky, propadli byste se možná hanbou. Naštěstí takové nahrávky nikdo nepořizuje.
Jenže tahle pravidla všude neplatí. Existuje totiž zvláštní předmět, jehož první lekce jsou pečlivě zaznamenávány pro generace budoucí. A nejdou ani schovat, ani spálit. Mluvím o webu.
Bylo pro mne totiž obrovským zděšením, když jsem v indexu Archive.org (ten Americký projekt archivující celý web) našel navěky uložené své první webové stránky. Jsem si připadl, jako když by můj sešit z druhé třídy někdo našel, otevřel na tom nejnepovedenějším místě a dal za školní vitrínu i s mojí jmenovkou.
Vytvořil jsem je asi před deseti lety pomocí Netscape WYSIWYG editoru na Win3.11. Ten měl už tenkrát tu krásnou funkci Publish, kam jste jen zadali parametry FTP účtu a on váš výtvor nahrál na školní server. Dnes vypadají jako by je vytvořil možná desetiletý kluk, jen s tím rozdílem, že mě tenkrát bylo už dvacet!
Vzpomněl jsem si při tom na svou glosu o chybujícím Timovi a rozšíření webu a jen mne to přesvědčilo, že prostě musí být pravdivá.
A co vy? Visí někde na Archive.org váš první web, váš sešit z druhé třídy, který byste nikomu raději neukazovali? Nepochlubíte se???
na archive.org asi ne, ale pomník mé webové minulosti je zde:
http://mujweb.atlas.cz/www/kajencik/
povšimněte si data aktualizace, asi má atlas docela dobré zálohování :-)
Tento web je pro mě také specifický tím že dokud bude fungovat na atlasu tak bude vypadat tak jak je teď neboť heslo jsem samozřejmě už dávno zapomněl :-)
no... ono to dnes není zase o tolik lepší než to bývalo, ale jak se říká, méně je někdy více ;-), moje současné stránky:
To, co zbylo z mého prvního webu, je zde: http://www.mujweb.cz/www/mercy/download.html :-) Většinu jsem už dávno smazal a po přečtení tohoto článku toho docela lituju.. :-)
Prvni taborove stranky editovany pod notepadem....
http://web.archive.org/web/20010711053145rn_1/www.volny.cz/jiri_c/
O co jde ?
Pokud je cilem Webu pouze poskytovat nejake informace, nac se zbytecne placat s graficky dokonalymi strankami ?
Cesky hydrometeorologicky ustav (http://www.chmu.cz) ma Web take jak z pocatku 90.let a vpodstate nikomu to nevadi. Jde o to, jak uzitecne informace tam najdete. Uprimne receno, nekdy mne graficky dokonale stranky s ruznymi menicky a serepetickami spis vadi - kolikrat bych daleko vic ocenil treba pouhy primitivni seznam linku nez se proklikaval napomadovanymi nesmysly.
mm, ja se priznam ze zrovna stranky chmu.cz mi docela vadi. Ne snad ze by informace na nich nebyly dohledatelne, ale je to krajne nepohodlne. Navic je tu naprosto nulova invence ve zpusobu prezentace informaci. Samozrejme nejen strohym textem lze podat komplexni informace. chmu by se mel ucit alespon od new.meteo.pl jak se to ma delat (netvrdim ze i meteo.pl nema rezervy, ale je to ve srovnani s chmu sto a jedno).
Fakt to chces videt?
http://kralik.davpe.net/obrazky/screen1.jpg
http://kralik.davpe.net/obrazky/screen2.jpg
made by FrontPage
2 mm:
Kukni na http://www.shmu.sk/ mozno prehodnotis nazor na http://www.chmu.cz
tak i ja jsem diky tvemu prispevku po letech nasel starou verzi sveho webu priblizne z roku 2002 ( http://web.archive.org/web/20020402054410/http://gds.oceany.cz/ ), skoda ze jsem se nedopatral k jeste starsi verzi:-(. Nova verze je www.pc-guru.cz
Tento web jsem udělal v roce 1995, pak jsem na něm pracoval asi ještě v roce 1996 (ale ksichtově to vypadalo stejně) a od té doby jsem na něj nešáhl. Nicméně správci nebyli tehdy natolik krutí, takže na serveru vydržel až do doby náhrady serveru, tedy do roku 2002.
Na archive jsem našel verzi z roku 1999:
http://web.archive.org/web/19990129044602/www.vsb.cz/~g94478/
Ale slabší povahy upozorňuju, že je to fakt dost brutální.
Ještě doplnění: Ten web jsem tehdy dělal v editoru vi (alespoň nějakou část) na UNIXu, myslím, že se ten systém jmenoval DECsys. To bylo mé první seznámení se s UNIXem a na nějakou dobu jsem od UNIX-like systémů zase utekl a vrátil se až v roce 1999 k RedHat Linux. A když tak koukám, tak jsem na něj asi musel ještě šáhnout v roce 1998, kdy jsem tam asi doplnil počítadlo.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 21 126×
Přečteno 20 743×
Přečteno 19 039×
Přečteno 18 520×
Přečteno 18 018×