Blogy

  • Seznámení s SQLite

    Autor: Martin Kumst – www.kumst.net – martin.kumst@seznam.cz Motivace Sám jsem se s projektem SQLite seznámil poměrně nedávno a musím říci, že se mi velice zalíbil. Také lituji toho, že jsem jej neobjevil již dříve, protože bych si jeho použitím pro některá nasazení usnadnil život a ušetřil nemalé množství práce. Doufám, že vám následující text tento šikovný projekt přiblíží a třeba bude inspirací k tomu, že sami SQLite zkusíte a třeba i někde nasadíte.
    6. 4. 2016 19:37 (aktualizováno)
  • Conky a LUA - TV program

    Modul pro Conky zobrazující právě vysílaný pořad na vybraných stanicích. Pokud máte dvb-t kartu v PC, spustí se ve VLC stanice po kliknutí na její název (nutno doplnit frekvence, podle vašeho příjmu) Tento modul je sice funkční, ale stále jej považuji za testovací (2 večery – narychlo splácaný skript). Prosím vás o případné poznatky chování modulu (i návrhy ohledně dalších modulů).
    17. 3. 2016 7:22 (aktualizováno)
  • Conky a LUA - počasí

    Modul pro Conky zobrazující předpověď počasí pro ČR. Skript modulu stačí vložit na konec již uveřejněného základního nastavení LUA skriptu a do tabulky ‚modul‘ zadat název modulu. Název modulu naleznete za nápovědou v proměnné: /---pre local name = „pocasi“ \--- Skript modulu: function modul_pocasi() -----
    8. 3. 2016 7:36 (aktualizováno)
  • Conky a LUA - disky

    Modul pro Conky zobrazující lokální disky, připojené oddíly (lvm a crypt) – není nastaven na sledování raid polí. Skript modulu stačí vložit na konec již uveřejněného základního nastavení LUA skriptu a do tabulky ‚modul‘ zadat název modulu. Název modulu naleznete za nápovědou v proměnné: /---pre local name = „disky“ \---
    8. 3. 2016 7:38 (aktualizováno)
  • Conky a LUA - network

    Modul pro Conky zobrazující běžné síťové zařízení, jeho provoz a nastavení.  Skript modulu stačí vložit na konec již uveřejněného základního nastavení LUA skriptu a do tabulky ‚modul‘ zadat název modulu. Název modulu naleznete za nápovědou v proměnné: /---pre local name = „network“ \--- Skript modulu: func
    8. 3. 2016 7:38 (aktualizováno)
  • Conky a LUA - procesy

    Modul pro Conky zobrazující top procesy řazené podle využití cpu, paměti, cpu času. Skript modulu stačí vložit na konec již uveřejněného základního nastavení LUA skriptu a do tabulky ‚modul‘ zadat název modulu. Název modulu naleznete za nápovědou v proměnné: /---pre local name = „procesy“ \--- Skript modulu…
    8. 3. 2016 7:39 (aktualizováno)
  • Conky a LUA

    Už je to nějaký pátek, kdy jsem postřehl existenci vysokoúrovňového jazyka LUA. Byť jsem po roce 2000 v C a C++ již nic nenapsal, zkusil jsem provětrat mozkové zavity, především kvůli Conky, který si s LUA skriptovacím jazykem vcelku rozumí. Nutno předem podotknout, že následující skript (pokud jej použijete) funguje jen s LUA verzí 5.1. Tuto verzi máte v systému, pokud jste instalovaly balík ‚conky-all‘…
    7. 3. 2016 18:38 (aktualizováno)
  • Jak stáhnout multimediální obsah z internetu

    Někdy nastanou situace, kdy je vhodné nebo přímo žádoucí uložit multimediální obsah z internetových médií pro pozdější zhlédnutí. Používáte-li Firefox, lze s nadsázkou říci, že obsah v něm přehraný je možné uložit. Varování: stahováním multimediálního obsahu můžete porušovat autorská práva. Tento popis má sloužit k edukativním účelům.
    8. 3. 2016 7:41 (aktualizováno)
  • Umělá nebo naučená inteligence?

    Všiml jsem si, že se za umělou inteligenci v extrémním případě považuje i schopnost počítače vyhledat cokoliv ve velké databázi, která vychází z lidských schopností. Člověk má vlastně naučenou inteligenci na základě znalostí a dovedností předchozích generací. Jen mizivé procento populace dokáže na základě vědomostí a logických souvislostí vytvořit něco nového. Může to být v oblasti vědy nebo třeba jen schopnost hrát dobře šachy…
    21. 2. 2016 13:03 (aktualizováno)
  • Já a elektronické knihy aneb přelomový rok 2016 : Výběr

    Čtu knihy. Čtu poměrně dost knih. Protože dojíždím do práce MHD a na cestě strávím cca 40 minut, je to denně docela dost času. Už před několika lety jsem si pro tyto „čtecí“ účely zakoupil čtečku elektronických knih na bázi e-inku. Byl jsem s ní poměrně spokojen, jenže se u ní projevily mechanické problémy – mačkání tlačítek pro obracení stránek ne vždy funguje a celkově byla už taková dýchavičná. Dozrál asi čas k tomu, vyměnit čtečku za novou. Ale za jakou? 
    15. 7. 2016 11:28 (aktualizováno)