Hlavní navigace

Blogy

 • Dostal jsem krásný dort s tučňákem

  Moje okolí už mě opravdu velice dobře zná a ví, že sbírám všechno, co se nějak týká tučňáků. K Vánocům jsem od babičky dostal tučňáčí lampičku a k narozeninám jsem teď obdržel dortík. Už je to asi opravdu posedlost, protože doma máme různé plyšáky, obrázky, sošky, od Vánoc i zmíněnou lampičku, samozřejmě všechny možné osušky, hrnky a další věci z butiku a podobně…
  4. 8. 2009 9:38 (aktualizováno)
 • Chcete pro nás psát o hrách?

  Už šest let vychází na Rootu pravidelná páteční série o počítačových hrách. Vystřídalo se u ní několik autorů (včetně mě) a nyní je opět autorská pozice neobsazená. Chcete to zkusit? Pravidelná série o hrách začala vycházet 8. srpna 2003, tedy téměř před šesti lety. Vlastně jsem ji zahájil já článkem o hře Tuxracer, kterou jsem napsal na žádost tehdejší redakce (to jsem byl ještě externí autor). Série od té doby vychází docela pravidelně a vedle Sklizně je to jedno z nejdelších pásem na Rootu.
  8. 4. 2009 14:44 (aktualizováno)
 • Proč nechci, aby byl svobodný software všude

  I když titulek vypadá kontroverzně, nehledejte za tím nic zvláštního. V posledních několika dnech jsem dostal pár hlášení o tom, jak řádí škodlivý software. V konečném důsledku mne to přivedlo na téma tohoto příspěvku. Mí známí, kolegové a rodinní příslušníci mne už dlouhá léta vyhledávají a ptají se mne na to, jaký software používat. Obvykle je to kvůli tomu, že chtějí mít dobrý pocit z toho, že mají vše v pořádku a také kvůli tomu, aby ušetřili.
  8. 4. 2009 13:57
 • Houston, máme problém!

  Po tom, čo som opakovane schytal kritiku toho môjho zeleného zázraku, a tiež po tom, čo som bol nie len svojou maličkosťou dokopaný znížiť počet programov na hlavnom Greenie CD, som narazil na dávny problém. Veľmi dávny – multimédiá. Pridať nejaký prehrávač či odobrať, to sa dá. Urobiť dobré riešenie pre každého, to sa dá – len to potom už práve pre každého nie je.
 • Když si vývojář obhajuje svůj názor

  Již před nějakou dobou jsem napsal článek, který popisoval to, co se mi nelíbí na nové verzi OpenOffice.org. Jsem velkým příznivcem svobodného software, ale mrzí mne, když tyto projekty vykazují známky skoro arogantního chování k uživateli. Ve zmiňovaném článku jsem popsal několik výhrad, jednou z nich byla i docela „hnusné“ chování Windows instalátoru OpenOffice.org. Protože jsem se o vývoj této (dle mého) chyby zajímal, docela mne zarazilo, co se kolem ní strhlo.
  7. 4. 2009 7:56 (aktualizováno)
 • Aktualizované: Akú distribúciu si vybrať? Odpovie Vám tento test!

  Aktualizované: V novej verzii 0.3 je 30 bodov a samozrejme viac otázok. Prosím, otestujte. A: Tých Linuxov je tak veľa, aký si dať na začiatok? Rozmýšľal som Slackware alebo Red Hat B: Neblbni a daj si Ubuntu – Nedávno som na niečo podobné narazil. Ako ste určite pochopili, ide o jednoduchý rozhovor dvoch ľudí – ktorý majú tak iné skúsenosti, ako aj… vlastne v tých skúsenostiach je hlavný rozdiel :)
  7. 4. 2009 22:13 (aktualizováno)
 • Firefox: panda červená alebo ohnivá líška?

  Na úvod duel… Firefox je pre Vás… Na stránke http://gs.statcounter.com/#brow­ser_version-eu-weekly-200904–200913)., ktorá sa dostala medzi správičky, sa píše, že Firefox vo verzií 3 predbehol (skoro) najnovší Internet Explorer v Európe. Aj keď sú pomery a rôzne čísla vždy tak trochu nepresné a umelé, treba uznať, že pre open-source prehliadač je to úspech.
  4. 4. 2009 0:31 (aktualizováno)
 • Objevil jsem Xobni

  Pokud používáte produkty Microsoftu i na poli mailovém (tj. Outlook), možná znáte nekonečně trvající operace vyhledávání mailů podle odesílatele či nějakého klíčového slova. Alespoň pro mne je to horor. Před časem jsem však objevil zdatného pomocníka. Následující článek je určen převážně lidem, kteří Outlook používají a to buď ve verzi 2003 nebo 2007. Pokud se vám zdá jméno Xobni těžko zapamatovatelné a divíte, co je to za patvar, zkuste si jej přečíst pozpátku a je vše jasné…
  2. 4. 2009 14:16 (aktualizováno)
 • Zákulisí ankety COS 2009

  Zjistil jsem jednu zajímavou věc o kterou se chci s vámi podělit. Pracuji ve firmě, která si najímá „externí“ uklízečku na úklid kanceláří. Občas se stane, že zůstanu v práci déle a pak vás nemine možnost, potkat naši cleaning lady. Jsem člověk zdvořilý a tak s ní občas prohodím pár slov. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že stejná paní uklízí v kanceláři Petra Krčmáře.
  1. 4. 2009 8:05
 • Slováci (ne)počúvajú slovenskú hudbu... prečo???

  Je prvého apríla a akurát ja hustím do vážnej témy… to som celý ja… Ktosi múdry už veľa rokov dozadu povedal – „všetko je na nete“. Niekto sa s týmto stotožňuje, niekto nie. Z oveľa neskoršieho dátumu je múdra veta „všetko je na Youtube“. Tak som sa rozhodol, že sa trochu v ňom pohrabem, a vyhrabal som pár vecí, ktoré určite minimálne 95% Slovákov nepozná…