Hlavní navigace

Pro koho bude Chrome OS?

23. 11. 2009 14:38 (aktualizováno) Petr Krčmář

Chrome OS od Google je venku, už se objevují první obrazy a začíná se vylepšovat a vymýšlet. Pro koho ale takový operační systém vlastně bude? Budou uživatelé něco takového chtít?

Koncepce operačního systému Chrome OS od Google je určitě hodně nová a neotřelá. Pro některé uživatele by mohla být přínosem naprostá bezúdržbovost (jako u DVD přehrávače), absence virů, rychlost startu a podobně. Nevýhody jsou samozřejmě také jasné – video na tom prostě nesestříháte.

Smysl je ale jasný – na cesty, na psaní, na Facebook, na maily a další věci používej Chrome OS, na pořádnou práci máš doma stolní počítač. Myšlenka ne úplně špatná, ale je otázka, jestli něco takového bude uživatelům stačit.

Pokusil jsem se oprostit od postoje nestandardního uživatele a nadšence a zamyslel jsem se nad tím, jak by k takovému systému přistoupil průměrný uživatel, který u počítače tráví většinu času procházením veselých mailů a psaním na Facebook.

Na netbook

Za Chrome OS stojí myšlenka, že by se nasazoval především na netbooky a podobná ultrapřenosná zařízení. Bohužel Linuxu se na netboocích příliš nedaří a nemá teď smysl rozebírat, čí je to vina. Uživatelé jsou prostě konzervativní až hanba a když jim dáte vybrat jestli chtějí systém A, systém B nebo Windows, automaticky bez otázek chtějí Windows. Neptají se, nezajímají, prostě Windows.

Je jasné, že Chrome OS jde úplně jinou cestou, Google představuje jistou exkluzivní značku a tím, že se nejedná o klasický desktop, by mohl vzniknout úplně nový segment trhu netbooků. Osobně o tom trochu pochybuji, stejně budou uživatelé chtít Windows, aby si na nich mohli upravit fotky v kradeném fotošopu. Taková je bohužel realita.

Na PC místo Windows

V podstatě stejná situace jako na výše popsaných netboocích, o to horší, že na klasickém PC nebo velkém notebooku běhají Windows poměrně slušně a tím méně je pro uživatele důvodů nahrazovat je něčím jiným. Tudy to určitě nepůjde.

Jako dualboot

Někteří pozorovatelé věří, že se Chrome OS prosadí v dualbootu vedle Windows. Ať už na druhém diskovém oddíle nebo třeba přímo na základní desce. Takový koncept není nový, existuje řada podobných řešení jako třeba Splashtop. K dispozici je to už delší dobu a já znám několik lidí, kteří mají právě Splashtop na desce a nepoužívají ho. „Proč bych měl, když tam mám Windows?“

Mě osobně se ten přístup líbí kvůli bezpečností – přebootovat se do Splashtopu dá třeba při přístupu do banky. Jeden můj známý ani nevěděl že na Asus desce něco takového má a když jsem mu to ukázal, řekl jen „Zajímavé.“ a stejně to od té doby nepustil.

V tomto ohledu podle mě neexistuje reálná výhoda, kterou od podobných novinek uživatel očekává. Výhody typu: je to open source, je to bezpečné, startuje to rychle; podle mě nejsou takové výhody, kvůli kterým stojí za to opouštět prostředí oblíbeného systému. Uživatelé jsou už prostě takoví.

Na specializované zařízení

Jednou z možností nasazení jsou vyloženě specializovaná zařízení. Nedávno se například objevil ARM netbook za 1300 Kč, který je velmi malý, dlouho vydrží a stojí pár korun. Do takovéto krabičky by se Chrome OS určitě hodil, ale otázka je, jestli se podobné netboočky vlastně masově rozšíří.

Cena je samozřejmě lákavá, běžný uživatel se ale velmi rychle zeptá, jestli na tom běží Windows. Pokud mu odpovíte že ne, protože to má jinou architekturu, pravděpodobně tím skončí veškerá debata. Cena je ovšem tak zajímavá, že by se při správném tlaku mohl vyvinout úplně nový segment přenosných stroječků na internet, které by se nemíchaly (ani mezi uživateli) do segmentu notebooků. Jak ale dlouhodobě pozoruji míchání netbooků a notebooků v hlavách uživatelů, dost o něčem podobném pochybuji. Nakonec by to stejně podle mě skončilo tak, že si uživatel koupí „notebook za 1300 Kč“ a pak bude nadávat, že mu na tom nejede to a to. Můžete vysvětlovat, ukazovat, poučovat, všechno marné, prostě je to „notebook na prd“.

Jako dualboot s jiným procesorem

Tady vidím jedinou skutečně reálnou šanci na nasazení. Podobný notebook nedávno představil Dell. Jedná se o Latitude Z, což je běžný x86 notebook, který ale navíc obsahuje ještě procesor ARM. Vy si při startu zvolíte, kterou „základní desku“ nastartujete a podle toho vám i naskočí příslušný systém.

Tady existuje jedná zásadní hmatatelná výhoda pro uživatele – ohromná výdrž na baterie. Zatímco s Windows můžete (v případě jmenovaného Latitude Z) pracovat jen čtyři hodiny, pokud přebootujete na ARM (a potenciálně tedy i Chrome OS), můžete se prohánět po počítačových vodách déle než 24 hodin. V takovém případě je podle mě uživatel ochoten přemýšlet, jestli se mu náhodou nevyplatí vyměnit pohodlí za takovou výdrž. Tedy alespoň dočasně, než najde zásuvku.

Tak nebo jinak

Já osobně nejsem proti nasazení takového systému mezi běžné uživatele, ulevilo by se mnoha stranám: uživatelům by to přestalo padat, admini by přestali řešit nesmysly na straně uživatelských PC, nebylo by třeba aktualizovat systém a všichni by byli šťastní. Je jasné, že v současné době je možné takto počítač provozovat.

Anketa

Ve kterých oblastech má podle vás Chrome OS šanci?

Probléme ale podle mě je právě v uživatelích. Zkušenosti jsou bohužel naprosto jasné – uživatelé jsou konzervativní a tvrdohlaví a nebudou chtít jen tak pro nic za nic opustit zaběhnuté koleje. Samozřejmě bych se v tomto směru rád mýlil a přeji Chrome co nejvíce úspěchů.

Sdílet