Hlavní navigace

Blogy

 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 17.díl - Gnome - 42 odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec.

  Popis videa Link na tento díl a materiály Odkaz: https://youtu.be/cNmYBWblra0 Podklady: https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/220501-gnome Fórum: https://forum.arch-linux.cz/ – Gnome sekce Popis videa Gnome – Jednoduché, krásné, elegantní desktopové prostředí. Nejrozšířenější DE v současných distribucích, určené k okamžitému použití, cílené na nováčky – s minimem konfigurace a uživatelských voleb.
  15. 6. 2022 20:31
 • Učebnice Java pro úplné začátečníky (2)

  Dovoluji si vám představit druhé vydání originální učebnice jazyka Java. Za pomoc s odbornou korekturou děkuji tímto Katedře teoretické informatiky z FIT ČVUT. Kniha ve formátu PDF má 154 stran velikosti A5 a obsahuje přes 110 barevných ukázek kódu, ilustrací, grafů a screenshotů. Výklad je určen primárně studentům středních škol, ale inspiraci tam najdou nepochybně i mnozí zkušenější čtenáři.
  20. 6. 2022 16:33 (aktualizováno)
 • Klasifikace EKG křivek - výlet do světa neuronových sítí

  Tak jsem si jednou řekl, že by nebylo špatné se procvičit v návrhu a využítí neuronových sítí. A nejlépe se to dělá, pokud si člověk vybere nějaký reálný problém. Takto řečeno je to hodně široký pojem. Co by to ale mělo být? Chtěl jsem si vyzkoušet nějaký klasický klasifikační problém, tedy něco v oblasti supervised learning. Navíc jsem se chtěl podívat na to, jak si neuronová síť poradí s extrakcí vlastností ze surových dat…
  13. 5. 2022 0:00
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 16.díl - Openbox - Borgská kostka

  Popis videa Link na tento díl a materiály Odkaz: https://youtu.be/E2aQfZNbPF0 Podklady: https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/220427-openbox Fórum: https://forum.arch-linux.cz/ – openbox sekce Popis videa Openbox – velikostně malý, rychlý window manager. Specializovaný na floating layout a pokročilou uživatelskou konfiguraci v xml. Konfiguraci je možné editovat přímo v dobře popsaných souborech a API nebo pomocí GUI *box nástrojů…
  2. 5. 2022 20:51
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 15.díl - KDE na plný plyn

  Popis videa Link na tento díl a materiály Odkaz: https://youtu.be/vclZ7RSdzoQ Podklady: https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/220327-kde Fórum: https://forum.arch-linux.cz/ – KDE sekce Popis videa KDE je desktopové prostředí pro masy. Kvalitní prostředí, animace, rozsáhlá konfigurace. Nicméně efektivita a ergonomičnost prostředí není dostačující. Tato nahrávka ukazuje základy konfigurace KDE a jeho přizpůsobení tak, aby odpovídalo standardům ergonomie a zlepšení efektivity práce prostředí.
  31. 3. 2022 8:42
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 14.díl - Awesome Ricing 2

  Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/KDJbas2FVXM https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/211207-awesome-ricing Popis videa AwesomeWM patří k nejlepším window managerům s podporou vyššího programovacího jazyka Lua. Tato druhá část ricing dílu pečlivě popisuje demonstrační project Multicolor Theme rc.lua, theme.lua a fishlive knihovnu…
  18. 3. 2022 18:22 (aktualizováno)
 • Detekce anomálií v auditních záznamech - časové řady

  V předchozím díle jsem se pokusil z velkého množství auditních záznamů vybrat takové, které se od ostatních významým způsobem odlišují, a mohou být tedy považované za anomálie. Zda taková anomálie znamená poruchu systému nebo jeho zneužití, to prozatím ponechme stranou. Při vyhledávání anomálií jsem se zaměřil na obsah (vlastnosti) každého záznamu samostatně.
  18. 3. 2022 0:00
 • Detekce anomálií v auditních záznamech

  Ve třetím pokračování svého povídání o sledování událostí v aplikaci jsem vytvářel auditní záznamy a ty pak zapisoval do SQL databáze. Je to asi jeden z obvyklých způsobů, jak s nimi nakládat. Vzniká tak docela velká databáze auditních záznamů, které mohou velice rychle dosáhnout stovek tisíc či miliónů řádků.
  11. 3. 2022 0:00
 • Spring Boot Actuator - metriky a aplikační koncové body

  Článek je pokračováním Spring Boot Actuator – sledování stavu aplikace. Metriky provozu aplikace Detailní popis vlastností Spring Boot Actuator pro tuto oblast najdete v kapitole: 6. Metrics. Příklady pro tuto kapitolu najdete v jraska1/jv-actuator-examples/example-03. Nyní již máme představu z čeho je aplikace poskládaná, v jakém prostředí běží, a nakonec také o tom, jak fungují její části a aplikace jako celek.
  18. 2. 2022 0:00
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 13.díl - Awesome Ricing 1

  Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/FCxd5id77c4 https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/211207-awesome-ricing Popis videa AwesomeWM patří k nejlepším window managerům s podporou vyššího programovacího jazyka Lua. V našem seriálu již máte dostatek zkušeností pro plný ricing pokročilého prostředí AwesomeWM. Tento první díl seznamuje se základními koncepty pokročilého grafického designu pomocí patternu MVC…
  12. 2. 2022 13:32