Hlavní navigace

Články označené nálepkou Vývoj

 • Vývoj modelem One Man Show

  Řada projektů a programů je vyvíjena pod svobodnými licencemi. Je to fajn, ale pokud na daném projektu dělá jen jeden člověk, může to mít za následek řadu problémů. V poslední době se také několikrát stalo, že ten nejdůležitější nechce/nemůže dále vyvíjet, což má za následek, že se s ním vezou všichni nadšení uživatelé, kteří jen užívají a nemohou/nechtějí vývoj převzít.
 • Programovací jazyky tady u nás a programovací jazyky tam u nich

  Dnes pro zamyšlení přikládám několik screenshotů z Google Insights. Legenda: Vývoj hledání názvů programovacích jazyků v USA: Vývoj hledání názvů programovacích jazyků u nás: Vývoj hledání názvů programovacích jazyků v Indii: Grafy dávám jen k zamyšlení – bez dalších komentářů.
  1. 2. 2010 10:03
 • Umíte najít dobré knihy k tématu? A zkusili jste možnosti Amazonu?

  Jsem knižní fanda a dokážu trávit čas procházením knihkupectví, e-shopů a hledáním knižních skvostů. Nedávno jsem objevil netradiční způsob, jak prostřednictvím Amazonu najít zajímavé knihy k tématu. Není třeba si nic objednávat, stačí na Amazonu mít účet. Amazon si totiž trochu hraje i na sociální síť. Jakmile jsem si vytvořil profil, mohl jsem přidávat přátele, vytvářet seznamy, udržovat kalendář akcí atd.
  16. 2. 2010 11:30 (aktualizováno)
 • RECENZE: Začínáme s JavaScriptem aneb ta nejvíc cool učebnice JS

  Knihu Začínáme s JavaScriptem v loňském roce vydal Zoner Press. Než vysvětlím, proč označuji tuto knihu tou „nejvíc cool“ učebnicí JavaScriptu v češtině, pojďme se podívat, o čem kniha je. Jedná se o překlad Simply JavaScript (SitePoint, 2007), jejímiž autory jsou Kevin Yank a Cameron Adams. Oba mají za sebou již několik napsaných knih, navíc první z nich je technickým ředitelem SitePointu a na scéně webových vývojářů poměrně známá osoba.
  6. 1. 2010 11:26 (aktualizováno)
 • Letný/zimný čas z pohľadu programátora II

  Dnes 25.10 sa zmení tzv. letný na zimný čas. Nechám teraz bokom emotívne prajavy prečo áno, prečo nie a skúsim opísať tento „problém“ z pohľadu programátora. Úvod: Systém prepínania letný/zimný čas vznikol z potreby šetriť elektrickou energiou a vykonáva sa nasledovne. Vždy posledný marcový (brezen) a októbrový (říjen) víkend zo soboty na nedeľu sa skoro ráno posunie hodinová ručička http://sk.wikipedia.org/wi­ki/Letný_čas. Presnejšie v marci dopredu z 2 na 3 hodinu…
  24. 10. 2009 23:46
 • Groupthink - prečo sa open source komunita háda a prečo je to dobré

  Groupthink Je to už skoro šedesát let, co americký esejista a sociolog William „Holy“ Whyte poprvé vysvětlil jev, který nazval „groupthink“, skupinové myšlení. Je to typ uvažování, při kterém se skupina snaží minimalizovat vnitřní rozpory a konflikty za tu cenu, že odmíta kriticky analyzovat, testovat a zvažovat odlišné myšlenky. „Groupthink“ vede k posílení jednoho typu myšlení, které obvykle určuje nějaká vyšší autorita – trěba vůdce sekty, charismatický politik nebo jakákoli silná osobnost…
  29. 8. 2009 22:54 (aktualizováno)
 • Áno naozaj to tak chcem

  Toto je len výkrik, ale človeku to občas nedá. Som síce programátor a pre niektoré veci mám pochopenie, ale toto ma fakt vytáča. „Pri příštím spuštení telefonu se neptat?“ Sony Ericsson „Při spuštění nezjišťovat jestli ma Adobe Acrobat novější verzi“ Adobe Acrobat „Zapamatovat si užívatele“ <mnozstvo českých webov>.cz
  10. 7. 2009 20:24
 • Vývoj PowerConsole nabírá obrátky

  Už je to nějaký ten pátek co jsem zde představil projekt PowerConsole. Díky pracovnímu vytížení celý projekt poněkud usnul, a dlouhou dobu se vůbec, ale vůbec nic nedělo. Změna přišla před dvěma měsíci, kdy se díky chystaným změnám v aktivitách naší společnosti stala práce na PowerConsoli téměř přes noc jedním z mých prioritních úkolů. A protože mě práce na tomhle projektu neskutečně baví, výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.
 • Čáry máry subst - Virtuálny disk vo Windows

  Poznáte to. Nainštalovali ste si windows, všetky programy, a potom sa rozhodnete, že si oddelíte data od programov. Najlepšie aby boli na inom disku. A tak príde možnosť, že chcete aby váš nedelený disk bol delený na C, D. Siahnete po neakom nástroji, ktorý dokáže deliť disk aj s už nainštalovaným OS. Asi najpopulárnejší je Partition Magic. Prípadne zvolíte neakú free alternatívu…
  22. 1. 2009 21:49 (aktualizováno)
 • Windows Vista, má to i pozitiva

  Dostaly se mi do rukou utržky manuálu Microsoft Windows. Doporučuji přečíst, já osobně jsem po té i lépe pochopil některé věci okolo Debiánu. Co mohu říct, tak i Microsoft přišel na to, že není záhodno, aby služby (démoni), co poslouchají na síti, běžely s právy administrátora a vyššími, respektive s opravněními, které nikdy ke své legální činnosti potřebovat nebudou, jednoznačně pozitivní věc. Pravda, proč to tak nebylo u některé předchozí generace, je otázka.
  18. 11. 2008 9:32 (aktualizováno)