Hlavní navigace

Blogy

 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 6.díl - Quad Boot

  Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/wj06–4Y7Pkk https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/210916-quad-boot Popis videa Tento díl obsahuje plné nastavení reálného desktopu se čtyřmi operačními systémy s výběrovým dialogem pro zvolení, který systém si při spuštění počítače vybrat. Jedná se tedy o quad booting (dual booting je pouze pro dva operační systémy)…
  20. 10. 2021 16:35
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 5.díl - DWM a X.Org

  Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/Z9grvRgriX4 https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/210915-xorg-dwm-basic Popis videa Tento 5. díl pojednává o instalaci Xorg a dynamického tiling window manager DWM. Provede Vás postupně základní instalací v OS Arch Linux a seznámí se základním ovládáním prostředí. Ve finále budete mít systém nachystán pro svou běžnou práci a budete se moci pustit do studia systému Linux.
  10. 10. 2021 14:37 (aktualizováno)
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 4.díl - Virtualbox Arch Nastavení

  Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/LAN3lbgDWP4 https://github.com/raven2cz/tux/blob/ma­in/210913-vbox-arch-nastaveni/vbox-arch-nastaveni.org Popis videa Díl pojednává o nastavení konzolového rozlišení a fontu (tty). Dále pak nastavení Virtualbox Services pro dynamickou změnu rozlišení, sdílenou schránku a sdílení souborové složky. Doplňuje některé důležité body z minulého dílu…
  7. 10. 2021 15:08
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 3.díl - Arch Linux Base Instalace

  Popis videa Link na tento díl a materiály https://youtu.be/gpIFaCIB9Cg https://github.com/raven2cz/tux/tre­e/main/210906-arch-instalace Popis videa Základní instalace Arch Linux krok za krokem s detailním vysvětlením. Blog informace Z předešlého dílu použijeme náš připravený Virtualbox s Arch Linux ISO. Nyní již můžeme přistoupit k instalaci základního systému.
  26. 9. 2021 12:49
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz - 2.díl - Virtualizace

  Popis videa Link na tento díl https://youtu.be/LOMXEppGMXU Popis videa Použití virtualizace pro testování našich prvních krůčků v Linuxu. Příprava prostředí pro instalaci Arch Linuxu. Blog informace Jak již bylo řečeno v úvodu seriálu, postupně projdeme veškeré nutné aspekty pro detailní nastavení a pochopení systému šitého na míru. 
  23. 9. 2021 8:40
 • TUX: Svět Linuxu od Raven2cz

  Slovo úvodem Můj táta, kterému je 72 let, se rozhodl, že přejde na Linux. Počítačům celkem rozumí, párkrát to i zkoušel, ale vždy se mu to nějak nepovedlo. Je pravda, že mu taky nikdo nepomohl a hlavním problémem byla zejména jazyková bariéra – angličtina. Já používám GNU/Linux už minimálně 15 let, vím, že ale není jednoduché začít a hlavně vůbec není jednoduché učit základy. Přesto jsem se rozhodl, že mu pomohu. 
  23. 9. 2021 8:22 (aktualizováno)
 • Kam s prázdným tonerem? A proč by vám na tom mělo záležet?

  O ekologické likvidaci tonerových kazet se u nás prakticky nemluví. Ročně se přitom do České republiky přivezou 2 miliony tonerových kazet, které celkem váží asi 2 tisíce tun. Velká část z nich skončí na skládkách. Přístup státních institucí ani současná legislativa situaci nezlepšují. Proto se spolu se zpracovateli elektroodpadu snažím firmám i domácnostem poradit, jak s tonerovými kazetami zacházet co možná nejzodpovědněji.
  9. 9. 2021 10:26 (aktualizováno)
 • Dannyho linuxová galerie

  tato linuxová galerie pochází přibližně z let 2001 – 2004 a ukazuje, jak tehdy vypadalo grafické uživatelské rozhraní tohoto operačního systému. Pikantní je, že daný počítač v té době nebyl ani připojený k Internetu (čili na něm z dnešního pohledu vlastně „nebylo co dělat“) a stejně jsem si s ním pořádně vyhrál. Zkoušel jsem různé window manažery a v nich různé skiny. V dnešní době mají tyto snímky obrazovky nádech nostalgie.
  2. 7. 2021 10:56 (aktualizováno)
 • Nové Dannyho webové stránky

  Ahoj, tento post bude krátký a čistě informační: nová Dannyho homepage je k dispozici na snadno zapamatovatelné adrese http://www.danielsoft.cz/ .
  30. 6. 2021 17:04
 • HTML report v jazyce Java na pár řádků (dokončení)

  V minulém blogu jsem prezentoval tvorbu tabulkového HTML reportu s AJAX filtrováním a uživatelským řazením sloupců – pomocí několika málo řádků kódu zapsaných do jediného příkazu jazyka Java. Využil jsem k tomu třídu ReportBuilder z frameworku Ujorm. Dnes bych vám rád ukázal, jak lze do buněk takové tabulky vkládat formátovaný obsah a doplním některá další vylepšení. Jak bude výsledná tabulka vypadat?
  19. 8. 2021 21:58 (aktualizováno)