Hlavní navigace

Blogy

 • Často kladené dotazy čili FAQ

  Bývá dobrým zvykem se ve společnosti neznámých lidí alespoň trochu uvést. Já k tomu použiji tento článek. Pokusím se podrobněji uvést svou osobu a pohnutky, které mne vedly k založení tohoto deníčku. Článeček (ač vyšel původně v roce 2007) je postupně aktualizován. Poslední aktualizace byla provedena v srpnu 2010.
  24. 8. 2010 10:23 (aktualizováno)
 • Změna tapet v nastaveném čase v Gnome

  Návod je platný pro Ubuntu 7.04 Feisty Fawn, ale lze ho použít i pro další distribuce s GUI Gnome. Účelem této utilitky je jisté oživení pracovní plochy – žádnou jinou funkci nemá. 1) Zajistěte, že máte nainstalovaného Crona: v Synaptic > Hledat > do vyhledávače napsat „cron“ a spouštěného Crona…
  31. 10. 2012 12:12 (aktualizováno)
 • Jaký byl ručníkový den

  Minulý pátek jsem se zúčastnil akce ručníkový den. Koupil jsem si pro tu příležitost nový ručník v zářivých barvách (přeci jen mé stávající ručníky mi nepřipadly dostatečně vhodné pro nošení v lepší společnosti) a vyrazil s ním do pátečního dne. Byl jsem zvědav na večerní pražský sraz všech stopařů. Nezklamali, již v pět hodin byly u Letenského zámečku plné dva stoly a další a další stopaři přicházeli. Tak jsme postupně zaplnili asi šest stolů. Celkem přišlo odhadem necelých osmdesát lidí.
  26. 1. 2008 23:15 (aktualizováno)
 • Story z Google Story

  Před několika týdny vyšel český překlad knihy Google story autorů D.A. Vise a M. Malseeda. Na Lupě jste si mohli před týdnem přečíst její recenzi. Kniha se velmi dobře čte, nezaměřuje se příliš na technické aspekty Googlu, jako spíše na lidi, jejich příběhy a motivace, což já mám rád. Našel jsem v ní plno zajímavých momentů, které jsem chtěl někam poznamenat. Snad někoho zaujmou a třeba i motivují k přečtení knihy.
  30. 4. 2008 10:31 (aktualizováno)
 • A nezapomeňte si v pátek ručník!

  Tento pátek (25. května) je ručníkový den. Fanouškové Stopařova průvodce po Galaxii od Douglase Adamse nejspíš tuší. Ručníkový den je poctou panu Adamsovi, a protože Stopařův průvodce je dílem poněkud netradičním (alespoň my fanouškové si to myslíme), je i tato pocta skládána poněkud netradičním způsobem.
  26. 1. 2008 23:15 (aktualizováno)
 • Canvas - Doom ve vašem prohlížeči

  Nedávno jsem psal, proč je canvas připraven pro web. Dnes si ukážeme několik dalších ukázek použití canvasu, možná někoho inspirují. (Skoro)Doom v canvasu Posledně jsem ukazoval Canvascape, zárodek enginu pro procházení 3D prostorem v canvasu. Ovšem Philip Taylor se svým Canvex nabízí rovnou Dooma v prohlížeči. Zatím ještě nemá implementované potvůrky, které byste mohli střílet, ale 3D prostředí již má svou úroveň; skáčete přes sudy, dveře se před vámi otevírají, běháte po schodech atd.
  24. 4. 2008 15:45 (aktualizováno)
 • Nejvyšší webová stránka v televizi

  O nejvyšší webové stránce se tu už psalo dost. I to, že je možná na nic. Nebojte, už o ní přestanu psát. Alespoň na nějakou dobu 8-). Tohle je poslední spot. Slibuji. Kdo by ale před dvěma týdny předpokládal, že se zrovna tahle CSS hříčka dostane až do odpoledních zpráv televize Nova. záznam ze zpravodajství příp. AVI (5 MB)
  1. 6. 2007 17:32 (aktualizováno)
 • Perličky o HTML a CSS

  Adopce specifikace HTML5 konzorciem W3 proběhla tento týden a během čekání na revizi celé specifikace tu máme pokračování oblíbeného spotu perličky z HTML-WG. Trváte na tom, že specifikace CSS je dokonaná? /---pre CSS styles are the result of a pretty arbitrary set of decisions in committee meetings. (I know, I've been on the CSSWG for ~7 years.) \---
  24. 4. 2008 15:50 (aktualizováno)
 • Závislost na Linuxu?

  Může vzniknout závislost na Linuxu? Na konkrétní distribuci? Konkrétně Ubuntu? To jsou otázky, které si poslední dobou pokládám… Od té doby, co jsem si nainstaloval Ubuntu a začal jsem pronikat do tajů této distribuce, potažmo do tajů Linuxu, si připadám jako „nemocný“. Ve Windows jsem tohle nezažil, prostě jsem je bral a beru jako běžný (rozuměj nejrozšířenější) operační systém a nikdy jsem neuvažoval o tom, že by mě nějak ovládly, nějak mi změnily život.
  31. 10. 2012 12:12 (aktualizováno)
 • Guimp - nejmenší webová stránka na světě

  Po nejvyšší webové stránce na světě tu máme pro změnu tu nejmenší webovou stránku. Ministránka je veliká celých 18×18 pixelů, vlastně je malá celých 18×18 pixelů. A jmenuje se: guimp.com Na takový miniweb se toho již z pochopitelných důvodů moc nevejde, udělejme si takový minipřehled. Z minititulky proklinete na minirozcestník do miniflash a minihtml minisekce…
  24. 4. 2008 15:53 (aktualizováno)