Hlavní navigace

Blogy

 • CSS po 50 letech? Anebo ne?

  Je možné, že CSS tu nebude 50 let a budeme potřebovat nový stylovací jazyk, který bude jednoduchý z uživatelské stránky a zároveň mocnější a rozšiřitelnější z pohledu designu a implementace. Pravděpodobně odvozený od CSS. Ovšem nikoliv CSS jako takové. Dan Glazman, tohoto času předseda CSS WG v Why (some) standards fail.
  5. 8. 2009 8:00 (aktualizováno)
 • Raritky z Jamenda

  Vítejte u občasníku mých objevů z Jamenda. Stále je tam totiž co objevovat a rád se s vámi o své úlovky podělím. Osobně mám na hudbu docela velké nároky a v mnoha případech jdu prostě proti proudu. Takže co jsem si připravil dnes? Na úvod začnu věcí, kterou jsem si několikrát poslechl a musím říci, že je to obdivuhodná skládačka stylů a hudebních nápadů (i když někdy takových tuctových) ale prostě ten zpěvákův hlas je nepřekonatelný. Umělec vystupuje pod jménem Anchor Mejans…
  30. 7. 2009 0:11 (aktualizováno)
 • CSS3 rozšíří možnosti obrázků, přidá podporu pro sprity

  Od příchodu nových předsedů CSS WG jsme si již mohli zvyknout, že se CSS3 rozšiřuje o další moduly (odhadem rychlostí 1 modul za čtvrt roku). Nedávno zveřejněný modul CSS Image Values má název vhodný spíše pro zmatení nepřítele, ovšem nejedná se v zásadě o nic jiného, než o zavedení podpory spritů do CSS.
  5. 8. 2009 8:00 (aktualizováno)
 • Debian a jeho pravidelný dvouletý cyklus

  Vývojáři Debianu se rozhodli učinit rázný krok a vnést trochu pořádku do vydávání nových verzí. Debian tak bude mražen v pravidelných cyklech. Od vývojářů Debianu přišla zajímavá novinka: Debian přechází na pravidelný dvouletý cyklus, což znamená, že testing bude mražen vždy v prosinci lichého roku. Debian Squeeze se tedy začne stabilizovat už na konci letošního roku.
  10. 10. 2011 11:27 (aktualizováno)
 • Internet je pre každého! Plná demokracia!

  Viac hláv, viac rozumu. Určite to poznáte. Keď je ale niečo rozšírené naozaj vo veľkom, platí taktiež „viac hláv, viac nerozumu“. Alebo výrok Goebelsa: „Čím väčšia lož, tým viac ju treba kričať do sveta!“. Píšem tieto písmená preto, lebo mi pravidelne prichádza HOAX. Už to nie je pomoc 12 ročnému dievčatku či peniaze od AOL za každé poslanie pre nejakú tu charitu. Moderný trend sú rôzne HOAXy plné nenávisti. Konkrétne mi prišli takéto „klenoty“…
  22. 7. 2009 13:53 (aktualizováno)
 • MarkItUp widget pro Django

  Začal jsem vytvářet widget pro Django, který zobrazuje markitup editor pro textarea. Samotný kód zatím není nijak obsáhlý a funguje jen pro jazyk Textile, ale vzhledem ke struktuře použitého editoru jsem s tím strávil pár hodin. Do budoucna musím dořešit: Náhled Další jazyky: MarkDown, Html Překlad rozhraní (tady budu muset sáhnout do zdrojáku editoru)
  19. 7. 2009 1:59 (aktualizováno)
 • Django - Optimalizace SQL dotazů

  Už jsem chtěl nadávat na způsob, jakým Django pracuje s relací 1:N, naštěstí to byl klasický RTFM problém. Django debug toolbar umožňuje (krom dalších věcí) sledovat SQL dotazy, které framework poslal do databáze, jejich četnost i časovou náročnost, s jeho pomocí jsem tedy zjistil, že něco není v pořádku, když jsem ve výpisu viděl 4 duplicitní dotazy.
  19. 7. 2009 0:01 (aktualizováno)
 • Recenze knihy Planeta Google

  Planeta Google s podtitulem „O troufalém plánu jedné firmy organizovat všechno, co známe“ je relativně čerstvý překlad od Computer Pressu. Randall Stross napsal originál v roce 2008. Computer Pressu se povedl relativně rychlý překlad a jedná se tak o nejaktuálnější knihu o Googlu v češtině. Probírá poměrně velké spektrum témat…
  25. 12. 2009 19:40 (aktualizováno)
 • Když vás doba semílá

  Toto je jen drobný zápisek „čertící“ se nad tím, že abych mohl získat relevantní výsledky nějaké ankety (neřeším chyby a poťouchlíky), musím ji také dobře připravit, hlavně na straně podkladů pro rozhodování. bez nich pak anketa nemá valný smysl. Ale patrně je za tím vším i cosi jiného. Server cdr.cz se rozhodl, že se svých čtenářů zeptá, zda chtějí na jeho stránkách nasadit nový design…
  16. 7. 2009 12:14 (aktualizováno)
 • IE paradox aned co se děje u prohlížečů

  Vypadá to, že na podzim bude mít IE6 znovu větší podíl na trhu prohlížečů než IE7. Vzniká tak malý prohlížečový paradox, který co má paměť sahá, nikde jinde nenajdeme a kdo ví, možná se v historii prohlížečů již nebude opakovat. Pokud se podíváme i na další prohlížeče, je vidět, že nejpoužívanějším je Firefox řady 3 (pokud počítáme na verze – v globálním součtu je nejpoužívanějším pochopitelně IE). Časem by jej mohl předehnat IE8, ale nejdříve tak začátkem příštího roku.
  16. 7. 2009 19:33 (aktualizováno)