Hlavní navigace

Blogy

 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 3.díl - Arch Linux Base Instalace

  Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/gpIFaCIB9Cg https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/210906-arch-instalace Popis videa Základní instalace Arch Linux krok za krokem s detailním vysvětlením. Blog informace Z předešlého dílu použijeme náš připravený Virtualbox s Arch Linux ISO. Nyní již můžeme přistoupit k instalaci základního systému.
  26. 9. 2021 12:49
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 2.díl - Virtualizace

  Popis videa Link na tento díl https://youtu.be/LOMXEppGMXU Popis videa Použití virtualizace pro testování našich prvních krůčků v Linuxu. Příprava prostředí pro instalaci Arch Linuxu. Blog informace Jak již bylo řečeno v úvodu seriálu, postupně projdeme veškeré nutné aspekty pro detailní nastavení a pochopení systému šitého na míru. 
  23. 9. 2021 8:40
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz

  Slovo úvodem Můj táta, kterému je 72 let, se rozhodl, že přejde na Linux. Počítačům celkem rozumí, párkrát to i zkoušel, ale vždy se mu to nějak nepovedlo. Je pravda, že mu taky nikdo nepomohl a hlavním problémem byla zejména jazyková bariéra – angličtina. Já používám GNU/Linux už minimálně 15 let, vím, že ale není jednoduché začít a hlavně vůbec není jednoduché učit základy. Přesto jsem se rozhodl, že mu pomohu. 
  23. 9. 2021 8:22 (aktualizováno)
 • Kam s prázdným tonerem? A proč by vám na tom mělo záležet?

  O ekologické likvidaci tonerových kazet se u nás prakticky nemluví. Ročně se přitom do České republiky přivezou 2 miliony tonerových kazet, které celkem váží asi 2 tisíce tun. Velká část z nich skončí na skládkách. Přístup státních institucí ani současná legislativa situaci nezlepšují. Proto se spolu se zpracovateli elektroodpadu snažím firmám i domácnostem poradit, jak s tonerovými kazetami zacházet co možná nejzodpovědněji.
  9. 9. 2021 10:26 (aktualizováno)
 • Dannyho linuxová galerie

  tato linuxová galerie pochází přibližně z let 2001 – 2004 a ukazuje, jak tehdy vypadalo grafické uživatelské rozhraní tohoto operačního systému. Pikantní je, že daný počítač v té době nebyl ani připojený k Internetu (čili na něm z dnešního pohledu vlastně „nebylo co dělat“) a stejně jsem si s ním pořádně vyhrál. Zkoušel jsem různé window manažery a v nich různé skiny. V dnešní době mají tyto snímky obrazovky nádech nostalgie.
  2. 7. 2021 10:56 (aktualizováno)
 • Nové Dannyho webové stránky

  Ahoj, tento post bude krátký a čistě informační: nová Dannyho homepage je k dispozici na snadno zapamatovatelné adrese http://www.danielsoft.cz/ .
  30. 6. 2021 17:04
 • HTML report v jazyce Java na pár řádků (dokončení)

  V minulém blogu jsem prezentoval tvorbu tabulkového HTML reportu s AJAX filtrováním a uživatelským řazením sloupců – pomocí několika málo řádků kódu zapsaných do jediného příkazu jazyka Java. Využil jsem k tomu třídu ReportBuilder z frameworku Ujorm. Dnes bych vám rád ukázal, jak lze do buněk takové tabulky vkládat formátovaný obsah a doplním některá další vylepšení. Jak bude výsledná tabulka vypadat?
  19. 8. 2021 21:58 (aktualizováno)
 • Domácí wifi mesh pomocí Xiaomi Mi Router AX1800

  Bydlím v půlce dvojdomku a rozhodl jsem se, že celý dvojdomek pokryji signálem wifi. Možností jak to udělat je víc. Typy zařízení Existují následující typy zařízení, které by mi s daným úkolem pomohly: Wifi Extender Wifi Router Wifi Access Point Wifi Extender je ta nejhorší možnost. Pro svou funkci využije půl pásma a do sítě přináší chaos a nestabilitu. Bylo mi tedy jasné, že budu potřebovat Router nebo Access point a očekával jsem, že nebudu muset řešit, který z nich to bude…
  28. 4. 2021 19:49
 • HTML report v jazyce Java na pár řádků

  Dnes vám představím jednoduchý tabulkový HTML report vytvořený pomocí pouhých třinácti řádků zdrojového kódu zapsaných do jediného příkazu jazyka Java. Předpokládejme přitom, že služba pro získání dat už existuje. Pokud budeme chtít uživatelům nabídnout také jednoduché (sekvenční) filtrování obsahu tabulky s řazením sloupců, implementace vezme ještě pár řádků navíc. Pro případnou optimalizaci filtrování však bude třeba sáhnout hlouběji do backendu…
  25. 6. 2021 17:03 (aktualizováno)
 • Jednoduché webové stránky s AJAX v jazyce Java

  V době kolem covidového Silvestra roku 2020 jsem vytvořil prototyp jednoduché webové stránky s podporou AJAX s cílem eliminovat Java vývojáře od Javascriptu a ideálně také od textových HTML šablon. Vývojář se však neobejde bez znalosti struktury HTML stránky ani bez znalosti CSS selektorů. Původní řešení jsem trochu zobecnil, vybrané části přenesl do frameworku Ujorm a výsledek předkládám zde pro vaši další inspiraci. 
  4. 4. 2021 14:08 (aktualizováno)