Blogy

  • Django framework: Struktura a základy vývoje (nejen) webových aplikací

    Django je vyspělý webový framework napsaný v jazyce Python, který podporuje extrémně rychlý vývoj společně s dodržováním principů dobrého návrhu. Snaží se co nejvíce automatizovat a drží se principu DRY (z anglického Don't Repeat Yourself — neopakuj se). Po definování struktury datových modelů v Pythonu, které si ukážeme, lze ihned využívat bohaté databázové API. Automaticky je k dispozici luxusní rozhraní pro správu dat, tzv. „admin“…
    28. 11. 2011 15:11 (aktualizováno)
  • Zprovoznění vlastního linuxového webového a poštovního serveru

    Chcete uvést do provozu firemní či soukromý síťový server poskytující webové stránky a obstarávající elektronickou poštu pro Vaše uživatele? V tomto kursu se krok za krokem dozvíte, jak na to. Během toho Vám budou vysvětleny principy fungování operačního systému Linux, síťových služeb a dalších oblastí vztahujících se k tématu, vše s praktickými ukázkami. Naučíte se také základy správy fungujícího systému Linux.
    17. 10. 2011 9:37
  • Jazyk Python prakticky

    Python je stále populárnější programovací jazyk, který vám dovolí rychle přenést nápady a požadavky do fungujících programů či spojovat existující systémy. Je vhodný pro drobné skripty i rozsáhlé projekty. Nováčci od prvních setkání s jazykem sami přicházejí s nápady, jak jej využít ke zvýšení své pracovní výkonnosti.
    3. 2. 2012 8:11 (aktualizováno)
  • CyanogenMod 7.1 na ZTE Blade

    Před týdnem vyšel CyanogenMod 7.1. Počkal jsem pár dní a včera jsem provedl instalaci do svého ZTE Blade. Jaké jsou zkušenosti? CyanogenMod 7.1 je k dispozici asi týden, ale já jsem se k instalaci do svého ZTE Blade dostal teprve včera. Byla naprosto triviální, ze stránky k tomu určené jsem si stáhl všechny tři soubory: samotný systém, Google Apps (ano, tady je i Market) a vylepšený Google Talk. Všechno jsem hodil na kartu do adresáře ROM.
    24. 11. 2011 11:29 (aktualizováno)
  • Google Talk si sám nastavuje citlivost mikrofonu

    Nemám rád automatické věci, které se snaží být chytřejší než uživatel. Naposledy jsem měl problém s Google Talkem. Občas telefonujeme s některými kolegy pomocí Google Talk. Je to velmi jednoduché, stačí stáhnout jeden balíček, nainstalovat plugin do prohlížeče a už to funguje. Krásně běží audio i video, kvalita je perfektní a umí to i videokonference s více lidmi. Mám to vyzkoušené a je to moc šikovné.
    13. 10. 2011 22:13 (aktualizováno)
  • Jeden nepovedený útok

    Kdysi dávno jsem u kamaráda viděl, jak se hlásil do phpMyAdminu na jeho serveru. Zadal nějakou naprosto šílenou URL a byl tam, žádné přihlašování. Je tajná URL adresa k webovskému administračnímu rozhraní (k čemukoli) dostatečným zabezpečením? Samozřejmě že není, ale je to úplně jedno…
    13. 10. 2011 14:53 (aktualizováno)
  • Klávesnice: koho tohle napadlo?

    Klávesnice je obvykle nepodstatná stokorunová záležitost, ale její významná funkce je, aby se na ní dobře psalo. Nevím jak je to dlouho, ale od určité doby se rozmohly klávesnice s plochými klávesami u notebooků (i netbooků). Podle nabídek eshopů jsou to běžné levné notebooky. Klávesy jsou jako beztvaré kostky bez průhybu pro bříško prstu.
  • Pár zajímavých čísel z Google

    Narazil jsem na zajímavý web, kde Google prezentuje některá čísla týkající se vyhledávání a reklam. Věděli jste třeba, že… Celkem 16 % dotazů pro vyhledávač je zcela unikátních a zadaných poprvé. Denně Google odpoví na více než miliardu vyhledávacích dotazů. Průměrně je odpověď vyřízena za čtvrt sekundy. Průměrně musí odpověď cestovat 2400 kilometrů zpět k uživateli. Za posledních osm let Google vyřídil 450 miliard unikátních dotazů. Více než polovina dotazů nepochází z USA…
    12. 10. 2011 11:56 (aktualizováno)
  • Krotíme telefon s Androidem

    Lidé, kteří používají chytré telefony převážně na práci, často řeší, jak svůj telefon také spravovat. Pokud máte značku HTC, používáte HTC sync. Pokud Samsung, existuje software Kies. Často se ale stává, že dodávaný software nefunguje jak by měl či nemáte ten správný a jediný podporovaný OS. Je čas se poohlédnout po univerzálnějším řešení. To existuje a navíc se objevila nová, funkcemi ještě nabitější verze.
    12. 10. 2011 9:55 (aktualizováno)
  • Tvůrčí psaní pro každého 3

    O předchozích dílech Tvůrčího psaní Markéty Dočekalové jsem se tu už kdysi zmiňoval. Oba dva díly se líbily, tak jsem se začetl i do třetího. Třetí díl se z celkové série poněkud vymyká. Soustředí se na specifickou formu psaní – psaní scénářů pro televizi. Oproti předchozím dílům se prakticky nevěnuje psaní jako takovému, ale problematice, kterou psaní pro televizi přináší počínaje složením typické televizní redakce a konče autorským zákoníkem.
    12. 10. 2011 0:51