Hlavní navigace

Blogy

 • Projekt ST - kapitola 3. - Rozchodíme to?

  V této kapitole se dostáváme k tomu největšímu neznámému – dokáži vůbec počítač opravit? U nefunkčního stroje lze uvažovat nad vícero druhy závad, z nich asi nejhorší by byla celková nefunkčnost základní desky. V tom případě by to znamenalo začít procházet schémata, vzít si logickou sondu a pak jít čip po čipu a zkoumat, zda na jednotlivých pinech se nacházejí takové stavy, které očekáváme.
  22. 9. 2020 10:00
 • Nenechte se zmást odstíny růžové aneb pozor na pandemické grafy

  Data by se neměla skrývat, proto je taky fajn mít otevřená data. A je dobře, když jsou k nim přibaleny hezké vizualizace. Jenže co když nás ty grafy matou? Na jaře letošního roku jsem byl docela nadšený sledováním dat ohledně pandemie. Tedy, jsou to z mnoha důvodů dost nepřesná data, která slouží spíše k velmi hrubé orientaci. Nicméně je ohromně fascinující si natáhnout všechna letošní čísla do R a prozkoumat.
  21. 9. 2020 12:58 (aktualizováno)
 • Projekt ST - kapitola 2. - Rozborka

  Tak počítač je na stole, a co s ním tedy dále? Otestován, a skutečně nefunkční, jak bylo avizováno – absolutně žádné známky života, zvuk či problik napájecí LED. Tedy odpovídající popisu. Je tedy čas na rozborku. Nicméně elektrotechnický servis si necháme na nějakou další kapitolu – v této se nejdřív podíváme na mechanickou sestavu počítače.
  15. 9. 2020 10:00
 • Projekt ST - kapitola 1. - Proč, nač a co s tím?

  Každý začátek je nějaký. Někdy lehký, někdy těžký, někdy obávaný. Já jsem dlouho snil o těch dokonalých počítačích z mého dětství – doma jsem měl bráchův osmibitový 800XL, ale pokaždé, když se mi dostal do ruky tehdejší počítačový časopis – Excalibur, tak jsem v duchu slintal nad obrázky z mnohem lepších strojů – Amig, STček a 386 až prvních Pentií. A ten pocit poznat tyhle zajímavé stroje setrval dodnes. Počítače měly tenkrát duši…
  14. 9. 2020 9:33 (aktualizováno)
 • Ztráta soudnosti v IT

  Dorazilo ke mně pdf s popisem nějaké pozice.  Popis pozice má 16 neprázdných řádků – plus rozmazané logo – cca pár set znaků. Nicméně toto pdfko má 1MB. Vygenerováno MS wordem 2007. A co je ještě úžasný – u písmen je upozornění, že dokument obsahuje písma, která v něm nejsou přibalena. Tak si říkám, kolik lidí v IT rozumí svojí práci.
  21. 8. 2020 17:31
 • Revitalizace notebooku Dell Latitude 830

  Doma jsem měl roky nepoužívaný notebook Dell Latitude 830 2GB RAM – v dobrém stavu, nicméně nepoužívaný. Kupovaný nový v roce 2008 (na notebooku je ještě licenční nálepka pro XPčka), a v roce 2012 jsem jej odkoupil za zůstatkovou cenu. Odjakživa jsem na něm měl Linux, který tam běhal parádně, nicméně pro otce, kterého v 70 už nechci přeučovat na LibreOffice, jsem tam nainstaloval Windows 7. Office se ještě daly používat, ale jakákoliv administrace, aktualizace byla utrpení…
  23. 7. 2020 15:03 (aktualizováno)
 • Učebnice Java s webovými příklady na třídě Element

  Úvodem bych rád poděkoval redakci portálu Root.cz za zveřenění zprávy o zahájení předprodeje učebnice jazyka Java a děkuji také čtenářům za všechny komentáře, které mě přiměly k napsání tady tohoto blogu.  Ukázkové příklady k připravované knize tvoří servlety jednoho Maven projektu, který se spouští příkazem jako webová aplikace na kontejneru Jetty. Pro eliminaci textových řetězců s HTML kódem se využívá třída Element z webového modulu volně šiřitelné knihovny Ujorm…
  30. 11. 2020 9:52 (aktualizováno)
 • Octopus Scanner malware kompromituje projekty s otevřeným zdrojovým kódem pro GitHub

  Tým GitHub Security Incident Response Team (SIRT) varoval před malwarovou kampaní, která se šíří na GitHub prostřednictvím kompromitovaných Java projektů. Existence kampaně vyšla najevo počátkem března, kdy bezpečnostní výzkumník kontaktoval tým o sadě úložišť, které aktivně slouží pro šíření malwaru.
  1. 6. 2020 20:53
 • Sledování polohy vozidel PID, kde je moje letadlo

  Aktuální situace, v době epidemie koronaviru, není pro dopravu vůbec příznivá, přesto v oblasti letectví přichází pozitivní zpráva. Dobrá zpráva Operátor ITC spolu s Letištěm Praha, ŘLP a ROPIDem přišel s překvapivou novinkou. Tou je poloha letadel letících na Letiště Václava Havla na webu MPVnet.
  1. 4. 2020 0:00
 • Sledování pohybu osob v mapách.cz

  Seznam integroval do své mobilní aplikace mapy.cz funkci pro sledování polohy nazvanou ZASTAV COVID, která má pomáhat uživatelům v těchto „nebezpečných“ virových dnech. Popravě úplně nerozumím, jak by mohla komukoli pomoct notifikace, že předevčírem prošel okolo nakažené osoby, protože bez indikace od praktického lékaře nebo hygienické stanice stejně nikdo nikoho neotestuje. Ale to nechme stranou…
  27. 3. 2020 13:28 (aktualizováno)