Hlavní navigace

Blogy

 • Máte třetí vlnu? A mohl bych ji vidět?

  Pandemické vlny zřejmě nemají žádnou definici. Jde vlastně jen o shodu vlády, médií, lidu, že tomuhle kopečku na grafu budeme nějak říkat. Pojmenování vyvolává dojem, že jsme něco poznali a provedli nějakou akci (aspoň tedy ono pojmenování). No a tak se stalo, že se pacienti ptají, jestli bude čtvrtá vlna.
  22. 1. 2021 21:02 (aktualizováno)
 • Dragon Quest XI: Skvělé tahové RPG

  Ke svým čtyřicátým narozeninám jsem si od rodiny „objednal“ Nintendo Switch a stihnul jsem na něm zahrát nějaké ty hry. Nejvíce se mi zatím líbilo RPGčko Dragon Quest XI. Mám docela problémy s postřehem, takže jsem byl vděčný za to, že souboje probíhají na tahy a nikoli v reálném čase. Také příběh, který hra nabídla, byl zajímavý, zůstal v „pohádkovém“/„fantasy“ rámci, aniž bychom však přišli o dějové zvraty či originální prvky.
  18. 1. 2021 19:20
 • Úprava DOCX dokumentu v Apache Camel

  Tak jsem narazil na jeden zajímavý problém, a sice úprava DOCX dokumentu v Java aplikaci.  V podstatě dostanu dokument jako byte stream, potřebuji v něm upravit text (v tomto případě vyhodit vadné reference), a opět jej odeslat jako byte stream.  Vzhledem k tomu, že v rámci implementace často používám Apache Camel, volba padla na něj.
  16. 1. 2021 13:21
 • Sliding puzzle - skládání kostiček

  V rámci procvičování na CodingGame jsem narazil na problém, do jehož řešení jsem dost zabředl. Jedná se o řešení hry Sliding Puzzle, tedy skládání kostiček do správného pořadí s využitím jednoho prázdného místa. Toto je zadání úkolu Vlastní bádání nad problémem bylo dost zábavné, proto bych se rád o něj podělil. Tady si můžete sami připomenout, jak ta hra funguje
  14. 1. 2021 21:01 (aktualizováno)
 • Instalace Kali Linuxu na WSL2 ve Windows 10

  Kali Linux je distribuce založená na Debianu. Hlavně je používaná pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování. Nicméně je zajímavá i pro laiky. Tím, že balíčky odvozuje od testovací verze Debianu, tak je vlastně aktuálnější, než klasický Debian bývá. A navíc obsahuje šikovné nástroje pro získávání informací, takže se hodí i na takové lehké domácí oťukávání vlastních sítí.
  13. 1. 2021 10:43 (aktualizováno)
 • Server

  Testovací server běží v malé instanci AWS Lightsail. Běží na Node.js / express. Osvědčily se mi moduly: express-static-gzip, který umí posílat statické soubory zaGZIPované / zaBrotliované (index.html, index.html.gz, index.html.br). Parcel, kterými generuju aplikace, má plugin, který to takto bundluje greenlock. Naprosto esenciální věc pro https, řeší to na pozadí veškerou péči o LetsEncrypt. cookie-session passport a passport-google-oauth20 cors
  8. 1. 2021 11:20
 • Analytika

  Chci se zbavit otravné cookie lišty, takže padlo rozhodnutí vyhodit Analytics. Nahradíme je něčím otevřeným a hostovaným na vlastním serveru. Nakonec se ukázali dva hlavní kandidáti, Matomo a OWA. Vyhrálo Matomo, přechod bude snazší. Na serveru běží Express, Matomo je ale PHP. Po zvažování jsem se rozhodl použít Express jako proxy (navíc řeší https) a Matomo hostovat na LEMP.
  8. 1. 2021 11:21 (aktualizováno)
 • PF 2021 od Dannyho

  1. 1. 2021 11:20
 • Projekt ST - kapitola 12. - Závěr projektu

  Projekt ST se nachýlil ke svému konci. Nezbývá než, než se nad ním zamyslet a shrnout své postřehy stran celého počítače a absolvovaných procedur. Jak jsem na začátku uvedl, tento projekt vznikl z důvodu, že mám rád staré počítače a jelikož jsem se ke svým vysněným strojům nemohl dostat jako dítě, tedy v době jejich největší slávy, udělal jsem si radost nyní.
  24. 11. 2020 10:00
 • Projekt ST - kapitola 11. - Kabelový kabaret

  V předposlední kapitole se pověnujeme nepříliš záživnému, ale neméně důležitému tématu – propojovacím kabelům. Prvním kabelem, který k počítači potřebujeme, je napájení. To u těchto modelů ST s integrovaným zdrojem je problém úplně nejmenší. Používají totiž dodnes běžný konektor C13, takže stejný kabel, jako PC. Je to komfortní, a nemusíte mít žádnou externí kostku.
  17. 11. 2020 10:00