Nemám rád automatické věci, které se snaží být chytřejší než uživatel. Naposledy jsem měl problém s Google Talkem.
Občas telefonujeme s některými kolegy pomocí Google Talk. Je to velmi jednoduché, stačí stáhnout jeden balíček, nainstalovat plugin do prohlížeče a už to funguje. Krásně běží audio i video, kvalita je perfektní a umí to i videokonference s více lidmi. Mám to vyzkoušené a je to moc šikovné.
Problém ale je, že se to snaží být moc blbuvzdoné, což je obecně dobře, ale tady je to na škodu. Plugin se totiž snaží sám podle vstupu nastavit citlivost mikrofonu a průběžně si ji reguluje. Bohužel ten algoritmus občas funguje dost podivně, což potvrzuje hromada internetových diskusí, kde si uživatelé stěžují.
Já mám hodně citlivý mikrofon a Talk postupně zvyšuje citlivost až téměř k maximu a už ji nesnižuje. Takže po chvíli dopadnu tak, že mám mikrofon naplno a je tak přebuzený, že mi není rozumět. Hledal jsem tedy způsob, jak toto chování potlačit a nechat nastavení mixéru na manuálně navolených (a prakticky ověřených) hodnotách. V klikací konfiguraci (velmi chudé) pluginu nic není, ale naštěstí je možné volbu nastavit jednoduše v konfiguračním souboru.
Stačí do souboru: ~/.config/google-googletalkplugin/options
připsat jeden řádek:
audio-flags=1
Není třeba ani restartovat prohlížeč a Google Talk už nebude na nastavení mikrofonu sahat.
Dost zvlastni chovani. Obvykle tyhle veci pomalu steluji citliviost k nejake hodnote a te se pak snazi drzet podle toho, jak clovek zrovna rve. A to az do doby, nez clovek treba kychne a nasledne ho na druhe strane neni nekolik minut slyset. O postupnem zvysovani a zadnem snizovani citlivosti slysim poprve. Asi bug, ktery by bylo dobre nahlasit.
[1] Ano, takhle by mi to taky přišlo logické. U mě se to ale chová tak, že když jsem potichu, citlivost pomalu roste. Pak ale začnu mluvit a už to neklesá nebo možná velmi mirně, ale ne dostatečně. Ve finále se to pohybuje někde kolem hodnoty 85 až 90, ale to je daleko za hranicí přebuzení. Optimální hodnota je jen 25.
Pane Krcmari!
Mnohokrat dekuji! Mam Acer AsprireOne s Ubuntu 11.04, vse funguje k me naproste spokojenosti, jenom musim manualne nastavit jenom jeden kanal interniho mikrofonu, aby byl zvuk slyset a tenhle bug mi neumoznoval google-talk pouzivat, protoze si to vzdy prenastavil na oba kanaly a ja nebyl slyset..
Dekuji mnohorat!
"... naštěstí je možné volbu nastavit jednoduše v konfiguračním souboru. Stačí do souboru ... připsat jeden řádek"
Klasický linuxák. Když je k něčemu potřeba jen jeden příkaz, přepínač, řádek, je to jednoduché, a to i tehdy, když člověk hledáním strávil pár hodin, případně se musel i udeřit hlavou o zeď.
[4] Ano, ale důležité je, že to je možné vůbec udělat. Pokud by taková volba v konfiguráku nebyla vůbec, měl bych prostě smůlu. Není moje vina, že Google nedal do toho programu grafické zaklikávátko.
Navíc připsat jeden řádek do souboru snad není problém ani pro windowsáka, který je zvyklý pohybovat se po registrech, které jsou podstatně nepřehlednější.
A na to, že jsem „klasický linuxák“, jsem hrdý. :-)
[5] Tak to sedí. Linuxáci jsou sice hrdí lidé, ale také jsou celí blahem bez sebe, když jejich slavný software nabízí alespoň nějakou cestu, byť sebeobskurnější, jak ho nastavit tak, aby byl vůbec použitelný. Snad se moc nespletu, když panu Krčmářovi vysvětlím, že autorovi příspěvku [4] pravděpodobně nešlo o adorování Windows registry na úkor textových konfiguračních souborů. Zřejmě jen chtěl prostřednictvím sžíravé ironie upozornit na fakt, že se již nějaký ten pátek nacházíme ve 21. století a že by tuto skutečnost mohli autoři software zohlednit ve svých výplodech tím, že jejich nastavování bude uživatelsky přívětivé. Např. Skype má obdobnou volbu v nabídce „Nastavení“, v sekci „Zvuková zařízení“ a příslušné zaškrtávátko nese hrdý titulek „Automaticky nastavit mikrofon“. Osobně to považuji za přijatelné a pochopitelné řešení na úrovni. Jestli je toto nastavení uloženo ve Windows registry, textovém .ini souboru nebo v jiném propritetálním formátu je mi jako uživateli celkem lhostejné. Proč něco takového není považováno za normální i ve světě Linuxu?
[6] Souhlasím s tím, že by to tam mělo být. Podle mě je to jen snaha o „blbuvzdornost“ té aplikace - čím méně toho uživatel nastaví, tím méně toho může rozbít a tím méně se toho bude bát. Někdy je to ale na škodu, jak je vidět i na tomhle případě. Pak nám nezbývá než zjistit nějakou nedokumentovanou funkci, která nás zachrání. Třeba to Google do příští verze už dá.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 110 304×
Přečteno 89 109×
Přečteno 72 413×
Přečteno 57 815×
Přečteno 54 175×