Hlavní navigace

Audio na Ubuntu Studio a na Lubuntu

21. 5. 2018 10:58 (aktualizováno) Přemysl Svoboda

Tento příspěvek navazuje na diskuzi na zdejším fóru z roku 2015 . Od té doby jsem pokročil a dospěl k určitým poznatkům, které by mohly zajímat ostatní uživatele Linuxu. Formu blogu jsem použil na základě doporučení administrátora fóra.


1. Byl odstraněn problém s Ubuntu Studio, které převádělo 24 bitový zvuk na 16 bitů.
S řešením přišel na jedné diskuzi dustin .
Já jsem toto řešení vyzkoušel na Ubuntu Studio 16.04.3 LTS, podrobný návod i řada měření je ZDE . Jde o změnu default-sample-format u PulseAudio z s16le na s32le.
Měřil jsem to Artou pod Wine vnitřní smyčkou (bez vlivu zvukovky) a dosáhl jsem THD+N=0,000015%=-136,5 dB.

Předpokládám, že popsané řešení by mělo fungovat i pro ostatní verze Ubuntu. Nejjednodušší je to vyzkoušet pomocí Arty, je to užitečný program se snadnou obsluhou. Sepsal jsem i stručné informace o Artě , je to sice pro Windows, ale  na Linuxu pod Wine je to stejné.

 Rozdíl mezi 16 a 24 bity sice při poslechu téměř neslyším, zjistil jsem jen trochu vyšší šum při poslechu na velkou hlasitost. Testuji to hlavně proto, abych zjistil případné nekorektnosti v nastavení zvukového řetězce. Řada zvukovek je nyní 24 bitových a bylo by škoda, aby se to nevhodným nastavením redukovalo na 16 b.2. Pro domácí audio jsem vybral Lubuntu + JACK Audio Connection Kit + Calf Studio Gear.
Jack umožňuje propojování komponent interními (virtuálními) kabely, což je velmi užitečné.
Calf Studio
je balík cca 40-ti pluginů všech myslitelných audio komponent s jednotným vzhledem a ovládáním.

ukázka

ukázka

 Ukázka zapojení při přehrávání dat z CD pomocí Adacious , eliminace nedostatků mého sluchu a reprobedýnek Yamaha NS-G30 pomocí parametrického EQ a záznam datové kopie zdroje pomocí QJackRcd. Vpravo dole je vidět propojení komponent virtuálními kabely pomocí Jacku.

Obojí lze provozovat i na Ubuntu Studio, které ale obsahuje PulseAudio, což je v takovém případě zbytečné, když už se používá Jack. Pro základní ovládání používám AlsaMixer, který sice vypadá primitivně, ale jeho ovládání mě připadá přesnější. Také jsem pod Lubuntu naměřil nejlepší hodnotu THD+N = 0,0000061% = –144,29dB, což je prakticky rovno teoretické hodnotě pro 24 bitů.

Samozřejmě tyto hodnoty už nikdo není schopen slyšet, je to jen míra přesnosti řetězce Arta – Wine – emulace WDM – Alsa – Jack – Calf Analyzer – a zpět.

Výhodou Lubuntu je také to, že neobsahuje žádné zbytečnosti, co člověk potřebuje, to si snadno nainstaluje. Zatížení (staré Core 2 Duo) je cca 20% CPU.

Mojí komplikovanou cestu od audia na Windows k audiu na Linuxu  popisuji na blogu https://premsvo.wordpress.com/ . Cílem bylo nahradit odcházející HiFi věž a vše ovládat z PC (nyní používám Calf Studio místo LV2Racku):


cílové řešení 

Určitě se to vyplatilo, možnosti i stabilita jsou významně lepší než u Win a přestaly mne zlobit praskající potenciometry, zlobící přepínače a nenačítající mechanika CD na staré věži.

Instalaci Lubuntu včetně audio komponent pro úplné začátečníky popisuji ZDE.

Sdílet